Które Arduino wybrać? Zobacz porównanie wersji

Które Arduino wybrać? Zobacz porównanie wersji

Zapewne większość z was przed zakupem Arduino zastanawiała się, którą wersje wybrać. Postaram się krótko opisać różnice pomiędzy różnymi platformami. Jest to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość ;) Porównanie wersji Arduino będzie od strony laika w świecie mikrokontrolerów (czytaj mnie). Obecnie sam stoję przed wyborem platformy Arduino i mam nadzieję, że ten wpis przybliży wam różnicę poszczególnych wersji, jakich sam doszukałem się w sieci.

Producent oferuje aż trzynaście oficjalnych wersji Arduino (nie licząc shieldów). W tym poście postaram się krótko porównać wszystkie wersje wraz z cennikiem tych platform. Pisząc tego posta posiłkowałem się oficjalną stroną producentaoraz sklepem Nettigo zaprzyjaźnionym z Majsterkowem. Na początek chciałbym zrobić krótkie porównanie wszystkich oficjalnych wersji w postaci tabelki:

Mikrokontroler Ilość pinów cyfrowych/analogowych Pamięć FLASH Cena
Arduino Uno ATmega328 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 6 32 KB 99zł
Arduino Leonardo ATmega32u4 Cyfrowe: 20 | Analogowe: 12 32 KB 94zł
Arduino Mega 2560 ATmega2560 Cyfrowe: 54 | Analogowe: 16 256 KB 169zł
Arduino Mega ADK ATmega2560 Cyfrowe: 54 | Analogowe: 16 256 KB 269zł
Arduino Due AT91SAM3X8E Cyfrowe: 54 | Analogowe: 12 512 KB 219zł
Arduino Ethernet ATmega328 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 6 32 KB 196zł
Arduino Micro ATmega32u4 Cyfrowe: 20 | Analogowe: 12 32 KB 92zł
Arduino Mini ATmega328 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 8 32 KB 59zł
Arduino Nano ATmega328 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 8 32 KB
Arduino Fio ATmega328P Cyfrowe: 14 | Analogowe: 8 32 KB 94,99zł
Arduino Pro ATmega328 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 6 32 KB
Arduino Pro Mini ATmega168 Cyfrowe: 14 | Analogowe: 6 16 KB 66zł
Arduino LilyPad ATmega328V Cyfrowe: 14 | Analogowe: 6 16 KB 74zł

Jak widać niektórych produktów Arduino nie ma w Nettigo, co nie znaczy, że nie możemy ich kupić gdzie indziej.

Poniżej znajdują się krótkie opisy każdej wersji Arduino:

Przegląd wszystkich wersji

Arduino UNO

Arduino UNO

Arudino UNO jest następcą Duemilanove. Bootloader w UNO zajmuje 0.5KB pamięci FLASH. Z pośród 14 cyfrowych pinów 6 z nich może pracować w trybie PWM. Posiada on 2KB pamięci SRAM oraz 1KB pamięci EEPROM. Jak w większości wersji Arduino częstotliwość taktowania procesora wynosi 16MHz. Cena nie jest za wysoka więc na początek warto rozważyć zakup tej wersji.

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo

Arduino Leonardo jest dostępny w dwóch wersjach: o niskim profilu czyli bez przylutowanych złącz (wysokość płytki 5mm) oraz w wersji ze złączami (czyli tradycyjnej). Od Arduino UNO różni się między innymi mikrokontrolerem oraz większą ilością pinów. Leonardo posiada natywną obsługę USB dzięki czemu udawanie innych urządzeń USB jest łatwe. Bootloader zużywa 4KB pamięci FLASH. Leonardo ma o 0.5KB większą pamięć SRAM, a pamięć EEPROM ma również 1KB. Jedną z kilku zalet Leonarda jest to, że część wejść cyfrowych może być wykorzystane jako porty analogowe. Cena jest bardzo zbliżona do ceny UNO.

Arduino Mega 2560

Arduino Mega 2560

Główną różnicą Arduino Mega 2560 od innych wersji, które wymieniłem wyżej jest ilość pinów. Płytka ta posiada 54 cyfrowych pinów (z czego 14 może pracować w trybie PWM) oraz 16 wejść analogowych. Oprócz tego, ta wersja Arduino posiada znacznie większą pamięć FLASH  – 256KB. Bootloader zajmuje 8KB pamięci FLASH, płytka posiada pamięć SRAM o wielkości 8KB oraz EEPROM o wielkości 4KB. Płytka może być zasilana przez port USB lub po prostu przez zasilacz. Jest nieco droższa od Arduino Leonardo ale ma większe możliwości.

Arduino Mega ADK

Arduino Mega ADK

Główną zasadniczą różnicą między Arduino Mega 2560 oraz Arduino Mega ADK jest to, że Płytką Mega ADK można sterować przy pomocy smartfona z systemem Android. Oczywiście jest droższa od Arduino Mega ale może być ciekawszym rozwiązaniem przy tworzeniu robota i sterowaniu nim przy pomocy swojego telefonu. Więcej informacji o ADK znajdziecie tutaj. Posiada on również na pokładzie kontroler USB.

Arduino Due

Arduino Due

Arduino Due to chyba jedna z najbardziej rozbudowanych płytek. Z pośród wszystkich wersji, które porównuje w tym poście Arduino Due posiada najwięcej pamięci FLASH – 512KB, największą pamięć SRAM – 96KB oraz najszybszy procesor – 84MHz. Posiada on również dwa porty USB i pokaźną liczbę pinów jak w przypadku Arduino Mega. Ta wersja Arduino charakteryzuje się też 32 bitowym procesorem ARM. Zaraz po Arduino Mega ADK jest to najdroższa z porównywanych płytek. Dzięki drugiemu portowi USB do Arduino Due możemy podłączyć klawiaturę, telefon lub inne urządzenie. Drugi port USB w tym czasie możemy używać do programowania naszej płytki. Takie rozwiązanie daje większe możliwości naszego Arduino. Moim zdaniem parametry płytki są wartę tej ceny.

