Witajcie Majsterkowicze!
Chciałbym pochwalić się Wam projektem foto-budki, nad którym ostatnio pracowałem. Projekt powstał z myślą o moim weselu, które odbędzie się w przyszłym roku. Moim zdaniem Foto-budka na weselu jest bardzo dobrym pomysłem. Jest dodatkową atrakcją dla gości weselnych, a zdjęcia wykonane w czasie przyjęcia tworzą wyjątkową pamiątkę.
Potrzebne rzeczy:
- Kamerka internetowa z autofocusem;
- Monitor (stary, używany – ważne aby działał);
- Komputer (w moim przypadku stary laptop);
- Materiał na obudowę (np. sklejka);
- Arduino;
- Duży przycisk;
- Statyw;
Wykonanie
W pierwszej kolejności wykonałem weryfikację projektu na płytce stykowej. Podłączyłem wszystko jak na obrazku poniżej
Podłączenie, jak i również program, jest banalnie proste więc już po chwili mogłem wgrać program (kod poniżej) i przetestować działanie układu.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 |
const int buttonPin = 2; // the number of the pushbutton pin int buttonState = 0; // variable for reading the pushbutton status void setup() { pinMode(buttonPin, INPUT); Serial.begin(9600); // open the serial port at 9600 bps: } void loop(){ buttonState = digitalRead(buttonPin); if (buttonState == HIGH) { Serial.println(); } else { // nothing } } |
Aby foto-budka działała poprawnie należy pobrać i zainstalować program ACC Keys. Jest to darmowy program, który odbiera komendy wysyłane za pomocą portu szeregowego przez Arduino i tłumaczy je na wciskanie klawiszy lub ruchy myszą. Po zainstalowaniu ACC Keys należy go uruchomić i wybrać port, do którego wpięte jest Arduino.
Program ACC Keys można pobrać tutaj: >>>ACC Keys<<<
Następnie zabrałem się do złożenia obudowy. Od tego momentu tworzenie projektu to indywidualna realizacja swojej wizji. Ja postawiłem na skromną skrzynię bez większych upiększeń.
W sklepie budowlanym, z własnym zapleczem stolarskim, zamówiłem płyty ze sklejki o grubości 6mm docięte na wymiar. W przedniej płycie wyciąłem prostokątny otwór, w którym umieszczony został monitor. Następnie poskręcałem wszystko – początkowo chciałem kleić ze sobą sklejkę ale bałem się, że waga komputera i ekranu może spowodować uszkodzenie. Na przyjęciu nikt nie będzie się z tym szczególnie ostrożnie obchodzić więc konstrukcja musi być wytrzymała. Otwór na monitor został obramowany drewnianym kątownikiem. Poniżej zdjęcia z budowy:
W obudowie znalazły się także elementy wykonane na drukarce 3D. Widoczne powyżej zawiasy pobrałem z internetu (>>>Zawiasy<<<) a pozostałe elementy zaprojektowałem sam (pliki umieszczone są na końcu artykułu).
Na koniec szpachlą do drewna zakryłem wkręty i całość pomalowałem na szaro, a następnie polakierowałem.
Efekt końcowy
Moim zdaniem wyszło dość dobrze. Foto-budkę miałem okazję przetestować w boju na imprezie rodzinnej. Urządzenie spisało się na 4+ dając wszystkim gościom sporą dawkę śmiechu oraz rozrywki! Wnioski po pierwszym teście umieściłem poniżej.
Podsumowanie
Bardzo cieszy mnie fakt, że miałem możliwość praktycznego przetestowania urządzenia. Dało mi to obraz, jakie elementy należy jeszcze poprawić. Poniżej opisałem, co wymaga jeszcze poprawy:
- Zawiasy niestety trochę straszą ale podczas testów nikt nie zwrócił na nie uwagi. W sumie zwracały uwagę gości, gdy padało magiczne zdanie “Wydrukowane na drukarce 3D”. Dla wielu osób to nadal dziedzina z pogranicza magii i fantazji xD;
- Umieszczenie przycisku bezpośrednio na obudowie Foto-budki sprawiało, że podczas przyciskania “guzika” całość potrafiła się lekko obrócić. W tej chwili przycisk umieszczony jest w dodatkowej przystawce, z napisem “Push the button and Keep Smile” montowanej na statywie. Niestety nie posiadam zdjęcia, ale udostępniam pliki stl;
- Początkowo pominąłem sprawę oświetlenia w czasie wykonywania zdjęć i niektóre z nich były niedoświetlone. W wolnej chwili zaprojektuję oświetlenie LED wraz z prostym driverem, tak aby mieć kontrolę nad ilością światła i móc dobrać moc oświetlenia w zależności od warunków otoczenia;
- Przez własne nieogarnięcie zaopatrzyłem się w kamerkę bez jakiegokolwiek auto focusa. Skutek jest taki, że pomimo dość dobrej rozdzielczości zdjęcia są rozmyte. Tu będę musiał jeszcze zainwestować;
- Nie wziąłem pod uwagę jak bardzo mogą się nagrzać komputer z monitorem, gdy zamknie się je w tak małym pomieszczeniu. Przed następnym użyciem na pewno zadbam o dorobienie dyskretnych otworów wentylacyjnych;
- Myślałem, że będę mógł skorzystać z funkcji samowyzwalacza. Jednak o ile wciśnięcie przycisku Enter na klawiaturze daje taki efekt, to już z poziomu Arduino nie chciało to zadziałać. Podejrzewam, że to wina drgań styków w przycisku, jednak na ten moment jest to temat nierozwiązany. Problem zauważyłem dopiero podczas testów na przyjęciu więc brutalnie dopisałem funkcję delay aby zapewnić 5 sekund zwłoki między kliknięciem a wykonaniem zdjęcia;
Początkowo miałem nie umieszczać projektu, zanim nie dokonam poprawek. Zdecydowałem się jednak na to, gdyż na pewno znajdzie się ktoś, kto również wykonał podobny projekt i zechce podzielić się doświadczeniami.
Poniżej zamieszczam jeszcze jedno ze zdjęć wykonanych za pomocą foto-budki:
Na koniec przyznam się, że nie jest to mój autorski projekt. Inspirację czerpałem z tego miejsca: >>>LINK<<<
Zachęcam do komentowania i oceniania mojej pracy.
Pozdrawiam,
Arek886
Pomysł genialny.
Niebawem, no za ok. rok, będę gościem na przyjęciu weselnym u moich przyjaciół.
Chyba już wiem, co umili to wydarzenie … ;)
Aaaaa, jeśli to możliwe wrzuć jeszcze info o wykorzystanym programie, drukarce i tym wszystkim, co było niezbędne do uruchomienia całości.
Wykorzystany program to systemowe oprogramowanie kamerki internetowej z laptopa Acer – Crystal Eye. Jeśli chodzi o drukarkę to w mojej foto-budce nie stosuję żadnej drukarki. Do uruchomienia całości wystarczy kamerka internetowa, komputer z zainstalowanym programem ACC Keys oraz Arduino z wgranym kodem.
Genialne to jest!