Poprawienie i przeróbka radia SU-06

Poprawienie i przeróbka radia SU-06

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witam , jakiś czas temu zakupiłem, radio VD-05 , jednak to była porażka, radio co prawda miało pilot lecz nie miało na nim przycisku on/off , dodatkowo słaby zasięg anteny, szumy przy słuchaniu muzyki z USB (może trafił się mi awaryjny model). Po zajrzeniu do środka okazało się że nic w nim nie zrobię.

Poszukałem czegoś lepszego , po obiecujących recenzjach zakupiłem za 40 zł radio SU-06 i od razu przypadliśmy sobie do gustu. Dobry dźwięk (jak na radio z głośnikami 2*2,5W) , włączanie z pilota, podświetlana gałka, i dobry zasięg anteny , (o dziwo bije na głowę mojego starego bumboxa Sony).
Pokazało też swoje wady, min. źle rozmieszczone diody LED na gałce (rażą po oczach), bardzo słaby zasięg czujnika (ciężko trafić), włącznik jest , mały i umieszczony z tyłu obudowy , spaprane ładownie akumulatora a raczej jego brak. Jednak z uwagi na przeważające zalety postanowiłem, tanim kosztem poprawić usterki. A na końcu napiszę dlaczego warto zakupić przynajmniej jeszcze jedną sztukę, ale nie martwcie się bo nie chodzi tu o awaryjność ,więc do dzieła.
Po odkręceniu 4 śrubek, niestety przebijemy plombę i stracimy gwarancję, więc dokładnie zobaczcie przed rozkręceniem czy radio które zakupiliście nie ma wad, jak brak dźwięku w jednym z dwóch głośników itp.

 

Po rozkręceniu zajmiemy się przednim panelem.

Najpierw rozłączamy taśmy biegnące do potencjometru i płytki a kable od anteny i masy odlutujemy.
Zajmiemy się potencjometrem , najpierw zdemontujemy diody LED , musimy też odlutować potencjometr od płytki , potem podważamy klej i usuwamy go , gdy wyjdzie nam gałka z potencjometrem ustawiamy tak by można było łatwo wpasować diody w 2 otwory.
Lutujemy wszystko i dajemy dowolne diody LED 3mm (ja użyłem zielonych), do przytwierdzenia pokrętła można użyć pistoletu do kleju , jak nie miałem dlatego użyłem kleju Distal.

2

W efekcie podświetlenie gałki jest jednolite i nie razi po oczach nawet gdy patrzymy na nie.
Teraz czujnik pilota, po odkręceniu trzech śrubek wylutujemy go z płytki (zaznaczone na czerwono) i wmontujemy go w puste miejsce na dodatkowy głośniczek. Podważamy miejsca zaznaczone na zielono i wyjmujemy . Teraz gorącym nożem , (ja używam spiłowanego grotu w lutownicy 60W), rozłączamy 3 miejsca zagrzania z obudową. Mini wiertarką, bądź gorącym nożem wycinamy otwór na czujnik. Umieszczamy go zabezpieczając taśmą izolacyjną aby nie zrobił zwarcia, jako pokrywę wytniemy kółko z laminatu na którym robimy 3 ścieżki biegnące do gniada na 3 goldpiny , laminat należy zabezpieczyć , izolacją lub kalafonią przed utlenianiem (chodzi też oto aby nic z obudowy nie prześwitywało), czujnik podłączmy na trzech kablach do głównego panelu.

