INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam was drodzy majsterkowicze!
W dzisiejszym artykule pokarzę wam jak zrobić radio na Arduino. Jestem początkujący więc proszę o szansę i wyrozumiałość. Do tego projektu wykorzystam moduł FM TEA 5767. Wiele razy już myślałem aby coś stworzyć na Arduino ale szkoła i obowiązki. Wreszcie znalazłem trochę czasu i nareszcie coś zrobiłem. O tym opowiem wam w poniższym artykule.
Potrzebne elementy:
- Arduino (w moim przypadku Uno)
- wyświetlacz LCD 16×2
- konwerter I2C
- potencjometr 10 kOhm
- wzmacniacz
- moduł FM TEA 5767
- głośniki
- kondensatory ceramiczne 2.2uF i 100nF
- antena (opcjonalnie)
Schemat i podłączenie:
Całe połączenie macie na schemacie.
Moduł FM TEA 5767 jest sterowany za pomocą magistrali I2C. Można go podłączyć razem z wyświetlaczem lub osobno do analogowych pinów (A4 i A5). Lewy kondensator ceramiczny ma wartość 2.2µF a prawy 100nF. Co do anteny to jest ona zbędna. Można ją podłączyć aby zwiększyć sygnał ale cały moduł może działać bez niej. Głośniki należy podłączyć za pomocą wzmacniacza do Arduino. Ja użyłem wzmacniacza 5W.
Głośniki należy dobrać do swojego wzmacniacza!
Schemat:
#include <Wire.h> #include <TEA5767Radio.h> #include <LiquidCrystal_I2C.h> //załączone biblioteki #define BACKLIGHT_PIN 3 //podświetlenie wyświetlacza LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,2,1,0,4,5,6,7); float f; TEA5767Radio radio = TEA5767Radio(); void setup() { Wire.begin(); lcd.begin(16, 2); lcd.setBacklightPin(BACKLIGHT_PIN,POSITIVE); lcd.setBacklight(HIGH); lcd.print("RADIO FM"); delay(2000); lcd.clear(); lcd.print("Czestotliwosc:"); } void loop() { int g =analogRead(A0); //ustawianie częstotliwości g = map(g, 0, 1023, 920, 1060); f=(float)g/10.0; radio.setFrequency(f); lcd.setCursor (1, 1); lcd.print("FM "); lcd.print(f); lcd.print(" MHz "); //ustawiona częstotliwość w MHz }
Biblioteki:
- TEA5767Radio.h http://playground.arduino.cc/Main/TEA5767Radio
- LiquidCrystal_I2C.h https://github.com/fdebrabander/Arduino-LiquidCrystal-I2C-library
Proszę o kulturę wypowiedzi.
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Błędy ortograficzne, brak komentarzy w kodzie, prawie nic nie wyjaśnione, temat przewinął się już milion jeden razy. Daję 1.
Bardzo za to przepraszam.Jestem początkujący więc proszę o szansę.
Daje ci 4 gwiazdki za pomysł. Fajnie mieć własne radio w domu.
autor ma własne przekonania i na siłę próbuje je wepchnąć innym, komentarze są potrzebne, pakowanie wszystkiego w funkcje rozpycha kod a to także jest niekorzystne.
Oceniam tylko na podstawie artykułu reszta już mnie nie interesuje
Jaki AUTOR? Proszę Cię…
Zieeeew… kolejny PLAGIAT: https://www.youtube.com/watch?v=FIrk8KfzcjA
PS. Teraz się podoba Adminowi/Moderatorowi? Czy też coś źle, że zwracam uwagę na podpisywanie się pod CUDZĄ pracą chcąc czerpać z tego korzyści materialne? :)
bzdura – dobry kod to taki który sam się komentuje. funkcje są własnie od tevo aby dzielic kod na małe funkcjonalne moduły o konkretnym zastosowaniu.
“Proszę o kulturę wypowiedzi.”
To z artykułu jest najlepsze :D
Najpierw się kradnie, a potem prosi o kulturalne wypowiedzi? :D
Wie ktoś jak zwiększyć zakres wybieranych częstotliwości?