Tania Stacja Lutownicza dla Majterkowicza

Tania Stacja Lutownicza dla Majterkowicza

Na forach internetowych jest masa pytań o stacje lutownicze dla majsterkowiczów.
Postanowiłem dorzucić swoje 5 groszy do tego i powiem wam jaką ja używam i jak się sprawuje.
Oczywiście mówimy tutaj o dosyć taniej stacyjce jak wspomniałem dla majsterkowiczów. Ogólnie cała seria tych stacji jest godna polecenia. Sprawdźcie sami.

 

Ocena: 4/5 (głosów: 1)

6 komentarzy do “Tania Stacja Lutownicza dla Majterkowicza

  • Największą różnicę w stacji lutowniczej ma sama kolba. Boleśnie przekonałem się o tym około tygodnia temu, gdy skończyłem budowę swojej stacji lutowniczej. Zakres regulacji temperatury zrobiłem taki sam jak mam w Solomonie SL20ESD – czyli od 150C do 420C. Okazało się, że mimo nastawionej temperatury 420C kolba ma duży problem z topieniem cyny. Podłączyłem więc kolbę z Solomona do mojej stacji lutowniczej i okazuje się, że bez problemu topi cynę, nawet powiedziałbym, że temperatura grota jest za duża. Postanowiłem zmierzyć temp. grota w kolbie, którą kupiłem kiedyś za 25zł. na Allegro. Okazało się, że termopara wskazywała temp. 420C, a na grocie było zaledwie 280*C. Taka różnica wynika z budowy kolby. Ta z Allegro ma umieszczony grot na grzałce – na zewnątrz i powietrze go mocno chłodzi, stąd ta kolosalna różnica. Solomon ma grot osadzany w dodatkową tuleję, dlatego nie jest tak podatny na warunki zewnętrzne i jego temperatura jak i jej stabilizacją są dużo większe od tej taniej kolby.

    Odpowiedz
  • Witam, od 100 lat mam lutownicę ELWIK LERT-24, z wymiennymi grotami kiedyś chodziła 8 lat non stop teraz sporadycznie jedna i ta sama. Dokupiłem do niej zasilacz Elwik ZU-24, działa od 5 lat. Groty kosztują od 8 do 12zł. Polska solidna firma. Naprawdę polecam zapominasz o sprzęcie. Co prawda swoje trzeba zapłacić, ale naprawdę warto. Pomimo upływu lat działa sprawnie szybko i solidnie.

    Odpowiedz
  • Ja również używam i polecam WEP 936A – wersja z grzałką 75W. Dobrze jest od razu wymienić grot ze stożkowego na dłuto. Metalowy czyścik do grota to moim zdaniem obowiązkowe akcesorium przy lutowaniu.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?