Okazuje się że zostaje nam jeszcze dużo miejsca które warto wykorzystać . Postanowiłem wykonać , sygnalizację rozładowania akumulatora . Dzięki uprzejmości jednego z kolegów dowiedziałem się o kicie AVT 2616 (artykuł zamieszczony w EDW styczeń 2002) , mała uwaga w układzie tranzystor T2 ma być PNP np. BC558 a nie NPN BC548, Co do moich modyfikacji, rezystory R6 i R7 zastąpiłem potencjometrem montażowym 2Mohm , zamiast kondensatora C1 wstawiamy zworę bądź od razu wyprowadzamy drugą nóżkę diody led do masy, nie montujemy też piezo z generatorem (sama dioda migająca wystarczy). Płytkę wykonałem pisakiem i wytrawiłem (układ jest mały dlatego nie było sensu wiercenia otworów). Zasilanie podpinamy to punktów w płytce potencjometru , punkty 5V i GND znajdziemy miernikiem, a czerwoną migającą LED, przykleimy super glue do obudowy potencjometru gałki (spiłowałem soczewkę aby dioda rozpraszała a nie skupiała światło).
3
No właśnie zapomniałbym napisać jak ustawić napięcie na jakim dioda zacznie migać. Do tego celu użyłem układu na lm 317 na jego wyjściu ustawiłem napięcie 3,0V (jest to napięcie bezpieczne, gdyż nie zaleca się rozładowania bateri li-ion poniżej 2,7V) po podłączeniu skalibrowanego układu na lm317 do kitu AVT ustawiłem potencjometrem montażowym, wartość przy której napięcie 3,0V powoduje zaświecenie diody. W praktyce gdy dioda zaczęła migać radio grało jeszcze przez ok. 5 min, zanim całkowicie się wyłączyło.

Efekt naszej dotychczasowej pracy wygląda tak

5
4

 

 

Teraz tylna część.
Po odkręceniu płytki poprawimy , to na czym zaoszczędzono , czyli odlutujemy wszystkie przewody , miejsce na gniazda lutujemy goldpiny kątowe i gniazda do nich, pozbywamy się też przełącznika i gniazda ładowania obok niego (u mnie szybko zaczął przerywać ).
6
Wspominałem o kiepskim włączniku zasilania ja wybrałem czarny przełącznik ON-OFF , który umieściłem na środku obudowy, (zaznaczamy środek i wiercimy coraz większym wiertłem aż się zmieści).

Teraz bardzo poważna sprawa zasilanie.

Producent w instrukcji zaznaczył następujące punkty:
Nie ładuj urządzenia dłużej niż 5 godzin – grozi uszkodzeniem akumulatora.
Nigdy nie używaj urządzenia podczas ładowania!

No właśnie dlaczego ?

Okazuje się że bateria nie posiada żadnego układu ładowania który odcinałby prąd po naładowaniu a nie dość tego jest ładowany napięciem 5V , co skraca żywotność baterii, a w skrajnych przypadkach będzie bum !!! Dodatkowo okazuje się że w tym samym modelu montowane są akumulatory NiCd lub Li-ion (zależy jak się trafi). NiCd nie powinno się łączyć z Li-ion (dlatego najlepiej zmienić NiCd na Li-ion i dodać ładowanie).
U mnie na informacjach z pudełka znalazłem informację że jest to akumulator li-ion 3,7V , dlatego zastosowałem układ ładowania akumulatorów Li-ion 1A TP4056 kosztujący średnio 5 zł.

Gniazdo zasilania zamontowałem do obudowy i przewodami wyprowadziłem do wejścia ładowarki (dodatkowo diody sygnalizujące usunąłem i zastąpiłem ledami 3mm i umieściłem w obudowie) natomiast wyjście do baterii , umieściłem bezpośrednio do płytki w miejsce oznaczone „BAT” teraz mamy na płytce tylko napięcie z baterii a nie jak przedtem z baterii 3,7V i zasilacza 5V. Co do układu ładowania to na on maksymalny prąd ładowania ustawiony na 1A (ustawiony rezystorem), w nocie katalogowej mamy , podane wartości rezystorów i natężenia , ja zastosowałem rezystor 2,2kohm dający prąd ładowania powyżej 500mA. Spotkałem się z opiniami że baterie o pojemności 1000mA należy ładować minimum 2 godziny (lecz opinie są różne) , Zapomniałem napisać że SU-06 posiada drugie wejście na baterie bl-4c , używam dwóch baterii więc taki prąd jest z pewnością bezpieczny dla dwóch baterii. Oczywiście możemy zastosować zamiast oryginalnego akumulatora dowolną baterię li-ion 3,7V np. BL-5C która na większą pojemność (jeżeli tylko miejsce w środku radia pozwoli). Teraz na pewno wszystko będzie dłużej grało i nic nie będzie zagrażało wybuchem , dodatkowa uwaga teraz możemy używać radia przy ładowaniu baterii (nie na pełną moc ). Do czego zmierzam, chodzi o to aby prąd ładowania był większy niż prąd obciążenia. Możemy wykonać doświadczenie naładować do pełna baterię zostawić ładowarkę i włączyć radio, ustawić poziom głośności, jeżeli dioda sygnalizująca naładowanie nie zmieni się na ładującą to znaczy że prąd ładujący jest większy niż prąd obciążenia.