Arduino Ethernet

Arduino Ethernet

Głównym założeniem Arduino Ethernet jest łatwe podłączenie płytki do Internetu. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie by naszą płytkę podłączyć do sieci. Bez problemu możemy kupić jakąś inną wersje Arduino i do niej dokupić moduł Ethernet i nasza płytka też będzie mogła pracować w sieci. Arduino Ethernet jest dobrym rozwiązaniem jeżeli potrzebujemy podłączyć do Internetu nasze Arduino i nie chcemy marnować przy tym miejsca na naszej płytce. Cenowo również taniej będzie kupić Arduino Ethernet niż jaką kolwiek inną wersje Arduino + Moduł Ethernet. Arduino Ethernet posiada 32KB pamięci FLASH, 2KB pamięci SRAM i 1KB pamięci EEPROM. Wersja Ethernet posiada również wbudowany czytnik kart pamięci MicroSD co widać na zdjęciu (po prawej).

Arduino Micro

Arduino Micro

Arduino Micro jak sama nazwa wskazuje jest to płytka o nie wielkich rozmarach (podobnie jak wersja Nano, Fio, Mini, Pro Mini). Płytki tego typu są dobrym rozwiązaniem gdy chcemy je gdzieś “upchać” i nie mamy zbyt wiele miejsca. Cena podobnie jak płytka też jest niewielka :) Arduino Micro posiada 20 cyfrowych pinów i 12 analogowych. Arduino Micro wyposażony jest w 32KB pamięci FLASH, 2.5KB pamięci SRAM oraz 1KB pamięci EEPROM.

Arduino Mini

Arduino Mini

Arduino Mini ma taką samą wielkość pamięci FLASH, i EEPROM jak Arduino Micro. Pamięć SRAM jest mniejsza o 0.5KB. Wersja mini ma tylko 14 cyfrowych pinów i 8 analogowych. Od wersji Micro różni się rozmiarem płytki i procesorem.

Arduino Nano

Arduino Nano

Arduino Nano jest kolejnym “mikrusem”, który różni od podobnych do siebie poprzedników tym, że posiada USB on board. Swoją budowa przypomina pendrive ;)

Arduino Fio

Arduino Fio

Kolejnym maleństwem, które zostało wyprodukowane przez Arduino jest Arduino Fio. Posiada w zasadzie to, co Arduino Nano, jednak producent wersję Fio wyposażył w dodatkowe złącze umożliwiające podłączenie płytki do specjalnie zminiaturyzowanej wersji XBee. Choć posiada złącze USB, to jednak służy ono tylko do ładowania baterii, którą można podłączyć do gniazda JST znajdującego się na płytce.

Arduino Pro Mini

Arduino Pro Mini

Arduino Pro Mini jest przeznaczone raczej dla osób, które mają jakieś doświadczenie z Arduino. Ta wersja podobnie jak reszta małych płytek Arduino nie ma przylutowanych goldpinów. W zasadzie to ta wersja niczym się nie różni od Arduino Mini.

Arduino Pro

Arduino Pro

Arduino Pro jest po prostu nie pomniejszoną wersją Arduino Pro Mini. Parametrami obie płytki się nie różnią więc jak kto woli ;)

Arduino LilyPad

Arduino LilyPad

Już na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć różnice tej wersji od pozostałych – kształt. Wersja LilyPad przeznaczona jest do nietypowych zastosowań. Nie posiada portu USB więc do ceny należy doliczyć również konwerter USB/Serial. Należy uważać przy podłączaniu zasilania, jeżeli to źle zrobimy to zniszczymy naszą płytkę. Arduino LilyPad często jest wykorzystywany jako część e-tekstyliów (elektronika wszyta w ubranie).

Podsumowanie

Wymieniłem wszystkie oficjalne wersje Arduino i postarałem się je opisać. Nie mam doświadczenia w elektronice więc ten wpis był takim przeglądem każdej wersji i zebranie informacji do kupy.

Moim zdaniem na początek należy zastanowić się nad wersjami Arduino: UNO, Leonardo, Mega lub Duo jak ktoś jest przy pieniążkach i uważa, że wykorzysta potencjał tej płytki. Jeżeli wciąż macie wątpliwości to na oficjalnej stronie Arduino wszystko jest ładnie opisane w języku Angielskim. Gdy opisywałem ostatnie wersje, celowo nie podawałem parametrów takich jak wielkość pamięci FLASH, SRAM itd. ponieważ nie różnią się one od siebie. Myślę, że jak ktoś będzie chciał koniecznie kupić przykładowo wersję Pro Mini to będzie znał wady i zalety tej płytki. Dla zaczynających zabawę z Arduino polecam wyżej wymienione wersje.

Polecam też poczytać posty Łukasza:

A teraz czas na konkurs! (info od admina:)

Przy okazji tego postu mamy dla Was mały konkurs, w którym można wygrać bony, które będzie można wydać w sklepie Nettigo (Nettigo jest jednocześnie fundatorem nagród).

W konkursie można wygrać bony o wartości:

  • 200zł
  • 100zł
  • 50zł

Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Żeby wygrać, trzeba w komentarzu do tego postu odpowiedzieć na jedno bardzo proste pytanie:

“Dlaczego Arduino?”

Czyli chodzi o to, żeby wyjaśnić, dlaczego warto kupić Arduino :) Wraz z Witkiem, właścicielem Nettigo, będziemy oceniać zarówno wartość merytoryczną wypowiedzi, jak i ich formę. Jeżeli więc ktoś zdobędzie się np. na nagranie piosenki o Arduino, jego szanse na wygraną sporo wzrosną ;)

Do kiedy trwa konkurs?

Konkurs potrwa tydzień, czyli do wtorku 4.12 do godziny 23:59. Wyniki pojawią się w czwartek 6.12 pod tym postem, oraz na Majsterkowym fanpage i stronie na Google+.

