Niejedna osoba szukająca kiedyś rustykalnych uchwytów przeraziła się kosztem ich zakupu. Można wprawdzie kupić w jednym z marketów uchwyt budowlany za 1/4 ceny rustykalnego ale rzecz do której użyjemy go straci “delikatnie” na unikalności i oryginalnym wykonaniu.
Moją propozycją jest wykonanie takiego uchwytu – bądź jak kto woli rączki, bardzo tanim kosztem.
Potrzebujemy:
- gruby i długi (~20cm) gwóźdź
- kawałek blachy np. z obudowy komputera
- papier ścierny
- oksyda na zimno lub czarny spray
Narzędzia:
- imadło
- coś do cięcia i szlifowania metalu (np, szlifierka taśmowa i kątówka)
- młotek
- wiertarka
Co do najważniejszych narzędzi to dla mnie niezbędne w tym projekcie jest imadło. Gdyby jednak ktoś miał pomysł na wykonanie bez jego użycia to z chęcią się zapoznam.
Na początek ucinamy końcówki gwoździa
Zaznaczamy równe końce które będą robić za zawiasy
Wsadzamy w imadło poniżej zaznaczonej krawędzi i wyginamy do utrzymania kąta prostego. To samo robimy z drugiej strony.
Teraz zabieramy się za formowanie samej rączki. Wkładamy pręt powyżej miejsca zaznaczonego taśmą i delikatnie wykrzywiamy młotkiem o kilka stopni. Następnie obniżamy pręt w imadle o około 1 cm i ponownie młotkiem wykrzywiamy o kilka stopni. To samo powtarzamy do samej góry. Na koniec powinna nam wyjść wstępnie uformowana zaokrąglona rączka.
Pozostaje jeszcze wyprostowanie bolców zawiasu tak żeby były idealnie w jednej linii.
Kolejny etap to przygotowanie osłonki z blachy. Odmierzamy długość “x” zawiasu który ma być zakryty oraz planujemy wysokość “y” osłonki. Trzeba mieć na uwadze że jeśli będziemy chcieli mieć osłonkę wysoką na np. 5 cm to trzeba doliczyć 2-2,5 cm (obwód gwoździa) więcej z uwagi że będziemy zawijać blachę. W moim przypadku wszystko robiłem na oko kierując się zasadą że lepiej skracać zapas niż go przyklejać.
Po naniesieniu wymiarów na blachę bierzemy się za wycinanie. Moja blacha była z odzysku więc musiałem pozbyć się z niej resztki farby.
Po wycięciu pożądanego kształtu zaznaczamy środek gdzie będzie przechodzić zawias. Następnie wsadzamy blachę w imadło i zawijamy w pół o zawias który będzie w środku.
Teraz blachę z zawiasem wkładamy zawiniętą krawędzią do imadła i rozkładamy złożone warstwy. Młotkiem delikatnie formujemy uzyskując równe zagięcia.
Następnie rysujemy krawędź która będzie kształtem oraz zaznaczamy przyszłe otwory pod śruby .
Zbędny część blachy usuwamy. W zależności od narzędzi jakie mamy pójdzie nam to szybciej lub wolniej. Na szlifierce taśmowej zajęło mi to kilka minut dla 2 sztuk.
Po uformowaniu kształtu wywiercamy otwory.
Teraz wystarczy przeszlifować wszystkie nasze elementy usuwając ostre krawędzie oraz nadając lekki połysk. Na koniec zostaje pokrycie oksydą lub sprayem. Ja w projekcie użyłem oksydy na zimno. I mała uwaga, oksydowanie stali palcami to trochę mało wygodny sposób ;). Znacznie lepiej robi się to pędzelkiem.
Gotowy uchwyt idealnie będzie pasować do kufra lub mebli stylizowanych na stare.
No i na koniec filmik
Takie lubię…
Specjalnie się zalogowałem, żeby dać 5 gwiazdek :)
Najbardziej mnie interesowało, jak wygiąłeś blachę. Na pewno to wykorzystam, bo często zdarza mi się jakieś uchwyty dorabiać, a zawsze miałem problem z estetycznym kształtowaniem blachy. Dzięki za poradnik!
Zapomniałem o bardzo istotnej rzeczy którą widać na obrazie a o której nie wspomniałem. Blachę najlepiej formować trzymając przez deski tak żeby szczęki imadła nie zniszczyły jej gładkiej powierzchni.
Bez młota to nie robota! Dobra robota!
Ziom. Następnym razem przy nagrywaniu włącz manualne ostrzenie w aparacie. Strasznie denerwujący jest taki ‘oddychający’ autofokus.
Masz rację :)
Muszę pomyśleć nad jakimś lepszym ustawieniem ostrości albo czymś innym do nagrywania. Robienie to telefonem w dłuższej perspektywie przeraża mnie.
Uchwyt piękny, ale:
Poza tym projekt ekstra.
Drobne literówki ;)
Poprawione
Dzięki i Pozdr.
Ciekawe, bardzo funkcjonalne!