78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjście line out
Zostało nam miejsce z tyło warto zrobić przełączanie na zewnętrzne źródło dźwięku , w tym celu potrzebujemy gniazdo mini jack z przełączaniem. Ma ono zwykle 5 pin (1 masa, 2 lewy kanał, 2 prawy kanał). Działa to tak że 2 piny od lewego kanału są zwarte normalnie tak samo z pinami kanału prawego. Wsadzając wtyk mini jack powodujemy rozwarcie dwóch pinów kanału prawego powodując że sygnał z płytki radia trafia do zewnętrznego urządzenia (zamiast do głośników w radiu), analogicznie jest tak samo z lewym kanałem. To od pracy na foto . przerywamy ścieżki i ściągamy trochę powłoki, przewody od gniazda mini jack lutujemy . Tak jak pisałem zwróć uwagę aby tak wlutować aby sygnał po włożeniu mini jack trafiał do źródła zewnętrznego a nie na wzmacniacz w radiu.

910

To było by na tyle w kwestii poprawienia wad fabrycznych i przeróbek, po złożeniu wszystkiego i skręceniu śrubek możemy się cieszyć efektami naszej pracy.

11

 

Na koniec tak jak pisałem wyjaśnię dlaczego warto kupić jeszcze jedną sztukę, odpowiedz skierowana jest to konstruktorów i majsterkowiczów. Jak pewnie nie jeden z Was zauważył chodzi o panel przedni. Gdy konstruujemy własny wzmacniacz to dzięki panelowi możemy tanim kosztem zamienić sam wzmacniacz w mini wieżę . Wszystko co jest potrzebne mamy na płytce , wejście SD , USB , miejsce na antenę, odbiornik do pilota, gdybyśmy chcieli zrobić samodzielnie coś takiego, koszty byłyby znacznie większe, z dodatkowych części mamy też 2 głośniki 4ohm , które zawsze można wykorzystać w innej konstrukcji jak mały zestaw głośników do smartfona , gotową płytkę z dwoma układami CECL2009 , baterię li-ion i podświetlaną gałkę z potencjometrem. Wszystko można wykorzystać w innych projektach i to wszystko za cenę 35zł + wysyłka (najniższa cena jaką widziałem).

Ocena: 4.71/5 (głosów: 196)

Podobne posty

55 komentarzy do “Poprawienie i przeróbka radia SU-06

    • Odbiornik od pilota masz w pierwszym zdjęciu, (płytka sterująca i potencjometr głośności), na płytce sterującej są zaznaczone 3 luty czerwonym prostokątem po nimi jest właśnie odbiornik pilota.

      Odpowiedz
        • Aha, jak patrzysz na radio to w tej maskownicy na przyciski i wyświetlacz po prawej stronie masz taką przeźroczystą kropkę (pod światło zobaczysz) :) Zapomniałem napisać że w praktyce z wyjścia LINE OUT można słuchać muzyki na słuchawkach (poogłaszanie z pilota bądź przycisków na panelu), nie jest super głośno ale wystarcza, oczywiście można dodać mały wzmacniacz słuchawkowy, ale to taki już chyba przerost formy nad treścią :)

          Odpowiedz
  • Sprzęt jak za taką cenę rewelacyjny.
    Z rażącym podświetleniem gałki nie trzeba wiele trudu.
    Wystarczy diody wysunąć z gniazd w plastiku i rozgiąć na boki dosyć mocno.
    Uzyskałem w ten sposób przepiękne delikatne podświetlenie o ciemno granatowym kolorze.
    Natomiast miałem wielki problem z odtwarzaniem, przy silnym dźwięku z głośników buczało i na nowo trzeba było włączyć urządzenie. Słuchać cicho dało się bez trudu. Winien był ” pędrak” firmy SanDisk, na kilku innych wszystko OK a na nim to cholerne buczenie. Łatwo się pisze ale straciłem dwa dni na znalezienie przyczyny ( podejrzewałem akumulator, ładowarkę i kilka innych rzeczy )
    Dodam że w komputerach ” Pędrak ” działa poprawnie.