No to co? Do dzieła!

Rozstrzygnięcie konkursu

Mamy już wyniki Arduinowego konkursu :) Ogłoszenie wyników przeciągnęło o jeden dzień, ale to tylko i wyłącznie z Waszej winy! Było tak dużo fajnych zgłoszeń, że komisja nie mogła dojść do porozumienia, kogo ustawić na podium. Początkowo udało nam się wyselekcjonować 14 fajnych komentarzy. Po długich naradach odrzuciliśmy z bólem serca połowę tego, ale dalej nie mieliśmy pomysłu na to, co mamy zrobić z pozostałą siódemką. No ale niestety zasady były jasne i wybrać musieliśmy jedynie trzy osoby.

Dosłownie parę minut temu udało się nam dojść do porozumienia i jednogłośnie postanowiliśmy…

Miejsce pierwsze

Pierwszy bon o wartości 200zł postanowiliśmy przyznać Andrzejowi, za przegenialną piosenkę o Arduino:

Miejsce drugie

Drugi bon o wartości 100zł powędruje do użytkownika radar_88, który pokazał nam, że Arduino to nie tylko platforma do robienia zabawek i gadżetów, ale także bardziej zaawansowanych sprzętów, które mogą zastąpić koszmarnie drogie urządzenia wykorzystywane w czasie realizowania własnego hobby :)

Arduino pod wodą

Miejsce trzecie

Trzeci bon o wartości 50zł postanowiliśmy przekazać Justynie, która odważyła się przełamać stereotyp, że elektronika i programowanie jest tylko dla facetów :)

Serce Arduino

Na otarcie łez…

Czy wyniki są sprawiedliwe? Z pewnością nie, bo nagrody powinno dostać przynajmniej 14 osób. A już na pewno połowa z tej czternastki powinna dostać jakieś fajne nagrody :) Bardzo żałujemy, że nie mogliśmy nagrodzić bonami wszystkich, ale Witek z Nettigo okazał trochę dobrego serca i z okazji Mikołaja dorzucił 6% kody rabatowe dla wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie (rabat jest naliczany tylko do ceny towaru – bez kosztów wysyłki). Kody rabatowe będą ważne do końca czerwca 2013 roku, więc macie ponad pół roku, żeby je wykorzystać :)

Ze zwycięzcami skontaktuję się osobiście, a wszystkich pozostałych, którzy chcą otrzymać te 6-procentowe rabaty na zakupy w Nettigo, poproszę o podesłanie do końca tygodnia maila z prośbą o kod na adres konkurs@majsterkowo.pl :)

Na koniec jeszcze tylko podziękuję Witkowi z Nettigo za zasponsorowanie nagród :) Tak więc serdecznie dziękujemy i mamy cichą nadzieję, że na tym jednym konkursie się nie skończy ;)

Nettigo

Pozdrawiam serdecznie i gorąco zachęcam do walki w kolejnych konkursach!

Ocena: 4.39/5 (głosów: 36)

Podobne posty

70 komentarzy do “Które Arduino wybrać? Zobacz porównanie wersji

  • „Dlaczego Arduino?”
    Jak zobaczyłem arduino w majsterkowie (a nawet w myDIY), to wróciła moja zaniedbana pasja elektronika, już po chwili wiedziałem że to coś z gatunku ‘musisz mieć’ każdego fana nowych technologii. Poza tym to świetne rozszerzenie możliwości świata cyfrowego naszych komputerów na świat fizyczny. Czujniki, przekaźniki, wyłączniki, diody, to wszystko w zasięgu ręki i kawałka kodu, który jest prosty jak budowa cepa. Właśnie dlatego.

    Odpowiedz
  • Dlaczego arduino?
    Arduino jest możliwie najprostszą platformą mój 8 letni kuzyn był w stanie zrobić mrugające diody z moją drobną pomocą przy kodzie. Kupując arduino mamy już darmowe środowiski programistyczne niemusimy kupować programatora ,arduino to wszystko co potrzebne do szybkiego stworzenia prototypu.
    U mnie w szkole mamy zajęcia eswoi przed nami tematy z arduino naszczeście mam to szczęście że z tą platformom mam styczność od roku. Arduino to idealna platforma na lekcje informatyki czy technik w szkole zamiast co roku powtarzać office można by było zinteresować dzieci mechatroniką.

    Odpowiedz
  • Arduino jest genialne dla początkujących w dziedzinie procków informatyków , którzy nie mają umiejętności/chęci na budowe swoich zestawów.

    Odpowiedz
  • Hmm, dlaczego Arduino? Napisałem to wczoraj na swoim blogu i tutaj powtórzę (po co wymyślać dwa razy to samo?)
    Arduino to niewielka płytka o ogromnych możliwościach. Jej niepodważalną zaletą jest niezwykła prostota i fakt iż wszystkie schematy, modyfikacje, a także źródła oprogramowania są dostępne za darmo w internecie. Znaczy to że każdy kto ma choć odrobinę chęci i wolnego czasu- może rozpocząć swoją przygodę z programowaniem mikrokontrolerów i projektowaniem elektroniki bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Dodatkowo Arduino stało się tak bardzo popularne że praktycznie każdy problem jaki spotkamy na swojej drodze da się rozwiązać po krótkim szperaniu w czeluściach internetu. Arduino nie stoi w miejscu a ciągle się rozwija a w sieci są setki pomysłów na to jak można wykorzystać ten banalnie prosty komputerek.

    Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • Ja wybrałem Arduino bo daje najprostszy start w elektronikę, mikrokontrolery i “namacalne programowanie”. Na co dzień bliżej mi do informatyki, a physical computing otwiera cały wachlarz nowych możliwości. Nie bez znaczenia jest też popularność platformy, mnogość gotowych bibliotek(większość układów, jak zegary czasu rzeczywistego, i rozwiązań, na przykład klawiatura matrycowa, ma własną, prostą w użyciu bibliotekę) i tutoriali na prawie-każdy-temat.

