Uniwersalny uchwyt do statywu Velbon DV-7000

Uniwersalny uchwyt do statywu Velbon DV-7000

Cześć,
jakiś czas temu sprawiłem sobie telefon, który robi zdjęcia i kręci filmy w tak dobrej jakości, że spokojnie jest w stanie zastąpić mi lustrzankę podczas kręcenia filmów na majsterkowy kanał YouTube (tak,wiem – dawno nie było nic nowego, ale planuję to zmienić), lub po prostu kręcić z innego ujęcia.

Z resztą – zobaczcie sami, jakiej jakości materiał wychodzi z tego telefonu (włączcie sobie 1080p):

Musiałem jednak pomyśleć nad jakimś statywem, żeby nie musieć się bawić w opieranie telefonu o książki i kubki z herbatą ;)

Miałem pod ręką statyw filmowy (z głowicą olejową) Velbon DV-7000. Potrzebowałem jedynie zaprojektować do niego szybkozłączkę z jakimś uniwersalnym uchwytem do telefonu. Po przeszukaniu piwnicy znalazłem też kupiony przed laty uniwersalny uchwyt do smartfona tego typu (ten mój ma podwójną łapkę):

Uniwersalny uchwyt do telefonu

Po odkręceniu przyssawki została mi sama łapka z “wypustką”, którą mogłem wykorzystać do przykręcenia reszty mocowania.

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Nie pozostało nic innego, jak odpalić SOLIDWORKS i zrobić szybki projekt mocowania pozwalającego szybko zapinać ten uchwyt na statywie. Jeżeli obserwujecie mnie na Instagramie, to mogliście już kilka dni temu zobaczyć pierwsze pomiary do tego modelu ;)

Pomiary do modelu 3D

Dodatkowo w mocowaniu uwzględniłem “saneczki” pozwalające mocować mikrofon kierunkowy RØDE.

SOLIDWORKS - projekt uchwytu do telefonu

A tutaj możecie sobie jeszcze obejrzeć z każdej strony render zrobiony przez Tomka z naszego fablabu (dzięki!):

Projekt celowo podzieliłem na dwie części. W sumie zrobiłem to z dwóch powodów:

  1. Gdyby całość była jedną bryłą, ciężko byłoby wydrukować tą tulejkę znajdującą się w górnej części (do mocowania łapek),
  2. Dzieląc model na dwie części mogłem ten szary element wydrukować na leżąco, dzięki czemu będzie on dużo mocniejszy (praktycznie niemożliwy do złamania).

Po wymodelowaniu przyszedł czas na druk. O dziwo wszystko udało mi się dobrze wymierzyć już od pierwszego strzała, więc wydruk wyszedł dobrze już przy pierwszym podejściu.

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Docelowo całe mocowanie wydrukuję z PET-G. Póki co, z braku laku (i materiału;) zrobiłem wydruk z PLA.

Całość z zamontowanym telefonem i mikrofonem prezentuje się tak:

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Mocowanie HTC U11 do statywu Velbon DV-7000

Modele do pobrania:

Stopkę przygotowałem w dwóch wersjach – spasowaną na zero, oraz z luzem 0,2 mm (z każdej strony). Różne drukarki różnie drukują, więc każdy może pobrać wedle uznania.

Jak by była potrzeba, to mogę dorzucić wersję z jeszcze większym luzem.

Ten mój projekcik po raz kolejny uświadomił mi, jak wielkim dobrodziejstwem w warsztacie majsterkowicza jest drukarka 3D. Tym bardziej, że ich ceny są już naprawdę w zasięgu ręki i można traktować taką drukarkę po prostu jako kolejne narzędzie w warsztacie. Chociaż muszę się Wam przyznać, że o ile kiedyś coś jeszcze czasami dłubałem z drewna lub metalu, tak teraz jedynym narzędziem, z którego korzystam w naszym fablabie, jest właśnie moja Prusa ;)

Druk 3D całkowicie zmienił moje podejście do majsterkowania. Wystarczy spojrzeć na ten projekt, który opisałem powyżej – jeszcze dwa lata temu bym kleił taki uchwyt z jakichś profili aluminiowych i wygrzebanych z szuflady śmieci. A dzisiaj? Zrobiłem szybki projekt w solidzie i po kilku godzinach miałem gotowy produkt :D

I wiecie co? Kilka razy już o tym wspominałem, ale powtórzę to jeszcze raz… – KOCHAM DRUK 3D! ❤️

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 12)

Podobne posty

18 komentarzy do “Uniwersalny uchwyt do statywu Velbon DV-7000

  • Fajne! Mam akurat tego velbona, a takie uniwersalne łapki widzę że chodzą po kilka złotych, więc sobie zrobię takie :) Możesz udostępnić ten model bez mocowania na mikrofon?

    PS – co to za telefon tak zajebiście kręci?

    Odpowiedz
    • Dorzuciłem wersję bez saneczek (jest też krótsza o 25 mm).

      A telefon, to HTC U11. Aparat to prawdziwa petarda nawet przy słabszym świetle. Część zdjęć do tego artykułu była robiona lustrzanką, a część telefonem. Nie idzie rozpoznać, które czym było robione ;)

      Odpowiedz
  • Ale wiesz o tym, że jeżeli umiejętniej (odwrotnie) zamocujesz telefon w tej klamerce, to ani owa nie będzie wchodziła w kadr bo ominiesz kamerą, ani przeszkadzała w podglądzie, bo zwyczajnie będzie z tyłu ?

    Odpowiedz
    • Hm… a wiesz, że masz rację? :D Sam nie wiem, jak mogłem sam na to nie wpaść. Chyba dlatego, że intuicyjnie nie chciałem łapać telefonu łapkami za dolną część, bo ma Edge Sense – obudowę reagującą na ściskanie ramek w dolnej części. Ale zawsze przecież mogę to wyłączać na czas kręcenia…
      Dzięki!

      Odpowiedz
  • No to widzę, że dzielimy wiele wspólnych pasji! :)
    Dru~karki 3D, tanie uchwyty do telefonu, tanie, ale dobre statywy video ;) Zrobiłem podobną rzecz u siebie, ale z racji, że na moim Velbonie mam złączkę typu Arca Swiss (właściwie wszędzie używam jednego standardu – przy kupie sprzętu to ogromna wygoda), to przeróbka była dużo łatwiejsza.

    Twój projekt jest o niebo lepszy! Sanki na mikrofon mnie urzekły, że sam o tym nie pomyślałem.

    Odpowiedz
      • Zawsze chcialem i kiedyś się uczyłem, na własną rękę. Ale jednak moje nadepnięte przez słonia ucho i pęknięta gitara do nauki (taka była, co zrobić) nie zaowocowały powodzeniem ;)

        W kwestii sanek. Jak się zacznie kamerę “ulepszać” to i światło się przyda i mikrofon i może jeszcze rejestrator do kamery, w roli preampa, a jeszcze można by powerbank podpiąć, żeby baterii nie zmieniać tak często i finalnie z małego pudełka robi się transformers :P

        Odpowiedz
  • Fajnie zrobione:) , jednak można także bez drukarki 3D :)
    Został mi statyw ze starej poziomicy laserowej z LIDLA , leżał w szufladzie aż było zapotrzebowanie :)
    Uchwyt ten sam także się znalazł w szpargałach i wyszedł na potrzebę chwili pseudo mikroskop:) akurat potrzebny do lutowania :)
    Jedna śrubka z motylkiem załatwiła sprawę.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?