    Odpowiedz
  • Rzeczywiście z tego małego pudełka dźwięk jest rewelacyjny więc w sumie cało urządzenie jest naprawdę warte zakupu.
    Ja diody podświetlające gałkę po prostu wylutowałem. To ,że urządzenie jest włączone widać po wyświetlaczu.
    Natomiast słabe działanie pilota poprawiłem poprzez przesunięcie odbiornika we właściwe dla niego miejsce ( przecięcie poziomej linii przycisków z pionową linią końca wyświetlacza). Dodatkowo szpikulcem zdrapałem obwódkę farby i powiększyłem przez to otworek w maskownicy po to aby odbiornik “widział” poprzez szerszy otwór.
    Zamówiłem już układ ładowania akumulatora. Dziękuję autorowi tekstu za cenne sugestie.

    Odpowiedz
    • Oczywiście można. Ja u siebie zamontowałem 3sz. akumulatorów z telefonu Samsunga i jest rewelacyjnie.
      Najlepiej zastosować 3szt. aku. AA
      Każdy ma 1,2V co daje nam 3,6V zasilania.
      Mieszczą się bez problemu w środku urządzenia
      Ale najlepiej byłoby zamontować z tyłu koszyczek ( kilka zł w sklepach z elektroniką) na akumulatory wymieniać je dowolnie i bez problemu.
      Polecam aku. ENELOOP
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Witam:) Dostałem to radyjko w prezencie;) Wszystko fajnie ale zbyt szybko się wyczerpuje akumulator. Nie znam się w ogóle na elektronice ale mam do Was pytanie. Jeśli bym dokupił akumulator dodatkowy , na który jest miejsce z tyłu, dokładnie Bateria Litowo-Jonowa QOLTEC do Nokia BL-4C o pojemności 800mAh 3,7V. To czy przy podłączeniu głośnika do ładowania, będzie on również ładował ten akumulator czy trzeba jeszcze do niego dokupić osobno ładowarkę. Przepraszam jeśli pytanie wyda Wam się głupie i oczywiste ale dla mnie takie nie jest, ponieważ jak już pisałem jestem laikiem w tych kwestiach, a sam nie potrafię tak jak opisane w artykule przerobić głośnika i dodać inne akumulatory.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Oczywiście akumulator dodatkowy będzie ładowany razem z wewnętrznym.Tuż nad Twoim postem jest mój i tam piszę jak sobie najprościej poradzić z dłuższym odtwarzaniem.
      Pozdrawiam. Janusz.

      Odpowiedz
  • Też mam taki głośnik i na początek chce wstawić dodatkową baterię i moduł ładowania. Wie ktoś może jakie napięcie jest przy wbudowanych diodach w module? Nie wiem jakie kupić :D Z góry dzięki.

    Odpowiedz
  • Specjalnie dla ciebie znalazłem więcej danych odnośnie tej dokładnie płytki z układem :)

    -zasilanie 4,5-5,5V (wbudowane gniazdo USB z którego można zasilać układ)
    -maksymalny prąd 1A
    -napięcie naładowania 4,2V +/- 1,5%
    -sygnalizacja ładowania LED czerwony
    -sygnalizacja naładowania LED niebieski
    -możliwość programowania prądu ładowania ( przez zmianę rezystora PROG )

    RPROG (k) IBAT (mA)
    30 50
    20 70
    10 130
    5 250
    4 300
    3 400
    2 580
    1,66 690
    1,5 780
    1,33 900
    1,2 1000

    Odpowiedz
    • Oj panie, panie… Specjalnie to se wsadź gdzie chcesz. Wszystko to, co tu dałeś pisało na stronie, na której kupywałem ten moduł.

      Odpowiedz
  • Cześć. Przeczytałem ten artykuł z 5 razy ale nie ogarniam zasilania jak podłączyłeś mógłbyś wyjaśnić bardzie jak gdzie co podłączyć będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Płytke z układem do ładowania kupiłem na alegro, do radia dałem gniazdo zasilania i połączyłem z płytką ładującą, wyjście na płytce (bat plus i minus) podłączyłem
    do baterii ,a batrie do płytki radia oczywiście można po£ączyć ze sobą wiecej ogniw ważne aby był plus z plusem i minus z minusem.