    Przy Arduino Uno jest błąd, bootloader zajmuje 0,5KB, a nie 0,05KB wbudowanej pamięci typu flash :)

    Odpowiedz
  • Osobiście polecam Nano ;] Ze względu na rozmiary, łatwość zamocowania na płytce stykowej, wbudowany konwerter FTDI ;] Tyle na temat ode mnie, a dlaczego Arduino ? Osobiście rok temu, jak zaczynałem zabawę z mikrokontrolerami, polecono mi zacząć od Arduino. Co dostałem? Dostałem Arduino Nano, kabelki do płytki stykowej, które też są w Nettigo, płytkę stykową oraz kabel USB. Zacząłem od przyswajania sobie składni #C ze strony producenta. Przeszedłem przez przykłady i zakładkę Reference. IDE czyli środowisko programistyczne jest proste i łatwe do opanowania. Co wymyślimy, możemy bezpośrednio przenieść do Arduino pomijając, lutowanie, przejściówki i programatory. Na arduino można zrobić prawie wszystko, ale jest to dobra podstawa do nauki #C, żeby móc przesiąść się na coś mocniejszego np. STM32 co również gorąco polecam ;]

    Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?

    1. prosty w programowaniu (Uproszczony język C)
    2. Wiele gotowych dodatków (shieldy) oraz bibliotek do wykorzystania
    3. Popularny i dobrze udokumentowany procesor
    4. Arduino jest projektem open-hardware, więc można zrobić własną mutację

    więcej do głowy mi nie przychodzi…

    Odpowiedz
    • Dlaczego Arduino?
      A dlaczego nie!? Arduino jest świetną opcją przejściową pomiędzy elektroniką analogową a tą jej trudniejszą wersją, cyfrową. Wystarczająco proste dla początkujących, działające out-of-box środowisko programistyczne pozwala tworzyć nawet skomplikowane projekty bez zagłębiania się w szczegóły techniczne działania procesorów. Język programowania bazujący na popularnym C, uatrakcyjni naukę programowania poprzez interakcję nie tylko z klawiaturą komputera ale również zewnętrznymi czujnikami.
      Ostatnią, ale najważniejszą cechą jest OGROM dokumentacji i gotowych projektów, zarówno w języku angielskim jak i polskim.

      Odpowiedz
  • A ja wolę płytkę EVBavr04. Ma wszystko co potrzeba i do tego piszemy w czystym C (kontrola nad przerwaniami itp) Cenowo wyjdzie podobnie jak Arduino, ale możliwości znacznie większe.

    Odpowiedz
      • Ale w tym EVB czy w płytce ATB od atnela możesz zdecydowanie więcej, po niższej cenie. Ok, Arduino nie kosztuje tyle co płytka testowa od ATNELA, ale jak byś porównywał wszystko to co ma płytka, wyjdzie Cie to prawie tyle samo co to ARDUINO. A w płytce masz wszystko razem. Polecam zajrzeć na stronę http://www.atnel.pl dużo ciekawych rzeczy posiadają, a pytania można zadawać na forum odnośnie C jak i innych problemów.

        Odpowiedz
  • Dlaczego platforma Arduino?

    Bo w majsterkowo.pl można znaleźć masę gotowych projektów pod nią i ma roczną gwarancję w Nettigo, która obejmuje błędy użytkownika .

    Odpowiedz
    • Dlaczego Arduino?
      To świetny pomysł dla początkujących elektroników i automatyków. Budowa regulatorów PID nigdy nie była prostsza, a jednocześnie – nigdy nie nauczysz się niczego lepiej niż samemu to robiąc. Ponadto możesz zarazić pasją młodszego brata, i zamiast grać w planszówki (nuuuuda), możecie razem coś budować. Przyjemne i pożyteczne. Temat na doktorat: Arduino a więzi rodzinne :)

      Odpowiedz
  • Bo (jako właściciel UNO R3):

    1. Cena nie jest wygórowana biorąc pod uwagę możliwości.
    2. Nie trzeba umieć lutować ani nawet posiadać lutownicy, nie wdycha się trujących oparów.
    3. Jest masa poradników, ciężko nie znaleźć instrukcji jak wykonać poszczególne elementy naszego pomysłu, a być może znajdziemy już taki projekt gotowy.
    4. Arduino ma ogromną społeczność, przynajmniej za granicą, która jest chętna do pomocy (choć i na Majsterkowie nie jest źle, patrząc na forum).

    (3 i 4 to argumenty, które przeważają zdecydowanie na korzyść Arduino, gdy porównamy je z innymi płytkami prototypowymi, np. z Launchpadem. Naprawdę warto zapłacić więcej za Arduino, żeby potem oszczędzić sobie wiele nerwów i nie rzucić tego w kąt na następny dzień.)

    1. Lego Mindstorms jest dość drogie, a na Arduino można zrobić te same rzeczy i wiele więcej, bo nie jesteśmy ograniczeni dedykowanymi czujnikami.
    2. Ciężko coś popsuć, a nawet jeśli się popsuje, to pewnie wystarczy wymiana ATMegi (niestety nie w wersjach z przylutowanym uC).
    3. Nie trzeba męczyć się z kupowaniem programatorów albo programowaniem przez port szeregowy. Wszystko ładnie śmiga przez USB.
    4. Można kupić najróżniejsze shieldy lub stworzyć swoje, przez co na pewno nie braknie możliwości rozbudowy.
    5. Język programowania jest podobny do C, a co za tym idzie kod jest przejrzysty.
    6. Nadaje się do wszystkiego, od prostych projektów przy zaczynaniu zabawy z elektroniką, aż do projektów inteligentnego domu, tworzenia podświetlenia typu Ambilight w monitorach, budowania kompletnej stacji pogodowej, drukarki 3D, działka magnetycznego czy robota.
    7. Jest idealne do tworzenia prototypów.
    8. Oryginał jest porządnie wykonany.
    9. Finalnie: orkiestra ze stacji FDD to poezja dla uszu ;)

    Niestety, jako umysł ścisły nie jestem w stanie wymyślić wierszyka (choć wierzcie mi, próbowałem!), więc dodam tylko: Arduino super sprawa, z nim to fajna jest zabawa!

