Szlifierka taśmowa Proxxon BS/E

Szlifierka taśmowa Proxxon BS/E

Cześć!
Będąc w marcu w Lange Łukaszuk zabrałem ze sobą całe auto różnych sprzętów do testów. Była wśród nich mała szlifierka taśmowa Proxxon BS/E, do której początkowo podchodziłem bardzo sceptycznie. Jakieś to takie było małe i miało strasznie wąską taśmę. Teraz, z perspektywy czasu, mogę śmiało powiedzieć, że jest to jeden z moich narzędziowych ulubieńców, po którego dosyć często sięgam majstrując coś w warsztacie.

Owszem – szlifierka jest mała i ma wąską taśmę o szerokości zaledwie 10mm – ale nie są to wady, lecz wielkie zalety tej szlifierki! Po prostu na początku początkowo nie zdawałem sobie sprawy z tego, że taki maluch może być bezkonkurencyjnie pomocny podczas prac w małych i ciasnych zakamarkach :)

Pierwsze wrażenia

Podobnie, jak Proxxon IBS czy Proxxon OZI, ta szlifierka również pakowana jest w polipropylenową walizkę w charakterystycznych dla Proxxona barwach:

Proxxon BS/E - walizka

Walizki od tych sprzętów są identyczne, dlatego dla łatwiejszej identyfikacji na jednym z boków jest umieszczony piktogram symbolizujący sprzęt, który znajduje się w środku:

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Proxxon BS/E - walizka

W standardowym zestawie znajdziemy szlifierkę, cztery paski papieru ściernego (2 szt. o gradacji 80, oraz 2 szt. o gradacji 160), a także przystawkę pozwalającą na podpięcie odkurzacza. Do przystawki dodany jest takie gumowy adapter, dzięki któremu można bez problemu podpiąć odkurzacze z różnymi średnicami rur.

Proxxon BS/E - w walizce

Proxxon BS/E

Przyjrzyjmy się bliżej

Pod maską siedzi silnik o mocy 100W, który może rozkręcić taśmę do prędkości od 300 do 700 m/min.:

Proxxon BS/E - tabliczka znamionowa

Do płynnej regulacji prędkości służy pokrętło znajdujące się w tylnej części szlifierki. Zaraz obok niego został umieszczony wyłącznik:

Proxxon BS/E - wyłącznik oraz regulator prędkości

W górnej części szlifierki znajduje się wylot, do którego można zamocować adapter do odkurzacza:

Proxxon BS/E - przyłącze odkurzacza

Z drugiej strony został natomiast umieszczony przycisk, po wciśnięciu którego można zmieniać kąt nachylenia całej główki:

Proxxon BS/E - przycisk ustawiania kąta

Kąt nachylenia główki można regulować w zakresie od 0° do 60°:

Proxxon BS/E - zakres kątów nachylenia

Dodatkowo w samej główce dodano możliwość korygowania biegu taśmy (gdy ucieka na boki):

Proxxon BS/E - regulacja kąta

Proxxon BS/E w praktyce

Jak już wspomniałem we wstępie, podczas różnych prac dosyć często chwytam za tą szlifierkę. Na poniższym filmie pokazałem kilka przykładowych zastosowań, w których jest ona dla mnie nieoceniona :)

Jak widzicie, maluch ten może się przydać przy wielu drobnych pracach. Szczególnie tych w ciasnych zakamarkach.

Podsumowując

Proxxona BS/E pokochałem z całego serca. Nie dlatego, że za darmo miałem możliwość go przetestować, lecz dlatego, że nauczyłem się doceniać jego możliwości. Bo chociaż sam jest mały, to możliwości ma ogromne – szczególnie tam, gdzie jego więksi bracia nie są w stanie dotrzeć. 100-watowy silnik zapewnia spory zapas mocy, która mogłaby napędzić dużo szersze taśmy. Nie ma więc ryzyka, że w czasie jakiejś pracy szlifierka się zatrzyma po mocniejszym dociśnięciu do materiału. Ba – nie dość, że się nie zatrzyma, to nawet nie zwolni, bo stałej prędkości pilnuje specjalny układ.

Jedyne, czego mógłbym się przyczepić, to cena. Maluch ten kosztuje…

Nie jest to niska cena. Gdybym jeszcze rok temu zobaczył tą szlifierkę w takiej cenie na sklepowej półce, raczej nie zdecydowałbym się na zakup. Jednak po półrocznej przygodzie z tym sprzętem wiem, że jest to dobra inwestycja. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiego typu prace wykonuje się w swoim warsztacie, bo nie każdemu się taka szlifierka może przydać. Ja najczęściej dłubię w różnego rodzaju drobnicy, więc u mnie jest to sprzęt tzw. “pierwszej potrzeby”. I dlatego odkupię ten testowany egzemplarz na własność :)

I na koniec krótkie ogłoszenie parafialne. Po zakończonych testach część narzędzi odkupuję od LŁ, a resztę im odsyłam. Doszliśmy ostatnio do wniosku, że nie ma sensu bawić się w te liczne wysyłki i wpadliśmy na pomysł, żeby uruchomić Majsterkowy sklep, w którym mielibyście możliwość odkupienia tych sprzętów po atrakcyjnych cenach. O narzędzia dbam, więc w zdecydowanej większości będą one w stanie idealnym :)

Sam sklep już działa (o tutaj), a niedługo zaczną się w nim pojawiać pierwsze narzędzia. A w przyszłości…, kto wie? Może zacznę sprzedawać także swoje własne wyroby (drewniane puzzle ze zdjęciem robiły szał na Allegro;)

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

6 komentarzy do “Szlifierka taśmowa Proxxon BS/E

  • Nie mam w tu tak zdecydowanego poglądu jak w przypadku nazywania pilarki włosowej wyrzynarką. Ale spotkałem się z nazywaniem takiego urządzenia pilnikiem taśmowym i uważam że jest to nazwa milion razy odpowiedniejsza, bo podobnie jak “pilarka włosowa” jest określeniem precyzyjnym i jednoznacznym. Szlifierek taśmowych jest multum. Także drugi minus dla proxxona/LŁ ode mnie, za wprowadzanie(do)/utrzymywanie(w) obiegu słabych nazw.

    Odpowiedz
  • Urządzenie fajne, tylko ta nazwa ” szlifierka taśmowa” tak jak napisał Peszel, do niczego.
    Nazwa poprawna, najbardziej oddająca rodzaj pracy jaki to narzędzie wykonuję to: Pilnik elektryczny, a z racji tego, że to małe narzędzie to można zdrobnić :)

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?