    Odpowiedz
  • Prosił bym kogoś kto się dobrze zna na elektronice o zrobienie filmiku na Youtube i podanie linka do filmiku jak przerobić to radyjko SU-06 bo te zdjęcia i opis dużo co nie którym nie pomagają tym bardziej że ktoś jak np ja jest amatorem elektroniki choć bardzo bym chciał sobie sam zrobić ten głośnik to się boje że go zepsuje z góry bardzo dziękuje za zrozumienie i pomoc Pozdrawiam Wszystkich.

    Odpowiedz
  • Filmiku robić nie trzeba poza tym jaką masz pewność ze wszystko na nim bedzie co chcesz wiedzieć ? Jestem autorem projektu i pisz to co chcesz wiedzieć odtego jest ta strona więc pisz terat na forum z pytaniami dajesz linka i działamy. Jak będziesz rozumiał co robisz to nie będziesz się bał że coś zepsujesz, sam jestem amatorem :)

    Odpowiedz
    • Witam, panie kolego dziękuję za odp i chęć pomocy mam pytanko odnośnie tego gdzie przylutować kable od tego drugiego włącznika co pan tam zrobił u siebie w radyjku i czy można jakoś całkowicie odłączyć ten akumulator z radia tak żebym mógł używać radia podłączonego bezpośrednio pod kontaktem i czy może pan dodać więcej zdjęć najlepiej każdą ściankę od środka i na zewnątrz i pełen spis rzeczy nowych jakie pan tam wmontował po kolei te nazwy np. tych nowych wejść LINE OUT itp bardzo mi zależy na zdjęciach wewnątrz dokładnych to będę robił tak jak pan tam demonstruje wszystko.Z góry bardzo dziękuje i POZDRAWIAM SERDECZNIE.

      Odpowiedz
  • 1 Większy włącznik lutujesz w miejsce oryginalnego (możesz go wylutować bądź zostawić ) jeśli go zostawisz to kable większego włącznika lutujesz do pinów oryginalnego włącznika, wtedy oryginalny włącznik musi być w pozycji OFF, aby można było włączać i wyłączać nowym.

    2 Oczywiście że można wywalić akumulator i zasilać z zasilacza. Ogólnie trochę twojej koncepcji nie rozumiem, ale jeżeli tak chcesz to najprościej do zasilania użyć ładowarki do smartfonów.

    A) Ucinasz końcówkę microusb przewodu do ładowarki i lutujesz z oryginalnym wtykiem ładowania (zachowując biegunowość) i to tyle

    B)Jeśli chcesz dać ładowarkę do środka, wtedy musiał będziesz wyciągnąć płytkę ładowarki z obudowy, i poprostu połączyć z niej kable 5V i GND do płytki wzmacniacza (pod oryginalne gniazdo ładowania) , a przewody 230V do wejścia ładowarki (w miejscach gdzie bolce metalowe bolce w ładowarce które wsadzasz do kontaktu łączą się z płytką ładowarki ).

    Teraz obliczmy jakiej wydajności prądowej musi być ładowarka 5V

    W radiu są 2 wzmacniacze CECL2009 – nota katalogowa podaje że Przy głośnikach 4ohm układ potrzebuje 2,5Wat . Teraz z prawa Ohma policzmy ile to jest Amperów :

    P=U*I

    P – moc, jednostka [W] – 2,5W bo tyle potrzebuje wzmacniacz na tym głośniku
    U – napięcie, jednostka [V] – 5 V – bo tyle masz na ładowarce
    I – prąd (natężenie), jednostka [A] amper

    po przekształceniu:

    I=P/U, więc u Ciebie I=2.5/5V = 0,5A czyli 500 mA a wzmacniacze są 2 więc 1A (1000 mA) powinny wystarczyć w praktyce warto jednak kupić większy 1.5 -2A (takie są do tabletów)

    3 Zdjęć niestety nie dam bo obecnie żadnej sztuki su-06 nie mam na stanie , ale jak będziesz rozbierał radio to rób zdjęcia dobrej jakości z makro abyś potem wszystko wiedział jak złożyć i ewentualnie dać na forum aby się zapytać czy wszytko jest dobrze

