Skrzynka meteo

Skrzynka meteo

Dotychczas miałem na balkon wyciągnięty czujnik bmp180 i podłączony był kablem prosto do maliny, która była w domu. Na raspberry jest serwer, który ten czujnik obsługuje. Niedawno kupiłem czujnik smogu i wilgotności i postanowiłem moja jednoczujnikową stację meteo rozbudować. Chciałem zrezygnować z podłączania czujników bezpośrednio do maliny, bo mam ją od czegoś innego, a czujnik był tylko bajerem. Oczywiście malina nadal będzie pokazywać odczyty z czujników, ale te odczyty będzie pobierać z innego urządzenia. Do obsługi czujników wybrałem nodemcu v2, bo taki akurat miałem w domu. Swojądrogą pewnie też bym go kupił do tego celu. Od tego czasu czujniki są podłączone do nodemcu, a nodemcu do tej samej sieci co malina więc mogą się komunikować. Na nodemcu postawiłem serwer, który pod odpowiednimi adresami zwraca odczyty z czujników w formacie json. Nie będę się tu rozpisywał z kodem serwera i obsługi czujników, bo to tekst o skrzynce meteo. Pewnie wszyscy, którzy przerabiali jakąś wersję stacji meteo w wersji diy stali przed wyborem obudowy. Do wyboru są gotowe do kupienia, ale kosztują często ponad 500zł. Wiele jest poradników na temat zrobienia takiej obudowy z podstawek pod doniczki. Można też zamówić wydruk z drukarki 3d. Też się nad tym zastanawiałem i po kilku dniach wybrałem zrobienie takiej skrzynki z kratek wentylacyjnych:

Kupiłem więc osiem takich kratek:

W sklepie nazywały się ‘zakończenie kanału wentylacyjnego’. Cztery o długości 20cm i cztery 12cm. Wymyśliłem sobie, że zrobię dwie skrzynki i mniejszą umieszczę w większej.
Obciąłem im te kołnierze do mocowania w kanale wentylacyjnym:

Teraz trzeba je jakoś połączyć. Do tego celu wyciąłem sobie drewnianą listewkę o bokach 2cm x 2cm i pociąłem ją na długości odpowiadające wysokości kratek wentylacyjnych:

Skręciłem wszystko do kupy:

Na sufit i podłogę przeznaczyłem niebieską pleksę:

Na podłogę wyciąłem rozmiar taki sam jak rozmiar większej skrzynki. Na dach dodałem po 3cm z każdej strony, tak żeby można ją było łatwo przykręcić pod balkonem, bez rozbierania.
Do sufitu wbiłem cztery nakrętki wbijane do drewna:

Z gwintowanego pręta odmierzyłem i uciąłem cztery kawałki o długości trochę większej niż wysokośc skrzynki razem z podłogą i sufitem. Na jeden koniec przykręciłem i zalałem klejem na gorąco po jednej nakrętce motylkowej.

W podłodze wywierciłem otwory na te śruby, żeby pasowały z nakrętkami w suficie.
Skrzynki przykleiłem klejem na gorąco do podłogi.

I po skręceniu wszystkiego całość wygląda tak:

Teraz niebieskie sufit i podłogę pomalowałem na biało i całość schnie. Wywierciłem jeszcze otwór na kabel zasilający. W środku będzie nodemcu z kilkoma czujnikami. Całość jest bardzo przestronna.

Ocena: 5/5 (głosów: 2)

Podobne posty

Elektryczna wędzarnia ze zmywarki.

Elektryczna wędzarnia ze zmywarki.

Witam.Chciałbym Wam przedstawić mój projekt wędzarni elektrycznej wykonanej ze zmywarki.Pracę rozpocząłem od pozbycia się wszystkich…

10 komentarzy do “Skrzynka meteo

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?