UCHWYT ROWEROWY DO SMARTFONA

UCHWYT ROWEROWY DO SMARTFONA

Podczas wycieczek rowerowych, bardzo  brakuje mi w czasie jazdy, możliwości kontrolowania przychodzących powiadomień i wiadomości SMS, dlatego postanowiłem zmajstrować odpowiedni uchwyt montowany na kierownicę. Oczywiście tego typu gadżety można kupić, ale już taka moja natura ,że wolę zrobić coś samodzielnie, i mieć satysfakcję z kilku zaoszczędzonych złotówek.

 

Na samym początku przygotowałem mocowanie za pomocą którego uchwyt zostanie przymocowany do kierownicy roweru. Do tego celu zaopatrzyłem się w sklepie rowerowym w uchwyt do mocowania na kierownicy latarki,

U001

po czym rozmontowałem go na czynniki pierwsze i pozbyłem się niepotrzebnych części. Jednym słowem wykorzystany został prawie cały, oprócz elementu w którym mocuje się latarkę.

U

Następnie z kawałka płyty PCV wyciąłem elementy widoczne na zdjęciu, celowo nie podaję żadnych wymiarów, należy je indywidualnie dostosować do posiadanego telefonu, dodam tylko iż powinna być nieco mniejsza niż telefon

U003

Po skręceniu powstanie nam mocowanie które w łatwy sposób będzie można połączyć z tkaniną.

U004

 

Do dalszej pracy będą nam potrzebne: kawałek mocnej tkaniny (w moim przypadku jest to kordura – tkanina używana do szycia toreb), rzep ok. 10cm, taśma do obszycia brzegów szer. 2-2,5 cm , oraz kawałek mocnej foli.

U005

Ja swoją pozyskałem z opakowania po niedawno zakupionym kocu, podobnie pakowane są poduszki do spania. Moim zdaniem folia którą ja posiadam jest trochę cienka, dlatego użyłem dwóch warstw.

U006

Niestety do wykonania tego uchwytu niezbędna będzie maszyna do szycia, i tu nieoceniona może się okazać pomoc naszej żony, siostry, mamy , cioci a może i nawet sąsiadki… Szczerze mówiąc był to mój pierwszy tak poważny kontakt z maszyną do szycia, pod czujnym okiem zony złamałem tylko jedną igłę – a więc do dzieła.

Z posiadanego materiału wycinamy 2 pasy szerokości ok. 13 cm  , długości odpowiednio ok. 20 cm i 70 cm. Następnie z foli wycinamy kawałek tej samej szerokości, a długości odpowiadającej wysokości wyświetlacza telefonu dodając 1cm.

Teraz należy jeden z pasów materiału złożyć na połowę, lewą stroną na wierzch, do środka wsunąć przygotowaną folię i przeszyć na maszynie.

U007

Odchylić pasy materiału do tyłu tak aby ukazała się folia i ponownie przeszyć – powinno powstać solidne połączenie materiału z folią.

U008

Drugi kawałek tkaniny należy doszyć w taki sam sposób do wolnego końca foli.

U009

Następnym krokiem było domierzenie i obszycie miejsca do podłączenia wtyczki USB (wyszło mi to dość marnie, dlatego po wycięciu otworu całość została ponownie obszyta , tym razem już ręcznie) Wycinanie otworu nie jest to konieczne, dlatego ten krok można pominąć – w trakcie prac przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, ale o tym może napisze przy okazji realizacji innego projektu.

U010

Gdy już się z tym uporałem nadeszła pora na doszycie z tyłu jednej części rzepa (haczyk), będzie on służył jako zapięcie naszego etui. Jak już wcześniej wspominałem nie podaje wymiarów, wszystkie domiary były brane bezpośrednio z telefonu: po prostu przyłożyłem telefon w taki sposób aby otwór zgrał się z gniazdkiem USB, odmierzyłem wysokość i dodałem 5mm. W wyznaczonym miejscu zagiąłem tkaninę i naszyłem przygotowany kawałek rzepa.

U011

Teraz przy pomocy długiej linijki należy wyznaczyć przyszłe linie cięcia, w moim przypadku telefon ma 7cm szerokości ja dodałem po bokach po 1 cm – razem dało mi to 9cm ( należy pamiętać że im grubszy telefon tym trzeba dodać więcej )

Nadszedł czas na zespolenie pokrowca z wcześniej przygotowanym mocowaniem. Mocowanie składa się z dwóch części: płytki i uchwytu. Po naszyciu rzepa, między dwoma warstwami materiału powstała jakby kieszeń, i właśnie w tą kieszeń trzeba wsunąć płytkę mocowania, z wierzchu przyłożyć uchwyt i całość skręcić śrubkami M3.

U013

. Dodatkowo w kieszeń można wsunąć kawałek miękkiej tkaniny (ja użyłem kawałka fizeliny), i osłonić nią płytkę.

U014

Można by powiedzieć że mamy już wykonaną część pracy, trzeba jeszcze owinąć tym co nam powstało telefon (kolejna przymiarka) i wyznaczyć miejsce doszycia drugiej części rzepa tak aby powstało praktyczne zamkniecie.

U015

Gdy z tym się uporamy należy jeszcze zeszyć ze sobą boki tak aby powstała kieszeń z okienkiem, i odciąć nadmiar tkaniny.

U016

U017

Na sam koniec całość trzeba jeszcze obszyć dookoła taśmą, zabieg ten nada całemu uchwytowi estetyki i lepszego wyglądu. Można powiedzieć że pokrowiec jest gotowy,

U019

wystarczy zamontować go na kierownicy naszego roweru i być spokojnym że nic w smart fonie nie umknie naszej uwadze…

WP_20160518_006

Co prawda mój uchwyt nie jest tak perfekcyjnie uszyty jak fabryczny, ale był to mój pierwszy kontakt z maszyną do szycia –  ogólnie nieźle to wyszło, ale osądźcie to sami…

 

 

 

Ocena: 4.59/5 (głosów: 79)

Podobne posty

20 komentarzy do “UCHWYT ROWEROWY DO SMARTFONA

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?