    4 Kolego pomału , narazie masz opisane to co chciałeś, jak widzisz nie potrzeba tu filmu ani zdjęć, ale ty rób na wszelki wypadek i pytaj dalej i się nie przejmuj jak będziesz myślał i czytał uważnie to za rok będziesz budował własne sprzęty. Zrób najpierw to co wiesz i pytaj pomału , to co ci tutaj piszę to tylko takie jaśniejsze omówienie tego co omówiłem przy prezentacji radia w temacie :) Pomogłem coś ?

    Odpowiedz
  • Witam ponownie wszystkich. Wie ktoś może, jak zrobić, aby zegar w głośniku nie resetował się przy wyłączeniu przyciskiem? Wiem, jeśli wyłączy się go pilotem to nic się nie resetuje. Pytam, bo chciałbym po prostu używać go jako budzika itp. Jeśli ktoś coś wie to piszcie na skypa pawel45sw lub pod postem.

    Odpowiedz
  • Ogólnie nie myślałem nad tym, ale wygląda na to że powinien mieć dodane swoje zasilanie bateryjne. Chociaż to takie szybkie spostrzeżenie.

    Odpowiedz
    • No w sumie tak, ale po dłuższym myśleniu to z czego włączy się głośnik? Z małej baterii 1,5v? Nie tędy droga… Wypada wylutować diody z gałki analogowej i posługiwać się pilotem. Lub też zrobić te diody na swego rodzaju przełącznik taki jak z tyłu. Coś podobnego.

      Odpowiedz
    • A i jeszcze przyczepię się do tego zasilania. Jakie wejście tam pan zastosował? Ogólnie to ja jestem w tym amatorem. Brat mi powiedział, żeby przerobić gniazdo mini jack i nim ładować. Dodać jeszcze do tego ładowarkę (2 bez wtyczek leżą w szufladzie). Czy to miałoby prawo bytu? A moduły ładowania można kupić na chińczyku (aliexpress.com) po 80 groszy sztuka. Czyli 4zł za 5 sztuk. Bo jest taki zestaw. Ja tak kupiłem i jest git.

      Odpowiedz
  • Tak, ale problem w tym że mimo iż wyłączysz z pilota panel to głośniki daj działają czyli wzmacniacz też i ciągnie prąd (przyłóż ucho usłyszysz szum).

    Co do aliexpress.com to nie wiem jak ma się przesyłka , i czy się to opłaci.

    Co do gniazda ładowania to dałem zwykłe standardowe DC i pasujący do tego wtyk w miejsce oryginalnego, ale można też wylutować gniazdo miniusb (połączyć z płytką na kablach) zamocować w obudowie, dodać lub kupić kabel miniusb na usb i ładować, pod spodem zamieszczam schemat połączenia zasilania bo kolka osób pytało , możesz mi się odezwać na pocztę on995@o2.pl mam pytanie kolego do ciebie odnośnie aliexpress.com ?

    Odpowiedz
  • Co do aliexpress to przesyłka jest darmowa. I wiem, że głośniki nadal działają. Gdy wyłączę głośnik pilotem i odtworzę muzykę przez kabel to nadal działa.

    Odpowiedz
  • Pytanie , czy mogą zamienić orginalne aku na laptopowe .
    Mam 3 szt. po dwa aku zespolone równolegle , Akumulator Li-Ion
    OBUDOWA BATERII 18650
    MAKSYMALNE NAPIĘCIE 4.2 V
    MINIMALNE NAPIĘCIE 2,5 V
    NAPIĘCIE ZNAMIONOWE 3,6 V
    albo na takie , które ostatnio kupiłem do E- papierosa ?
    https://www.fasttech.com/products/2399300
    Sanyo z taką pojemnością 3500 mAh to powinno grać całą dobę non-stop

    Odpowiedz
  • Udało mi się “wylutować” (dopiero zaczynam :p) to gniazdo z płytki radia. Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie plus, a gdzie minus? Czy może kupić nowe jakieś porządniejsze?