    Odpowiedz
      • Ja mam pytanie,
        Po co kupowac arduino za powiedzmy 100zł, skoro ten sam program można wgrac na jeden mikrokontroler za 10zł.

        Przekona mnie ktoś dlaczego warto kupic arduino ?

        Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?
    W pewnym momencie naszła mnie pewna chęć zrobienia czegoś nietypowego i niekoniecznie praktycznego w życiu codziennymi. Czegoś typu “małe, a cieszy”. Od zawsze miałem pociąg do elektroniki, ale zawsze stała przede mną bariera braku odpowiednich umiejętności, by cokolwiek sobie zmajstrować. Skomplikowane schematy, mnóstwo obliczeń, a czasem wybitna zdolność abstrakcyjnego myślenia. To wszystko można nabyć – z czasem. Ale jak się wtajemniczyć, w gąszczu elektronicznych zawiłości i internetowego bełkotu? Trafiłem na Majsterkowo.pl, znalazłem furtkę do świata elektroniki – Arduino. Mogę mieć wszystko, zrobić co dusza zapragnie. Miliony możliwości i TYLKO znajomość podstaw programowania. Zachęcająca była dla mnie również ogólna dostępność projektów w Internecie. Świat elektroniki, dzięki Arduino wchodzi pod strzechy, znikają bariery, a my możemy stwarzać nowe i praktycznie rozwiązania – zarówno praktyczne na co dzień, ale również te do niczego niepotrzebne – bo nic tak nie cieszy jak własna konstrukcja, która DZIAŁA. Nie dość, że można zacząć od zera, to przechodzimy wprost do praktyki, owocującej ciekawymi układami elektronicznymi, a nawet innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą okazać się przełomowe. To podstawowe i silne argumenty, którymi przekonałem grono swoich znajomych, którzy stawali przed podobnym problemem jak ja.

    Odpowiedz
  • “Dlaczego Arduino?”

    Arduino najlepsze jest,
    dla dorosłych i dla dzieci,
    Arduino dobre też,
    bo każdy z niego coś skleci.

    Gdy Cię kręcą mikrokontrolery,
    to Arduino Cię nie ogranicza,
    gdy Cię interesują rowery,
    zbudujesz sobie licznik, który prędkość wylicza.

    Gdy tym krótkim wierszykiem,
    Arduino Cię zainteresowałem,
    to uwierz mi tylko, że
    ARDUINO JEST WSPANIAŁE!

    P.S. Szczerze polecam Arduino!

    Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?
    Jest to prosta płytka o dużych możliwościach. Programuje się ją za pomocą specjalnej aplikacji, która jest bardzo prosta w obsłudze. Sam język bazuje na C++. Jest prosty w nauce i ma przyjazną składnię. Do arduino można w bardzo prosty sposób dołączać shieldy, które rozszerzą możliwości arduino. Największą zaletę jest multum tutoriali w internecie, zarówno polskich, jak i angielskich. Arduino ma też w miarę niewielką cenę i co najważniejsze całe oprogramowanie arduino jest open source!

    Odpowiedz
    • Na rynku występuje obecnie mnóstwo rozwiązań działających na podobnej zasadzie co Arduino. Niekiedy są one również tańsze, jednak często ta cena nijak ma się do faktycznych możliwości tworzonych danej platformy. Z racji tego, że sam projekt należy do kategorii open hardware to wszystkie jego plany i schematy dostępne są publicznie. Każdy może z nich skorzystac a nawet odpłatnie udostępnic innym uzytkownikom swoją wersję shieldu czy samej płytki. Jedynym ograniczeniem jest wymóg umieszczenia tych wersji na licencji czyniącej je nie mniej dostępnymi niż samo Arduino, którego tylko nazwa została zastrzeżona.
      Poza tym nie chodzi tu jedynie o dostępność i funkcjonalność głównego modułu wraz z oprogramowaniem do niego. Arduino to nie tylko płytka z mikrokontrolerem i zestawem wejść/wyjść. To także kilkanaście różnorakich rozszerzeń (shields), rozbudowane i łatwe w obsłudze IDE oraz producenci platformy zapewniający wsparcie techniczne. Oprócz tego liczna grupa użytkowników z całego świata zapewnia dostępność gotowych rozwiązań programowych, oraz pomysłów na potencjalne nowe projekty bazujące na Arduino.
      Kolejnym plusem jest wieloplatformowość. Możemy odpalić środowisko programistyczne na 3 głównych systemach operacyjnych (Windows, Linux, Mac OSX), podczas gdy większość środowisk dla pozostałych producentów tego typu platform możemy uruchomić tylko w Windowsie. Samo natomiast Arduino IDE jest bardzo proste w obsłudze i intuicyjne, odnajdą się w nim zarówno początkujący majsterkowicze jak i zaawansowani konstruktorzy.

      Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?

    Arduino to otwarta platforma to budowania własnych zaawansowanych układów w bardzo prosty sposób! Cena jest przystępna, oprogramowanie przejrzyste a ogromna społeczność zarówno Polska jak i Angielska potrafi pomóc z prawie każdym błędem.

    Arduino występuje w wielu wariacjach, od małego Arduino Lilypad do zaszycia w ubraniu poprzez Arduino Ethernet, które dysponuje wbudowaną kartą sieciową i slotem na karty pamięci po wielkie i potężne Arduino Mega. A jeżeli wciąż nam braknie możliwości, możemy użyć kart rozszerzających możliwości Arduino – wystarczy je podpiąć i możemy się cieszyć większą pamięcią, kontrolowaniem przekaźników czy wyświetlaniem obrazów na ekranie telewizora.

