Dzisiaj przedstawie bardzo prosty i szybki projekt który powstał pod wpływem chwili – jako że w mojej drukarce ruch osi Y odbywa się za pomocą dwóch pasków gt5 chciałem móc je napiąć w podobnym stopniu. Tak powstał pomysł stworzenia wkrętaka o regulowanym momencie.
Do stworzenia wkrętaka będziemy potrzebować:
- Wydrukowanych części z plików na końcu tego artykułu,
- Sprężyny o średnicy zewnętrznej mniejszej niż 5mm
- Śruby m4 i nakrętki – długość zależy od długości sprężyny – sami musicie to dopasować
Składanie
Złożenie jest proste – osadzamy w korpusie nakrętkę a następnie całość skręcamy w tej kolejności:
Do wkrętaka mocujemy standardowe bity – jak do wkrętarki.
Moment z jakim wkrętak dokręca regulujemy za pomocą śruby m4 wkręcanej od dołu korpusu – im mocniej wkręcimy tym mocniejszy nacisk sprzęgła na głowicę i tym samym możemy dokręcać z większą mocą.
Tutaj gotowy wkrętak wydrukowany z filamentu PLA od PRINT-ME – kolor stalowy. Głowica i sprzęgło wykonane z PET-G
Tutaj dla porównania mały przykład ile zmienia mocne napięcie paska:
Ten sam plik, te same ustawienia różnicą jest tylko dobre naprężenie pasków – część złota przed, srebrna po poprawkach.
BONUS:
Do plików dorzucam projekt mojego napinacza do pasków, jest mocniejszy niż większość dostępnych w internecie i daje sobie radę przy paskach z metalowym rdzeniem.
Do złożenia potrzebujemy 3 śrub M3x20 i 2 nakrętek
Z napinaniem pasków nie można też przesadzić, bo to też się może mścić ;)
Projekt git!
Fajna sprawa. Przydałby się tylko jeszcze jakiś gadżet do kalibracji, bo po co sam śrubokręt z regulacją momentu skoro i tak nadal nie wiemy z jaką siłą śruba jest dokręcana. Mogłoby to być nawet jakieś najprostsze urządzenie wykorzystujące siłę grawitacji jako punkt odniesienia – ośka z otworem na sześciokąt, do tego dźwignia przyspawana do ośki i uchwyt na odważniki.
Chyba za bardzo się rozpędziłem. Ale uzupełnienie o jakiś sposób dokładniejszego ustawienia momentu niż na oko byłby przydatny. :)
Wystarczy odpowiedniej długości ramię i waga kuchenna. Można wtedy mierzyć siłe nacisku i wyliczyć moment. Widziałem na thingiverse taki projekt nawet. Mi bardziej chodziło o to by mieć pewność że dwie śruby są z podobną siłą wkręcone
I punkty podparcia. ;)