Uchwyt rustykalny z gwoździa i blachy

Uchwyt rustykalny z gwoździa i blachy

Niejedna osoba szukająca kiedyś rustykalnych uchwytów przeraziła się kosztem ich zakupu. Można wprawdzie kupić w jednym z marketów uchwyt budowlany za 1/4 ceny rustykalnego  ale rzecz do której użyjemy go straci “delikatnie” na unikalności i oryginalnym wykonaniu.

Moją propozycją jest wykonanie takiego uchwytu – bądź jak kto woli rączki, bardzo tanim kosztem.

Potrzebujemy:

  • gruby i długi (~20cm) gwóźdź
  • kawałek blachy np. z obudowy komputera
  • papier ścierny
  • oksyda na zimno lub czarny spray

Narzędzia:

  • imadło
  • coś do cięcia i szlifowania metalu (np, szlifierka taśmowa i kątówka)
  • młotek
  • wiertarka

Co do najważniejszych narzędzi to dla mnie niezbędne w tym projekcie jest imadło. Gdyby jednak ktoś miał pomysł na wykonanie bez jego użycia to z chęcią się zapoznam.

 

Na początek ucinamy końcówki gwoździa

Zaznaczamy równe końce które będą robić za zawiasy

Wsadzamy w imadło poniżej zaznaczonej krawędzi i wyginamy do utrzymania kąta prostego. To samo robimy z drugiej strony.

Teraz zabieramy się za formowanie samej rączki. Wkładamy pręt powyżej miejsca zaznaczonego taśmą i delikatnie wykrzywiamy młotkiem o kilka stopni. Następnie obniżamy pręt w imadle o około 1 cm i ponownie młotkiem wykrzywiamy o kilka stopni. To samo powtarzamy do samej góry. Na koniec powinna nam wyjść wstępnie uformowana zaokrąglona rączka.

Pozostaje jeszcze wyprostowanie bolców zawiasu tak żeby były idealnie w jednej linii.

Kolejny etap to przygotowanie osłonki z blachy. Odmierzamy długość x” zawiasu który ma być zakryty oraz planujemy wysokość y” osłonki. Trzeba mieć na uwadze że jeśli będziemy chcieli mieć osłonkę wysoką na np. 5 cm to trzeba doliczyć 2-2,5 cm (obwód gwoździa) więcej z uwagi że będziemy zawijać blachę. W moim przypadku wszystko robiłem na oko kierując się zasadą że lepiej skracać zapas niż go przyklejać.

Po naniesieniu wymiarów na blachę bierzemy się za wycinanie. Moja blacha była z odzysku więc musiałem pozbyć się z niej resztki farby.

Po wycięciu pożądanego kształtu zaznaczamy środek gdzie będzie przechodzić zawias. Następnie wsadzamy blachę w imadło i zawijamy w pół o zawias który będzie w środku.

Teraz blachę z zawiasem wkładamy zawiniętą krawędzią do imadła i rozkładamy złożone warstwy. Młotkiem delikatnie formujemy uzyskując równe zagięcia.

Następnie rysujemy krawędź która będzie kształtem oraz zaznaczamy przyszłe otwory pod śruby .

Zbędny część blachy usuwamy. W zależności od narzędzi jakie mamy pójdzie nam to szybciej lub wolniej. Na szlifierce taśmowej zajęło mi to kilka minut dla 2 sztuk.

Po uformowaniu kształtu wywiercamy otwory.

Teraz wystarczy przeszlifować wszystkie nasze elementy usuwając ostre krawędzie oraz nadając lekki połysk. Na koniec zostaje pokrycie oksydą lub sprayem. Ja w projekcie użyłem oksydy na zimno. I mała uwaga, oksydowanie stali palcami to trochę mało wygodny sposób ;). Znacznie lepiej robi się to pędzelkiem.

Gotowy uchwyt idealnie będzie pasować do kufra lub mebli stylizowanych na stare.

 

No i na koniec filmik

Ocena: 4.93/5 (głosów: 14)

Podobne posty

9 komentarzy do “Uchwyt rustykalny z gwoździa i blachy

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?