    Platforma Arduino gwarantuje prostotę w rozwiązywaniu nawet najbardziej skomplikowanych problemów, testowanie rozwiązań i nawet używanie jej do programowania innych układów scalonych.

    Arduino programuje się w uproszczonym języku C, co wszystko bardzo upraszcza. Po dziesięciu minutach można napisać pierwsze programy. Osoby już znające C lub C++ nie będą zwiedzione – po oglądnięciu kilku przykładów, które są dołączone do oprogramowania Arduino można od razu przystąpić do pisania programów.

    Arduino to każe wielka oszczędność w czasie – można od razy przystąpić do testowania projektu po podłączeniu kilku kabelków to płytki prototypowej i wgrania oprogramowania za jednym kliknięciem. To nie może być prostsze!

    Sam jestem szczęśliwym posiadaczem Arduino i szczerze je polecam każdemu!

    Odpowiedz
  • Mam pytanie – czy wyjscie cyfrowe mozna trakotowac/przelaczyc na analogowe? Chodzi mi o cos takiego, ze ze wszystkich wyjsc korzystac na zasadzie ustawiam stan i on tam zostaje dopoki go nie zmienie, do pinu sa podlaczone jakies diody(czy cos takiego – to tylko przyklad). Czy tez moze (niestety) cyfrowy oznacza, ze mozna sie polaczyc z kosmosem, ale diody bezposrednio nie poldaczysz? ;)

    Odpowiedz
  • A ja Wam powiem dlaczego Arduino! :) Bo w programowaniu programów na kompy robi się za duża konkurencja! :) Programuję w PHP i widzę, że coraz trudniej złapać dobrą fuchę, a do najbliższego dużego miasta mam daleko. Dlatego też na początek (dla sprawdzenia) kupiłem Arduino. Pobawiłem się, okazało się, że to trudne nie jest. Jak już wiem, że programowanie całkiem dobrze idzie, przyszedł czas na hardware i już niedługo porzucam webdeveloperkę i rozpoczynam pracę w firmie stawiające linie produkcyjne. Dziękuję.

    Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?
    Krótko- Ogromne wsparcie na całym świecie, szybkość i prostota z jaką można wprowadzać nowe pomysły w życie. Dzięki Arduino wiele nowych osób weszło w świat elektroniki, poznało tajniki programowania i teraz ma bardzo ciekawe hobby na całe życie. Elektronika, programowanie, konstruowanie przede wszystkim UCZY myślenia, dlatego uważam że ważnym jest, aby jak najwięcej młodych osób usłyszało o Arduino i miało z nim styczność.

    Dlaczego chciałbym wygrać? Jestem członkiem Naukowego Koła Studentów Automatyki na Politechnice Gdańskiej, bardzo zależy nam na ciągłym samorozwoju oraz zarażaniu nowych studentów, a także najmłodszych naszą pasją- elektroniką, programowaniem oraz konstruowaniem.
    Myślę że zakupy w Nettigo pozwoliłyby nam wyposażyć naszą salę w kilka nowych przydatnych rzeczy, bądź wspomóc budowę kolejnej naszej konstrukcji.

    Odpowiedz
  • Pozdrowienia dla Witka:)! W zeszły weekend moja Mega się popsuła, tymczasem dziś mam już przed sobą nową, działającą. Nigdzie się jeszcze nie spotkałem z tak profesjonalnym podejściem do gwarancji. Chciałbym mieć sklepik Nettigo u siebie na osiedlu, kupowałbym tam wszystko!:P

    A co do konkursu:
    Kobieta by powiedziała, że przy wyborze platformy uruchomieniowej jest jak przy wyborze auta – nie ważne jakie, liczy sie KOLOR! :D

    Odpowiedz
  • Arduino to jest to! Czy to nano, czy też pro. Młodszy, starszy, każdy zuch, przygodę z nim zacząć mógł. Elektronika trudna sprawa, lecz Łukasz ją ładnie przedstawia. Oglądając filmy Jego, wiem już wszystko mój kolego. Z czym połączyć, co zlutować i gdzie rezystory wbudować. Mając Arduino uno, życie prostrze no i lepsze. Włączyć światło? Żadna sprawa! Klaśniesz raz i jest zabawa, klaśniesz drugi i z dziewczyną “ługi bugi”. Majsterkowo, fajna sprawa, Arduino w nim przedstawia. Będąc ciekaw co to jest, wszedłem szybko, no i wiem! Każdy chce mieć takie coś i pokazać innym też! Ja również chciałbym to posiadać, by się uczyć, bawić, szkolić. Więc dziś proszę panów dwóch, wybierzcie mnie, niech będę zuch. :) Pozdrawiam Maciek Wierszyk na konkurs.

