Wyrzynarki – co warto o nich wiedzieć?

Wyrzynarki – co warto o nich wiedzieć?

Każdy, kto planuje obróbkę drewna, powinien mieć je wśród swoich sprzętów. Wyrzynarki do drewna – bo o nich mowa – to narzędzia, dzięki którym możliwe jest nie tylko równe, precyzyjne cięcie, ale i wykonywanie idealnych otworów, a nawet nieoczywistych kształtów. Proces następuje dzięki posuwistemu ruchowi piły, dzięki czemu można uzyskać idealną linię cięcia.

Wyrzynarka składa się z korpusu oraz uchwytu, jednak najnowsze urządzenia są wzbogacone o dodatkowe elementy, np. nadmuch usuwający na bieżąco powstałe trociny lub opiłki. Dużym udogodnieniem jest regulowana stopa, którą można ustawić pod wybranym kątem, dzięki czemu można docinać najróżniejsze elementy. Warto wybrać modele, które zostały wyposażone w laser, którego rolą jest wyznaczanie linii, co minimalizuje ryzyko zboczenia z kursu. To ogromnie praktyczne, gdyż chroni nas przed zmarnowaniem opracowywanego materiału.

Akcesoria do wyrzynarek

Wyrzynarki do drewna, aby ciąć, potrzebują zostać uzupełnione o ostrze, a jest w czym wybierać. Poza koniecznością dopasowania do modelu posiadanego urządzenia konieczne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia, informujące o materiale, z którego wykonany został brzeszczot, oraz do czego właściwie służy. Pomocne bywają w tym oznaczenia takie jak: HCS, HSS oraz HM – poza brzeszczotami przeznaczonymi do docinania drewna, na rynku dostępne są bowiem również produkty dedykowane innym materiałom. Pierwsze dedykowane są pracy z drewnem, a także docinaniu tworzyw sztucznych i niektórych metali. W gładkiej wersji pozbawionej zębów – służą także do cięcia styropianu. Kolejne – typu HSS – również nadają się do cięcia drewna, ale także blachy, czy metali, a ostatnie z wymienionych najlepiej sprawdzą się podczas cięcia kruchej ceramiki, a nawet cegieł. Wyrzynarki do drewna mają różne mocowania, dlatego należy przyjrzeć się, czy wybrane ostrza do nich pasują. Najczęściej natrafić można na te oznaczone symbolem U, ale dostępne są także typy T oraz 2T. Ostrza występują w różnych długościach – im grubszy materiał, z którym zamierzamy pracować, tym dłuższy powinien być brzeszczot, aby zapewnić optymalny efekt.

Innymi akcesoriami, które mogą przydać się podczas korzystania z wyrzynarek, są prowadnice, z których pomocą można precyzyjnie wytyczyć linię cięcia, a także wyznaczyć odpowiedni kąt. Jeśli planujemy często korzystać z urządzenia, dobrym pomysłem jest inwestycja w specjalny blat, który montuje się bezpośrednio na stole. Jest on wyposażony w profesjonalne zaciski, dzięki czemu nie ma mowy o przemieszczaniu się urządzenia i materiału podczas pracy.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?