    Odpowiedz
  • Oczywiście że kupić porządniejsze, to to szmelc, kup sobie wtyk do tego, wsadź do gniazda i zmierz mutlimetrem w trybie ciągłości obwodu i będziesz wiedział co gdzie jest.

    Odpowiedz
  • A czy przy nich majstrowałeś czy są oryginalne przylutowane do płytki ? Po podłączeniu samego zasilania do płytki powinny odpalić

    Odpowiedz
    • Są oryginalnie przylutowane, chciałem sprawdzić czy świecą po podłączeniu i nie świeciły. Może podłączyłem źle? Zamierzam jeszcze kupić inne te moduły to sprawdzę już na pewno poprawnie

      Odpowiedz
  • W instrukcji pisze, żeby nie używać w czasie ładowania. Czy to oznacza, że uszkodzi się jeśli w czasie słuchania podłączę go do ładowania (np. na 15 min.), czy uszkodzi się przez to, że np. będę słuchał i ładował ponad 3 godz. i bateria tego nie wytrzyma (brak automatycznego wyłączenia ładowania baterii jak jest w komórkach).

    Odpowiedz
    • Ładowanie jest z portu USB najczęściej z komputera. Tak napisali żeby nie obciążać prądowo tego portu i go nie uszkodzić. Natomiast zasilanie z sieciowego lub z zapalniczki w samochodzie zasilacza z wyjściem USB pozwala na jednoczesne ładowanie i korzystanie z urządzenia. Takie zasilacze są dostępne musi być jednak mocniejszy wydajności minimum 2A.
      Podczas jednoczesnego ładowania i odtwarzania przez akumulator płynie dosyć mały prąd ładujący i podczas 3-4godz. nic się nie stanie.
      Tak robię od ponad roku i jest OK.
      Proszę przeczytać moje dotychczasowe posty.
      Pozdrawiam.

      Odpowiedz
        • Dokładnie tak.
          Urządzeniu i akumulatorowi nic nie grozi, warunek kilka godzin używania spowodowane tym że nie ma automatycznego ładowania i samemu trzeba pilnować aby nie przeładować akumulatora.

          Odpowiedz
  • witam mam te radyjko jak na takie cudo to niezle daje gdzieś wyczytałem ze radyjko gra tylko8 godzin ale to nieprawda potrafi dłużej czymac a jak da mu się dodatkowy akumulatorek to trzyma pełne 24 i dłużej

    Odpowiedz
  • Można pozostawić LEDy niebieskie ale ograniczyć ich jasność przez wymianę szeregowych rezystorów na 10kom, jeszcze świecą dostatecznie a i prąd pobierany jest znacznie mniejszy.
    Dodałem też gniazdo słuchawkowe z wyjścia. Wzmacniacz końcowy jest w układzie mostkowym więc słuchawki trzeba połączyc przez kondensator 47uF do masy i zastosować wyłącznik głośnika, w swoich zapasach znalazłem jeszcze gniazdo ELTRY z takim wyłacznikiem. Zwykłe gniazda rozłączalne nie nadają się.

    Mirek

    Odpowiedz
  • Dzień dobry, Mam pytanie czy do tego radia dałoby się zastosować jakiś wzmacniacz antenowy? Chodzi o zwiększenie zasięgu odbiornika oraz gniazdo na antenę zewnętrzną? Przy odbiorniku samochodowym zastosowałem http://www.abasco.pl/akc_sam1.html i to zdecydowanie poprawiło odbiór i zwiększyło zasięg. Słucham teraz stacji których wcześniej nie odbierałem.

    Odpowiedz
  • Witam serdecznie.
    Czy jest możliwość, żeby takie radyjko pozbawić baterii i podłączyć je poprzez ładowarkę do prądu ?
    mam podobne radio z uszkodzoną baterią, a używał bym go jedynie w garażu i zastanawiam się czy uda się uratować to co mam czy muszę kupić coś innego?
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Oczywiście że można. Rozkręcić obudowę odlutować albo odciąć przewód do baterii i zasilać zasilaczem sieciowym lub z 12V z wyjściem USB o wydajności min. 2A
    I gitara.

    Odpowiedz
  • kabelek do ładowania usb jakie ma parametry? Stary się zepsuł i chciałem zamówić nowy ,ale nie wiem jakiej średnicy jest wejsćie do radia. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?