    Odpowiedz
  • Dlaczego warto kupić Arduino?
    Przede wszystkim zastanówmy się dlaczego wybrać właśnie tą platformę.
    Moim skromnym zdaniem Arduino jest idealne dla osób które pragną zacząć swoją przygodę z elektroniką. Przede wszystkim jest względnie tanie, a cena nierzadko odgrywa decydującą rolę przy tego typu zakupach. W Nettigo, czyli u jednego z oficjalnych polskich dystrybutorów możemy je nabyć już od 59 złotych (Arduino mini), chociaż rozsądniejszym wydaje się kupić Arduino Uno w cenie 99 złotych. Trzeba mieć na uwadze że jest to jednorazowy wydatek, a w razie wszelkich problemów dystrybutor zawsze służy pomocą.
    Kupując Arduino inwestujesz w siebie. Dosłownie.
    Niby niepozorna mała niebieska płytka, a otwiera przed tobą tyle możliwości. Tutaj rodzi się pytanie – Czy będę potrafił wykorzystać jej i swój potencjał?
    Normalnie w tym momencie poklepałbym Cię po plecach z wymalowanym uśmiechem na twarzy.
    Arduino jest dla każdego, nie zależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z elektroniką czy też jesteś starym wygą. Jak to się mówi – dla każdego coś dobrego.
    Nabywanie nowych umiejętności zawsze jest przyjemne, szczególnie kiedy realizujesz swoje zamiary. No właśnie. Jak będziesz je realizował z naszą płytką?
    Z pomocą przyjdzie Łukasz Więcek wraz z serwisem Majsterkowo.pl
    Właśnie w tym miejscu dowiesz się jak postawić pierwsze kroki na nowej płaszczyźnie umiejętności. Kto wie… A może już niedługo to inni będą uczyć się od Ciebie?!
    Doświadczyłeś kiedyś wolności? Ja doświadczam jej kiedy idę w góry. Uwielbiam chodzić po górach. Piękna pogoda, lekki wiaterek… Wykonuje wdech i czuję wolność.
    Możesz doświadczyć tego samego nie ruszając się z domu.
    Arduino daje ci swobodę wyboru. Możesz realizować swoje wszystkie pomysły! Nie jesteś ograniczony komponentami i schematami jak to bywa w innych tego typu cacuszkach.
    What Ever You Like jak to śpiewa Clifford Harris, czyli cokolwiek chcesz.
    Dla przykładu powiem Ci że aktualnie planuję zbudować swój własny system inteligentnego domu, który będzie oparty o Arduino.
    Mam nadzieję, że teraz widzisz jakie możliwości stoją przed Tobą otworem.
    Ja już mam swoje Arduino, a Ty?

    PS: Poprzednim razem dodałem komentarz nie pod tym wpisem którym trzeba było :D Taka mała pomyłeczka.

    Odpowiedz
  • Nie napisałeś bardzo ważnej rzeczy – na jakiej logice (5v, czy 3.3v) działają płytki. Na przykład Arduino DUE działa na 3.3v co wiąże się z wieloma konsekwencjami i nieco zwiększa ryzyko uszkodzenia procesora przez niedoświadczone osoby.

    Dlaczego Arduino?
    Dzięki Arduino IDE i programowaniu przez USB pozwala na niewiarygodnie szybkie stworzenie pierwszego programu od momentu otrzymania Arduino.
    Dzięki Arduino możemy się uczyć języka C++, a dzięki wielu bibliotekom szybko i łatwo pisać programy, skupiając się na tym co chcemy osiągnąć, a nie powoli dochodząc do tego jak można coś zrobić.
    Arduino ma olbrzymie wsparcie w internecie. Coraz więcej drobnych podzespołów ma dołączoną bibliotekę/instrukcję używania z Arduino, czy to stworzoną przez producenta, czy jakiegoś fana.
    Ułożenie wyjść staje się powszechnie używane przez coraz większą liczbę shieldów, których można użyć praktycznie do wszystkiego (komunikacja po bluetooth, GPRS, GPS, mierzenie promieniowania i setki innych).
    Kiedy będziemy potrzebować czegoś mocniejszego (wyjścia/wejścia, czy pamięć) możemy łatwo przejść na następny model (np. Arduino Mega). Kupujemy po prostu nową płytkę i przekładamy kabelki/shieldy dzięki kompatybilności modeli.
    Arduino jest open-source. Co to oznacza? Kiedy zyskamy doświadczenie, może kupić sam procesor i wgrać na niego bootloader Arduino.
    Nawet stare płytki, jak Duemilanove wciąż są wspierane. Nie tak dawno wydano nowy bootloader, który zajmuje mniej flasha. Nie musimy zachowywać starego środowiska, żeby programować na starej płytce – nowe wciąż obsługuje stare. Oznacza to, że nie musimy się obawiać, że kupując teraz któreś Arduino zostaniemy zapomniani wcześniej niż za kilkanaście lat.
    Przy większości modeli nie musimy nic lutować – można korzystać z gniazd i niewiarygodnie wygodnych shieldów (po prostu nakładamy moduły których potrzebujemy).
    Arduino w przeciwieństwie do zdecydowanej większości innych tego typu urządzeń ma gwarancję obejmującą uszkodzenia wywołane przez użytkownika, a nie tylko spowodowane defektami płytki.
    Jest jednym z niewielu rzeczy nieskładanych w chinach (made in italy).
    W momencie stworzenia projektu, nie było żadnej konkurencji w tej cenie (płytek prototypowych).
    No i wciąż jest naprawdę tanie. A jak dodamy do tego możliwości…

    Odpowiedz
  • Arduino bo dzięki niemu mogłem zbudować projekt na zaliczenie na polibudzie:D To małe cudo wprowadza nową jakość w tworzeniu elektroniki ‘home made’.

    Odpowiedz
  • Dlaczego ARDUINO!
    Bardzo dobre środowisko programistyczne ”mowa oczywiście o bardzo popularnum C++” dla mniej lub bardziej zaawansowanych osób.
    Sporo przykładów i informacji w sieci, ułatwiających początkującym programistom dotarcie do celu projektu.
    Bardzo prosta konfiguracja połączenia ”komputer arduino” dzięki portowi USB.
    Bardzo czytelny rozkład wyprowadzeń mikrokontrolera ułatwiający prace.
    Daje możliwość zrobienia czegoś czego nie można kupić albo jest to drogie ;)
    Cała masa shield-ów poszerzających możliwości naszego zestawu. Ale bez nich też spokojnie można się obejść, za pomocą płytki stykowej i kabelków prototypowych.
    Możliwość wykorzystania samej kości atmegi z wgranym programem do naszego projektu.
    W porównaniu do innych środowisk np. BASCOM
    Arduino wypada bardzo dobrze ciągle się rozwija i ma wsparcie dzięki projektowi open source.
    Dlatego mój wybór padł właśnie na Arduino.
    Pozdrawiam i zachęcam do zakupu wszystkich którzy mają chęci do zaczęcia przygody z elektroniką ta platforma jest dla Ciebię.

