Projekt zajął II miejsce w konkursie w dziale Szybkie projekty Oświetlenie pokojowe sterowane przez WiFi

Oświetlenie pokojowe sterowane przez WiFi

Witam.

Chcę zaprezentować wam jeden z moich szybkich projektów, jakie ostatnio skonstruowałem. Jest nim oświetlenie części pokoju poprzez taśmę LED na diodach WS2812B. Aby było ciekawiej i łatwiej nią sterować wykorzystałem opcję sterowania przez WiFi :)

Potrzebne materiały :

  • Taśma LED WS2812 (liczba diod na metr, oraz długość taśmy każdy musi wybrać według swojego zapotrzebowania)
  • Moduł NodeMcu v3 
  • Kabel USB-microUSB
  • Wtyk i gniazdo USB (opcjonalnie)
  • Chęci do pracy :)

ZACZYNAMY BUDOWĘ !

1)HARDWARE

Pierwszym co należy zrobić jest docięcie naszej taśmy na potrzebny nam odcinek. Taśmę można odcinać w wyznaczonych miejscach, które zaznaczyłem na poniższym zdjęciu czerwoną linią.

Następnym krokiem jest policzenie ile diod mamy na naszym odcinku taśmy  którego będziemy używać, gdyż będzie nam to potrzebne przy konfiguracji oprogramowania.

Teraz możemy połączyć nasz układ według schematu: 

Jako zasilanie naszej taśmy możemy  podpiąć zasilacz/akumuator o napięciu 5V lub skorzystać z pinu VU na płytce NodeMCU. Jeżeli mamy zamiar korzystać z zasilania z płytki to należy sprawdzić pobór prądu z naszego odcinka taśmy, aby nie był za duży. Pamiętaj aby masy z zasilacza i NodeMCU były połączone ! Pin sterujący taśmą możemy sobie wybrać sami w oprogramowaniu, do czego dojdziemy za chwilę.

Ja u siebie zastosowałem następujące rozwiązanie: Do taśmy dolutowałem 3 żyły przewodu zakończonego wtykiem USB. Natomiast do NodeMCU wpiąłem 3 wtyki żeńskie na raster 2,54mm, a z drugiej strony dołączyłem gniazdo USB. Wystarczy wtyczkę od taśmy i gniazdo od NodeMCU spiąć ze sobą, a samo NodeMCU podpiąć kablem microUSB-USB do jakiegoś źródła zasilania (np. komputer)

 

 

2) SOFTWARE

Cały projekt jest ogólnodostępny pod nazwą McLighting v2. Całe oprogramowanie do sterowania naszą taśmą można pobrać z https://github.com/toblum/McLighting

Pliki do pobrania wrzucę również pod projektem.

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić jest instalacja bibliotek ESP8266 w ArduinoIDE.

Wejdź w Plik<Preferencje

W zaznaczonym na czerwono polu dodaj : http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json 

Następnie wejdź w Narzędzia<Płytka<Menedżer płytek i wyszukaj “esp” i zainstaluj bibliotekę.

Teraz przejdź do Narzędzia<Płytka i wybierz płytkę “NodeMCU 1.0 (ESP-12E Module)”, potem ustaw częstotliwość “CPU frequency na 80MHz”, Flash Size  „4M (1M SPIFFS)”, prędkość 115200 i wybrać swój port COM z podłączonym układem.

Czas na dodanie bibliotek potrzebnych do prawidłowej kompilacji w ArduinoIDE. Wszystkie biblioteki będą dostępne w załączniku do pobrania. Trzeba tylko wejść w Szkic<Dołącz Bibliotekę<Dodaj Bibliotekę .ZIP   i dodać wszystkie biblioteki po kolei.

W końcu możemy przystąpić do konfiguracji oprogramowania do naszych potrzeb :)

Wejdź do pobranego folderu McLighting-master<Arduino i odpal program McLighting w ArduinoIDE. Przejdź teraz do zakładki definitions.h i wpisz swoje parametry wg. komentarzy obok: 

W kodzie powyżej, możemy dodać efekty wg. schematu do trybu automatycznego na naszej stronie ze sterowaniem.

Jeśli już ustawiliśmy wszystkie parametry, należy skompilować program i załadować go do NodeMCU.

Następnym krokiem jest połączenie ESP8266 z naszym punktem WiFi. Na naszym komputerze lub smartfonie należy wejść w listę dostępnych sieci WiFi. Naszym oczom powinna się ukazać sieć pod nazwą ESP8266_01 (chyba, że zmieniliśmy ją na inną wcześniej w ustawieniach). Łączymy się z tą siecią i powinna uruchomić nam się automatycznie strona na której należy wpisać nazwę routera i ewentualne hasło do niego. 

Po wpisaniu klikamy Save

Możemy przystąpić do ostatniego kroku związanego z oprogramowaniem czyli wysłaniem strony internetowej do systemu SPIFFS.

Przejdź do strony http://NAZWA TWOJEGO ESP8266_LUB_JEGO IP/upload

IP i nazwę możesz znaleźć po uruchomieniu portu szeregowego.

Powinien pojawić się proste okno, do wrzucenia potrzebnego pliku.

Prześlij plik index.html z katalogu “McLighting \ clients \ web \ build”

MOŻEMY JUŻ URUCHOMIĆ NASZĄ STRONĘ ! :)

 

Kolor oświetlenia możemy wybrać z kółka widocznego powyżej, lub kliknąć zakładkę Modes i wybrać jeden z interesujących nas efektów świetlnych. Możemy tam również ustalić poziom jasności, prędkość efektu, lub manualnie dobrać kolory.

Taśma przyklejona nad biurkiem świetnie się sprawdza zarówno jako kolorowe oświetlenie ocieplające wizerunek pokoju, jak i białe oświetlenie robocze. 

Białe oświetlenie robocze

Kolorowe oświetlenie w trybie Rainbow Circle

Dziękuję za uwagę !

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 10)

Podobne posty

29 komentarzy do “Oświetlenie pokojowe sterowane przez WiFi

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?