Szlifierka skokowa Proxxon PS 13

Szlifierka skokowa Proxxon PS 13

Hej,
w dzisiejszym teście chciałbym Wam pokazać małą szlifierkę skokową Proxxon PS 13, którą pół roku temu zamówiłem razem z pistoletem do klejenia w .

Szykując dla Was testy staram się zawsze pokazać na zdjęciach sprzęty nieużywane, więc szlifierka grzecznie czekała w szafce na swoją kolej. Dzisiaj jednak była mi potrzebna przy przygotowywaniu obudowy do jednego projektu, więc szybko wziąłem ją na warsztat i przygotowałem test ;)

Pierwsze wrażenia

Szlifierka przyjechała do mnie w plastikowym blistrze:

Proxxon PS 13 - cały zestaw

W zestawie, oprócz samej szlifierki, znalazły się także końcówki o różnych kształtach – cztery proste i cztery kątowe:

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Proxxon PS 13 - z końcówkami

W Proxxonie PS 13 został umieszczony 12-voltowy silnik o mocy 10W:

Proxxon PS 13 - tabliczka znamionowa

Jest to mały i lekki silnik (cała szlifierka waży 130g), który w klasycznej szlifierce obrotowej byłby stanowczo za słaby. Tutaj jednak ruch obrotowy jest zamieniany na skokowy, więc taka moc w zupełności wystarczy :)

Do zasilania szlifierki trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w zasilacz Proxxon NG 2/SNG 2/E lub NG 5/E. Są to uniwersalne zasilacze, którymi można zasilać wszystkie 12-voltowe elektronarzędzia Proxxona.

Proxxon PS 13 - zasilacz

Do zasilania można oczywiście użyć dowolnego innego zasilacza dającego napięcie od 12V do 18V, oraz mającego wydajność prądową minimum 1A. Świetnie się tutaj nada zasilacz zrobiony ze starego zasilacza ATX :) Trzeba by jedynie dorobić w nim 3-bolcowe gniazdo służące do podpinania elektronarzędzi.

Końcówki do szlifowania

Jak już wspomniałem wcześniej, w zestawie jest osiem końcówek szlifujących o różnych kształtach. Razem z nimi otrzymujemy w komplecie trzy papiery ścierne o gradacji 180, 240 i 400:

Proxxon PS 13 - papier ścierny

Wszystkie trzy papiery posiadają perforację odpowiadającą kształtem różnym końcówkom. W sumie na każdym arkuszu papieru mamy po 5 tarcz ściernych z każdego kształtu:

Proxxon PS 13 - tarcze ścierne

Papier ścierny jest samoprzylepny, więc wystarczy go odkleić z arkusza i przykleić na końcówki:

Proxxon PS 13 - końcówki z papierem ściernym

Proxxon PS 13 - końcówka z tarczą ścierną

Proxxon PS 13

Co siedzi w środku?

W środku znajduje się w zasadzie tylko silnik, oraz mechanizm zmieniający ruch obrotowy na liniowy:

Proxxon PS 13 - od środka

Proxxon PS 13 - silnik

Do silnika został przylutowany kondensator filtrujący, dzięki czemu w czasie pracy nie będzie słychać charakterystycznych trzasków w stojącym obok radiu ;)

Proxxon PS 13 - silnik

Jak działa szlifierka skokowa Proxxon?

Szlifierka wykonuje skokowe, liniowe ruchy o długości 2,5mm z częstotliwością 8 000 skoków na minutę.

W zwolnionym tempie wygląda to tak:

Proxxon PS 13 - praca w zwolnionym tempie

Jak widzicie, jest to ruch bardziej wahadłowy, niż liniowy. Dzięki temu szlifierki nie trzeba trzymać idealnie prostopadle do materiału.

Proxxon PS 13 w praktyce

Na koniec przygotowałem krótki film prezentujący działanie tej szlifierki w praktyce. Jeżeli ktoś z Was się zastanawia, jak w tym Proxxonie zmienia się końcówki, to to także ładnie zaprezentowałem :)

Podsumowanie

PS 13 jest idealnym narzędziem do obróbki wszelkich ciasnych zakamarków, trudno dostępnych powierzchni oraz wąskich szczelin. Sama szlifierka jest lekka i na tyle mała, że spokojnie można ją trzymać jak długopis. Zapewnia przy tym moc wystarczającą, żeby komfortowo szlifować obrabiane powierzchnie.

Szlifierkę PS 13 można kupić za około 120zł. Jest to bardzo niska cena, jak za tak przydatny sprzęt. Co prawda dodatkowo trzeba kupić zasilacz, ale jeżeli mamy w warsztacie więcej elektronarzędzi Proxxona na 12V, to będzie to wydatek jednorazowy.

Sprzęt mogę polecić wszystkim, którzy obrabiają nieduże przedmioty z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego :)

Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach.

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

6 komentarzy do “Szlifierka skokowa Proxxon PS 13

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?