Frezarka – dlaczego warto ją mieć w przydomowym warsztacie?

Frezarka – dlaczego warto ją mieć w przydomowym warsztacie?

Wielu majsterkowiczów rozważa zakup frezarki do użytku w przydomowym warsztacie. Czy takie urządzenie jest przydatne dla amatorów? Zdecydowanie tak! To narzędzie wielofunkcyjne, które daje nowe możliwości. Ułatwia wykonywanie różnych prac, szczególnie stolarskich. Sprawdź, dlaczego warto posiadać frezarkę i jakie ma zastosowanie.

Co to jest i jak działa frezarka?

Frezarka to wysokoobrotowe narzędzie tnące, które można nazwać elektrycznym następcą dłuta. Służy do precyzyjnej obróbki skrawaniem różnych powierzchni i materiałów. Frezarka nadaje obrabianym materiałom określone wymiar oraz kształt. Wykorzystywana jest przede wszystkim do pracy z drewnem, ale też z metalem, tworzywami sztucznymi, płytami gipsowo-kartonowymi czy akrylem.

Głównym elementem frezarki, od którego zależy efekt pracy, jest frez, czyli wymienna część mocowana w głowicy urządzenia. Wprawienie go w ruch obrotowy powoduje usuwanie nadmiaru materiału i w efekcie uzyskanie pożądanego kształtu. Na rynku dostępne są różne rodzaje frezów, które dobiera się w zależności od zastosowania. Mogą mieć jedno lub więcej ostrzy, różne kształty krawędzi skrawających, różną geometrię ostrzy i być wykonane z różnorodnych materiałów.

Rodzaje frezarek

Frezarki to zróżnicowana kategoria narzędzi. Można je podzielić ze względu na:

  • przeznaczenie – frezarki do użytku amatorskiego i profesjonalnego,
  • sposób obsługi – frezarki ręczne i stołowe,
  • budowę (liczbę wrzecion oraz ich usytuowanie) – frezarki jedno- i wielowrzecionowe oraz dolno-, górno- i równowrzecionowe,
  • rodzaj materiału, który obrabiają – frezarki do betonu, drewna, metalu, gwintów czy kół zębatych.

Najbardziej popularne i uniwersalne są frezarki górnowrzecionowe, w których wrzeciona są usytuowane nad stołem roboczym. Przeznaczone są zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Frezarka górnowrzecionowa ma zastosowanie do obróbki drewna, ale także metalu, tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych czy akrylu. Doskonale nadaje się do frezowania krawędzi powierzchni czy wykonywania rowków. Podczas pracy z frezarką górnowrzecionową stosuje się szablony oraz specjalne listwy prowadzące, które ułatwiają prowadzenie maszyny oraz zapobiegają niepożądanym przesunięciom.

W przypadku frezarki dolnowrzecionowej wrzeciono umieszczone jest pod stołem roboczym. Z tego względu jest ona dość wymagająca w obsłudze i bardziej niebezpieczna. Brak dostatecznych umiejętności i wiedzy może prowadzić do wyrwania obrabianego elementu. Skutkiem tego może być uszkodzenie maszyny, ale też uraz dłoni operatora. Frezarki dolnowrzecionowe polecane są dla profesjonalistów. Zazwyczaj są to modele ciężkie, o dużej mocy. Używa się ich głównie do tworzenia skomplikowanych elementów i artystycznych detali.

Na rynku dostępne są także frezarki ręczne, które doskonale sprawdzą się w przydomowych warsztatach. Cechują się lekką konstrukcją i przeznaczone są do prostej obróbki drewna. Z kolei do frezowania większych elementów lepiej wybrać frezarkę stołową.

Różne rodzaje frezów

Wśród obrabiarek do drewna znajdują się także lamelownice. Zasada działania tych narzędzi jest podobna jak w przypadku frezarek. Lamelownica służy do wykonywania precyzyjnych i trwałych wgłębień, dzięki którym można połączyć elementy drewniane. Urządzenie jest niezastąpione podczas produkcji mebli i w innych pracach stolarskich.

Planujesz zakup frezarki? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model >>

Do czego przyda się frezarka w przydomowym warsztacie?

Zakres zastosowania frezarek jest szeroki. Dodatkowo można go poszerzyć dzięki dodatkowym akcesoriom, np. przystawkom, prowadnicom czy frezom. Frezarki służą do:

  • profilowania krawędzi, np. frezowania długich drewnianych listew czy cokołów oraz krawędzi płyt gipsowo-kartonowych;
  • wyrównywania krzywych krawędzi np. desek czy płyt;
  • rowkowania i wręgowania, czyli tworzenia rowków funkcjonalnych;
  • robienia wrębów, wgłębień, w tym wklęsłych i półokrągłych;
  • wykonywania dekoracyjnych wycięć, np. reliefów;
  • wycinania otworów, w tym podłużnych;
  • frezowania wpustów;
  • wycinania otworów pod zawiasy i okucia;
  • wykonywania wczepów, czyli wycięć umożliwiających łączenie desek pod kątem prostym;
  • wycinania czopów, czyli otworów do niewidocznych połączeń elementów drewnianych.

Frezarki wykorzystują głównie stolarze, meblarze, a także fachowcy, którzy zajmują się obróbką drewna i materiałów drewnopodobnych, np. szkutnicy wytwarzający i odnawiający jachty, łodzie motorowe itp. To elektronarzędzie posiada także w przydomowym warsztacie wielu majsterkowiczów. Najczęściej jest to frezarka do drewna, która daje wiele możliwości. W wielu pracach zastępuje też mniej dokładną szlifierkę.

