Hej,
w dzisiejszym teście chciałbym Wam pokazać małą szlifierkę skokową Proxxon PS 13, którą pół roku temu zamówiłem razem z pistoletem do klejenia w LŁ.
Szykując dla Was testy staram się zawsze pokazać na zdjęciach sprzęty nieużywane, więc szlifierka grzecznie czekała w szafce na swoją kolej. Dzisiaj jednak była mi potrzebna przy przygotowywaniu obudowy do jednego projektu, więc szybko wziąłem ją na warsztat i przygotowałem test ;)
Pierwsze wrażenia
Szlifierka przyjechała do mnie w plastikowym blistrze:
W zestawie, oprócz samej szlifierki, znalazły się także końcówki o różnych kształtach – cztery proste i cztery kątowe:
W Proxxonie PS 13 został umieszczony 12-voltowy silnik o mocy 10W:
Jest to mały i lekki silnik (cała szlifierka waży 130g), który w klasycznej szlifierce obrotowej byłby stanowczo za słaby. Tutaj jednak ruch obrotowy jest zamieniany na skokowy, więc taka moc w zupełności wystarczy :)
Do zasilania szlifierki trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w zasilacz Proxxon NG 2/S, NG 2/E lub NG 5/E. Są to uniwersalne zasilacze, którymi można zasilać wszystkie 12-voltowe elektronarzędzia Proxxona.
Do zasilania można oczywiście użyć dowolnego innego zasilacza dającego napięcie od 12V do 18V, oraz mającego wydajność prądową minimum 1A. Świetnie się tutaj nada zasilacz zrobiony ze starego zasilacza ATX :) Trzeba by jedynie dorobić w nim 3-bolcowe gniazdo służące do podpinania elektronarzędzi.
Końcówki do szlifowania
Jak już wspomniałem wcześniej, w zestawie jest osiem końcówek szlifujących o różnych kształtach. Razem z nimi otrzymujemy w komplecie trzy papiery ścierne o gradacji 180, 240 i 400:
Wszystkie trzy papiery posiadają perforację odpowiadającą kształtem różnym końcówkom. W sumie na każdym arkuszu papieru mamy po 5 tarcz ściernych z każdego kształtu:
Papier ścierny jest samoprzylepny, więc wystarczy go odkleić z arkusza i przykleić na końcówki:
Co siedzi w środku?
W środku znajduje się w zasadzie tylko silnik, oraz mechanizm zmieniający ruch obrotowy na liniowy:
Do silnika został przylutowany kondensator filtrujący, dzięki czemu w czasie pracy nie będzie słychać charakterystycznych trzasków w stojącym obok radiu ;)
Jak działa szlifierka skokowa Proxxon?
Szlifierka wykonuje skokowe, liniowe ruchy o długości 2,5mm z częstotliwością 8 000 skoków na minutę.
W zwolnionym tempie wygląda to tak:
Jak widzicie, jest to ruch bardziej wahadłowy, niż liniowy. Dzięki temu szlifierki nie trzeba trzymać idealnie prostopadle do materiału.
Proxxon PS 13 w praktyce
Na koniec przygotowałem krótki film prezentujący działanie tej szlifierki w praktyce. Jeżeli ktoś z Was się zastanawia, jak w tym Proxxonie zmienia się końcówki, to to także ładnie zaprezentowałem :)
Podsumowanie
PS 13 jest idealnym narzędziem do obróbki wszelkich ciasnych zakamarków, trudno dostępnych powierzchni oraz wąskich szczelin. Sama szlifierka jest lekka i na tyle mała, że spokojnie można ją trzymać jak długopis. Zapewnia przy tym moc wystarczającą, żeby komfortowo szlifować obrabiane powierzchnie.
Szlifierkę PS 13 można kupić za około 120zł. Jest to bardzo niska cena, jak za tak przydatny sprzęt. Co prawda dodatkowo trzeba kupić zasilacz, ale jeżeli mamy w warsztacie więcej elektronarzędzi Proxxona na 12V, to będzie to wydatek jednorazowy.
Sprzęt mogę polecić wszystkim, którzy obrabiają nieduże przedmioty z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego :)
Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach.
Pozdrawiam!
Łukasz
Szlifuj wzdłóż słoja!
Dlaczego wzdłuż??
Jakiej długości jest przewód zasilający?
Dobrý den , děkuji za recenzi a video. Toto je první užitečné video které jsem viděl.Právě se chystám brusku objednat.
https://majsterkowo.pl/testy/proxxon-ps-13/
Dobrý den,děkuji za recenzi a video.Toto je první užitečné video k Proxxon PS13 které jsem viděl.Právě se chystám si brusku objednat.Omlouvám se a minulé nechtěné odeslání vzkazu.Prosím smažte jej.