Statyw do smartfona zrobiony ze starego wieszaka na ubrania

Statyw do smartfona zrobiony ze starego wieszaka na ubrania

Chciałbym Wam zaprezentować projekt prostego statywu do smartfona, który zrobiłem w kilkanaście minut z tego, co znalazłem pod ręką :)

Projekt powstał z chwilowej potrzeby – musiałem akurat nagrać jeden filmik smartfonem, a nie miałem go jak zamocować. Rozejrzałem się więc po warsztacie i długo nie myśląc zmajstrowałem całkiem fajny i solidny statyw :D

Co nam będzie potrzebne?

Do realizacji tego projekciku wykorzystałem plastikowy wieszak wyciągnięty z szafy, oraz mały statyw fotograficzny, który “znalazłem kiedyś w chipsach” ;)

Plastikowy wieszak na ubrania

Mały statyw fotograficzny

Zwróćcie tylko uwagę, czy w łapach wieszaka znajdują się jakieś gumki (w niektórych wieszakach jest tam sam plastik).

Bierzemy się do roboty!

Na początek musimy wyciąć z wieszaka kawałek ramienia, na którym trzyma się łapa. Na upartego można po prostu ściągnąć łapę z ramienia, ale wtedy może się ona nierówno składać (samo ramię robi za punkt podparcia). Ja do cięcia użyłem Dremela, ale równie dobrze można to zrobić zwykłą piłką do metalu.

Cięcie wieszaka

Po wycięciu powinna nam zostać sama łapa z widocznym kawałkiem ramienia:

Ucięta łapa z wieszaka

Teraz nieco trudniejsza część pracy – musimy jedną z części łapy zagiąć pod kątem 90 stopni. Tutaj już wielu możliwości nie ma – trzeba czymś plastik nadtopić. Ja zrobiłem to za pomocą lutownicy gazowej Dremela z założoną końcówką do kształtowania na gorąco. Jeżeli nie macie pod ręką żadnego podobnego sprzętu, możecie użyć np. małego gwoździka rozgrzanego nad kuchenką (tylko nie łapcie go gołymi rękoma;)

Przytapianie plastikowej łapy

Przytapianie plastikowej łapy

Po nadtopieniu można śmiało “zgiąć” końcówkę łapy pod kątem 90 stopni i poczekać parę sekund, aż plastik zastygnie w takiej pozycji:

Zaginanie nadtopionego plastiku

Na tym etapie nasza łapa powinna wyglądać tak:

Zagięta łapa

Spoina powstała z roztopionego plastiku ładnie wzmacnia całe miejsce zgięcia, więc nie musimy się obawiać o to, że przypadkowo gdzieś się nam to połamie.

Następnie bierzemy do łapek wiertarkę (lub wkrętarkę) i wiertłem ∅5mm wiercimy otwór na środku tej zagiętej części:

Wiercenie otworu

Na koniec wkręcamy w wywiercony przed chwilą otwór śrubę od statywu fotograficznego. Za pierwszym razem może iść ciężko, ale później, gdy w otwór już się nagwintuje (od śruby statywu) bez najmniejszego problemu będzie można całość łatwo skręcać i rozkręcać.

Statyw fotograficzny wkręcony w łapę z wieszaka

Gotowy statyw na smartfona

I to już koniec – statyw gotowy :)

Smartfon na statywie

Siła nacisku łapy w moim statywie jest na tyle mocna, że stabilnie utrzymuje smartfona, a jednocześnie na tyle słaba, że nie ma ryzyka pęknięcia szybki. Jest po prostu idealnie :)

A Wy macie jakieś swoje patenty na statywy, które umożliwiają dosyć swobodne ustawianie smartfonów?

Na koniec chciałbym podziękować marce Dremel za udostępnienie narzędzi, które znacznie ułatwiły mi pracę przy realizacji tego projektu :)

Ocena: 4.28/5 (głosów: 75)

Podobne posty

20 komentarzy do “Statyw do smartfona zrobiony ze starego wieszaka na ubrania

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?