1. Słowem wstępu
Wędzenie początkowo miało na celu konserwację produktów spożywczych tak, aby można było je dłużej przechowywać. Wędzić można mięso i jego przetwory, ryby, sery a nawet warzywa. W wyniku tego procesu wędzonki nabierają unikalnego kolorytu, smaku oraz zapachu, który przez wielu w tym i przeze mnie jest bardzo ceniony. Dlatego też jako niekryty amator mięsa oraz samodzielnie wykonanych rzeczy, po prostu nie mogłem odpuścić sobie realizacji tego projektu. Tak właśnie w moim ogródku powstała wędzarnia.
2. Ogólny zarys
Wędzarnia ma tak zwane bezpośrednie palenisko, czyli w odróżnieniu od innych popularnych konstrukcji, w tej ognisko nie jest oddalone od komory wędzarniczej, lecz znajduje się bezpośrednio pod nią. Taka konstrukcja sprzyja wędzeniu na gorąco i to właśnie z myślą o tej metodzie została ona wykonana. Od typowego grilla wędzarnie dzieli w zasadzie tylko specjalny ruszt wypełniony kamieniami. Stanowią one swojego rodzaju bufor cieplny zapobiegający nagłym skokom temperatury podczas rozpalania czy przygasania ognia. Kamienie również zapobiegają transferowi ciepła na drodze bezpośredniej jego radiacji z paleniska, pozwalając na konwekcyjne ogrzewanie potraw, dzięki czemu są one równomiernie wypieczone.
Konstrukcja składa się z dwóch zasadniczych części. Są to:
- Część dolna – murowane palenisko wyposażone w drzwiczki, wyjmowalny popielnik oraz ruszt na kamienie.
- Część górna – wyłożona od środka blachą drewniana komora wędzarnicza, wyposażona w dwuskrzydłowe drzwi daszek oraz kominek.
3. Opis Wykonania
Tradycyjnie zapraszam do obejrzenia filmu
Film : https://youtu.be/a9m0es_gvHA
4. Efekty
Nie wiem jak wy, ale ja zgłodniałem ;) Także tymczasem i do następnego smacznego …. znaczy miłego spotkania.
Muszę przyznać pełen szacuneczek. Sam budowałem i mam wędzarnie, Ja moje palenisko odgrodziłem szamotem od góry robiąc coś na modłę pieca kaflowego, ale kamienie u ciebie to zaje…. pomysł. Chyba przerobię własną wędzarnię – trzymając się zasady dobre pomysły kopiujemy złe odrzucamy :)
Pozdrawiam wędzarniczą Brać :D
Dzięki za miłe słowa. Pomysł z kamieniami sam skopiowałem od znajomego i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze się sprawdza. Pozdrawiam :D
A co to za kamienie?
Zwykłe kamienie polne o średnicy 4-8cm. Ich zadaniem jest izolacja przed promieniowaniem cieplnym z paleniska, oraz “łagodzenie” skoków temperatury. Bez nich sytuacja w wędzarni wyglądała by bardziej jak w grillu, potrawa była by znacznie bardziej przypieczona od strony paleniska.
Bardzo fajny projekt. Zastosowanie kamieni – super pomysł!
Jeżeli wędzoneczki tak wyglądają po wyjęciu z wędzarni – to gratuluję, Jak gruba powinna być warstwa kamieni? Czy kamienie wydłużają czas wędzenia? Pozdrawiam
Kamieni powinno być na tyle dużo żeby nie było “widać” płomieni i na tyle mało żeby dym przedostawał się bez problemu. Innymi słowy mają za zadanie ograniczenie przenoszenia ciepła na drodze radiacji. Czas pozostaje raczej bez zmiany, choć ciężko mi jednoznacznie to określić, bo wiele zależy od tego co się chce uzyskać i jak mocno dorzuca się do ognia.
Bardzo ładnie się prezentuje, szkoda, że mam już wędzarnię, która jak dotąd spisuje się bez zarzutu.
Wędzarnia i wędliny pełne zapachu i aromatu – uwielbiam to od lat. W prawdzie nie mam przydomowej wędzarni, lecz pamiętam jak dziadek wędził kiełbasę. Mniam, mniam. Zajadałem się ze smakiem.
Moi dziadkowie kiedyś mieli podobną na ogrodzie tylko wykonaną nie z drewna ale z dużej beki metalowej. Pozostałe elementy konstrukcji były takie same. Jeszcze tylko na dole luft aby nahajcować dobrze a potem wygasić ogień i się mocno dymiło. Zawsze tam kładli gałązki drzew owocowych.
gdzie można obejrzeć film odnośnie wykonania ?
https://www.youtube.com/watch?v=a9m0es_gvHA
Wstaw link do artykułu. W pewnym momencie wycięło wszystkie
Poprawione
Jakoś dziwnie się wyświetla, popraw jeszcze raz:
Funkcja dodawania filmików nie działa. Wszystko co mogłem zrobić to dodać to jako link, stąd ten mało estetyczny wygląd. Reszta leży po stronie serwisu.
Pracuję nad rozwiązaniem problemu. Tzn. na razie jeszcze szukam przyczyny…
Filmy naprawione.
Witam, jakie wymiary komory do wędzenia ???
Podstawa ok 60×60 wysokość ok 1m (wewnątrz). Jednak konstrukcja jest dość elastyczna pod względem wielkości i łatwo można przeskalować w zależności od potrzeb. Po sezonie użytkowania stwierdzam że dla potrzeb “własnych” ta wielkość była wystarczająca, jednak gdy cała rodzina się zrzuci na raz to już bywa ciasnawa.
Wygląda o niebo lepiej niż moja :) Jednak jakoś nie umiem wędzić z bezpośrednim paleniskiem dlatego wykorzystam twój projekt tylko przesunę palenisko.