Frezarka do drewna jest niezastąpiona podczas samodzielnej budowy mebli, a także ich renowacji. Przyda się podczas wykonywania ozdobnych ram do luster i obrazów czy obrabiania drewnianych blatów (np. umożliwia zaokrąglenie brzegów). Dzięki frezarce można naprawić nawet stare okna, tworząc rowki pod nowe uszczelki. Model górnowrzecionowy może posłużyć również do rzeźbienia, jak dawniej dłuto. Za pomocą frezarki można tworzyć niezliczone ornamenty i ozdobniki.

Szeroką ofertę różnego rodzaju frezarek można znaleźć w sklepach Obi >>

Czy frezowanie jest trudne? Jak używać frezarki?

Cięcie, struganie oraz szlifowanie to podstawowe i dość proste metody obróbki drewna. Frezowanie natomiast wymaga nieco większej wprawy i doświadczenia. Warto jednak kupić frezarkę i nauczyć się jej obsługi. Dzięki temu można samodzielnie wykonywać szereg różnych prac bez konieczności korzystania z usług profesjonalistów. Frezowanie nie jest trudne. Wystarczy stosować się do kilku zasad i na początku być cierpliwym.

Jak używać frezarki? Przed uruchomieniem urządzenia trzeba ustabilizować obrabiany element. Do tego celu można wykorzystać stół warsztatowy oraz ściski stolarskie. Następnie odpowiedni frez mocuje się w uchwycie frezarki. Kolejny krok to regulacja ustawień urządzenia. Należy przede wszystkim wybrać prędkość obrotową. Przy tym warto pamiętać, że wartość tego parametru nie może być wyższa niż dopuszczalna dla danego frezu. Następnym etapem jest ustawienie głębokości frezowania.

Chłodzenie frezarki przemysłowej

Podczas pracy z frezarką należy mieć na uwadze, aby prowadzić ją spokojnie i wykonywać płynne ruchy. Ważne jest także odpowiednie tempo przesuwu. Zbyt wolne może spowodować np. odbarwienia obrabianego materiału, natomiast za szybkie – postrzępienie krawędzi. Dla prawidłowego frezowania niezwykle istotny jest także kierunek posuwu. Rozróżnia się dwa podstawowe kierunki frezowania – współbieżny i przeciwbieżny.

Współbieżne frezowanie odbywa się w tym samym kierunku, w jakim obraca się frez. Wychodzi on z powierzchni obrabianej, co ogranicza kontrolę nad pracą frezarki i niesie zwiększone ryzyko wypadku oraz uszkodzenia elementu. Używając frezarki górnowrzecionowej w przydomowym warsztacie, najlepiej przesuwać ją w kierunku przeciwnym do kierunku obracania się frezu (przeciwbieżne frezowanie). Wówczas frez wcina się w obrabiany materiał. Daje to kontrolę nad pracą frezarki. Frezowanie wymaga jednak użycia większej siły.

Frezowanie drewna

Frezarki najczęściej wykorzystywane są do obróbki drewna. Frezowanie tego naturalnego materiału daje wiele możliwości i ciekawe rezultaty. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Elastyczne, długie włókna drewna powodują powstawanie oporu w stosunku do frezu. W efekcie uwalnia się energia cieplna. Gdy temperatura skrawania jest za wysoka, drewno może się nawet zapalić. Dlatego frezowanie naturalnego materiału wymaga stosowania ostrych narzędzi, odpowiedniej prędkości obrotów oraz szybkiego posuwu. Warto także odsysać za pomocą odkurzacza powstające podczas pracy wióry, czynność ta rozprasza bowiem ciepło.

W przypadku używania frezów o mniejszej średnicy należy ustawić szybsze obroty frezarki, natomiast przy ich dużym rozmiarze – wolniejsze. Miękkie drewno wymaga większych prędkości, a twardy materiał – mniejszych. Warto także pamiętać, aby frezować w drewnie zgodnie z kierunkiem włókien. W przeciwnym razie element może ulec uszkodzeniu. Jednorazowo najlepiej wykonywać rowki o głębokości maksymalnie 8 mm. Głębokie wgłębienia bezpieczniej jest frezować, wykonując kilka podejść.

Czy warto kupić frezarkę? Podsumowanie

Frezarka to wyjątkowo praktyczne i wielofunkcyjne narzędzie. Z pewnością przyda się każdemu, kto lubi prace stolarskie. Początkujący użytkownicy powinni wybrać frezarkę górnowrzecionową, która jest dość prosta i bezpieczna w obsłudze. Jednocześnie cechuje się szerokim wachlarzem zastosowań. Frezarka zapewnia niezwykłą swobodę w kształtowaniu różnych materiałów.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

2 komentarzy do “Frezarka – dlaczego warto ją mieć w przydomowym warsztacie?

  • Bez frezarki to ani rusz! Ostatnio pracuję głównie z płytami MPB – przy pomocy frezarki jestem w stanie wykonać z niej bardzo wiele rozmaitych projektów do domu – choćby fronty meblowe, elementy do mebli, szafy wnękowe, drzwi przesuwne i wiele innych! Pamiętajcie tylko o BHP i korzystaniu z ostrych narzędzi!

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?