    Odpowiedz
  • Arduino, Arduino miłości mej kwiecie,
    dajesz mi tak dużo, tak dużo od siebie,
    Masz tyle wejść, tyle wyjść, tyle rozszerzeń,
    dzięki Tobie programowanie jest marzeniem,
    które realizuje bezproblemowo w moim życiu,
    odkąd połączyła nas ta wyjątkowa miłość,
    to Ty mi dajesz możliwości bezliku
    to Ty, jedna jedyna moja miłość

    Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?
    Bo mając podstawową wiedzę z zakresu programowania i elektroniki, na plan dalszy schodzi zagadnienie “jak można to zrobić”.
    Dzięki Arduino skupiam się na “Co ja chcę zrobić” i “co mogę do tego dodać”

    Odpowiedz
  • W wyniku ataku weny napisałem jeszcze odę ;)

    “Oda do Arduino”

    O Arduino, uciecho życia mego,
    O mikrokontrolery, godne ludzkiej chwały,
    Chociaż nieświadome tego,
    czynicie życie me wspaniałym!

    Czy to wieczór, czy też ranek,
    Zawsze, kiedy chwilę mam,
    Pośród kawy filiżanek,
    Do Arduino zasiadam.

    Kable łączę, programuję,
    To mnie satysfakcjonuje,
    I choć sam jeszcze nie lutuję,
    To z Arduino ciekawe urządzenia buduję.

    Chociaż jestem jeszcze młody,
    To już swoje zdanie mam,
    Bierz do ręki szklankę wody,
    Wejdź na Nettigo i Arduino zamawiaj!


    W tym roku z niecierpliwością czekam do 6 grudnia :D

    Odpowiedz
  • Dlaczego Arduino?
    Aby opdpowiedzieć na to pytanie zacznę od własnej historii. Mając niewielkie doświadczenie z elektroniką i programowaniem od dłuższego czasu chciałem zająć się budowaniem jakiś „ciekawszych” rzeczy niestety nie wiedziałem jak się do tego zabrać i od czego zacząć. Po przeczytaniu kilku artykułów na majsterkowie zrozumiałem że to czego potrzebuje to arduino, więc zamówiłem sobie na nettigo i od tego czasu udało mi się stworzyć wiele ciekawych „zabawek” i ciągle konstruuje nowe. Dlaczego arduino? Dlatego że oferuje proste w użyciu środowisku dostępne dla każdego, za jego pomocą tworzyć może i profesjonalista i totalny laik. Dzięki niemu można nauczyć się wielu przydatnych rzeczy (np. języka programowania c).Za stosunkowo niską cenę arduino oferuje znakomitą jakość wykonania(przynajmniej oryginalne) i doskonale zrobione oraz stale rozwijane środowisko programistyczne. Używanie arduino jest bardzo proste wystarczy komputer ze złączem usb i odpowiednim oprogramowaniem. Dodatkowym atutem arduino jest to że internet wypełniony jest gotowymi pomysłami i poradnikami co znacznie ułatwia początki. W każdym momencie możemy rozszerzyć arduino poprzez zakup SHIELDA rozszerzającego funkcjonalność, a jeśli dany model nam nie wystarcza możemy zakupić model mocniejszy.

    Odpowiedz
  • Arduino pomaga przejść przez trudne początki poznawania elektroniki. Kilka lat temu, kiedy chciałem zająć się nią hobbystycznie, odepchnęły mnie poradniki dla początkujących napisanie hermetycznym i nudnym językiem. Później odkryłem Arduino wraz z ogromną bazą materiałów dostępną w internecie. I taka nauka to czysta przyjemność! Otwierasz pudełeczko, wyjmujesz Arduino, podłączasz je do komputera i po kilku minutach bawisz się programami migającymi wbudowaną diodą. I to jest super pomysł – bez żadnych dodatkowych peryferiów piszesz pierwszy program, poznajesz składnię, bawisz się ustawieniami. A później jest już tylko lepiej – apetyt szybko rośnie i po jakimś czasie możesz się cieszyć swoim pierwszym robotem. A w razie problemu jest ogromna społeczność i baza literaturowa, która pomoże znaleźć rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • http://geolog.geol.agh.edu.pl/~s212206/majsterkowo.png

    Trochę info na temat fotki: Dzięki Arduino zbudowałem tani komputer nurkowy za niecałe 180zł. Arduino + amatorska obudowa wodoodporna + lutownica + troche czasu = DIY tani komputer nurkowy.
    Dzięki nim także zbudowałem/mam urządzenie do pomiaru jasności światła POD WODĄ. Urządzenie te było mi potrzebne do mojej pracy magisterskiej w której mam zbadać i przeanalizować zmiany barw i jasności światła w fotografii podwodnej w zależności od głębokości. Bez Arduino nie było by to możliwe :)
    Fotka zrobiona wczoraj podczas wykonywania pomiarów (daleko od Polski :P)

    Odpowiedz
  • Witam
    od jakiegos czasu zamierzam sobie kupic arduino, na poczatku myslalem kupic UNO lub MEGA 2560 ale gdy zobaczylem ze wyszly nowe wersje to sie znowu zawachalem ;D. Jestem nowy w swiecie programowania (choc znam podstawy C) i mam pytanie jaka wersja byla by dla mnie dobra (od razu mowie ze nie bede korzystal z shield’ow) UNO, LEONARDO, MEGA czy Duo (nad tym ostatnim sie zastanawiam czy sobie poradze, ale najbardziej jestem sklonny ku niej)

    P.S. Sry za brak polskich znakow ale mieszkam w Niemczech i nie mam polskiego ukladu klawiatury

    Odpowiedz
  • Mam pytanie. Istnieje mozliwosc zaprogramowania arduino ethernet przy pomocy arduino uno? Wole sie upewnic zanim wydam pieniadze na kabel ftdi?

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?