Bombka choinkowa – drugi grudniowy projekt na #zróbtolepiejchallenge

Bombka choinkowa – drugi grudniowy projekt na #zróbtolepiejchallenge

Czołem!
Mam dla Was trzy wiadomości wiadomości – dwie dobre i jedną złą:

  1. DOBRA WIADOMOŚĆ: Mogę już ogłosić temat drugiego projektu w grudniowej edycji #zróbtolepiejchallenge (info o zabawie tutaj) – Waszym zadaniem będzie wykonanie jakiejś fajnej bombki choinkowej! Oczywiście fajnie by było, gdyby była ładniejsza od mojej ;)
  2. DOBRA WIADOMOŚĆ: Łatwo będzie Wam zrobić bombkę ładniejszą od mojej, ponieważ… [patrz na złą wiadomość]
  3. ZŁA WIADOMOŚĆ: Mój projekt jeszcze się drukuje i niestety już wiem, że nie wyjdzie tak pięknie, jak to sobie wyobrażałem… :(

Projekt swojej przecudnej bombki wyskrobałem w SOLIDWORKS:

Jak się pewnie domyślacie, logo Majsterkowa zostało wkomponowane w półprzezroczyste “szybki”, które będą podświetlane za pomocą małej elektrycznej świeczki typu t-light wciskanej w otwór znajdujący się w dolnej części.

Z projektu byłem niesamowicie zadowolony, ale niestety w czasie druku okazało się, że z modelowaniem pod druk wielomateriałowy muszę jednak nabrać trochę więcej doświadczenia, bo o kilku rzeczach nie pomyślałem. A że grudzień nam strasznie szybko ucieka, nie chciałem robić kolejnych prób, aby nie przetrzymywać Was dłużej z ogłaszaniem drugiego tematu.

Bombka choinkowa - druk 3D

Generalnie w czasie druku pojawiło się kilka problemów:

  1. Gdy drukarka zaczynała drukować pomarańczową część loga Majsterkowa okazało się, że pomarańczowy filament złamał się między MMU2 a ekstruderem Prusy i nie wydrukował się na kilku warstwach. Udało mi się to w prę zauważyć i szybko “doszpachlowałem” kawałek pomarańczowej ścianki za pomocą małej rozgrzanej szpatułki stomatologicznej ;)
  2. Trochę zakaprysiła mi też sama drukarka, która zrobiła sobie małe przesunięcie warstw. Dziwne jest to o tyle, że nigdy wcześniej mi się to nie zdarzyło, a nawet jak już coś takiego się dzieje, to Prusa powinna to wyłapać i sobie z tym poradzić w locie. Druk szedł już od kilkunastu godzin i szkoda mi było go przerywać, więc przyjrzę się problemowi jutro, gdy cała bombka się wydrukuje.
  3. Trzeci problem (widoczny na zdjęciu poniżej) wynika ze złych ustawień retrakcji, przez co na niektórych granicach między kolorami powstały szpary. Najprawdopodobniej problem by nie powstał, gdybym te szybki z logiem zrobił trochę grubsze. Obecnie mają 2 mm, ale gdyby były tak ze 2x grubsze, to ten defekt raczej by się nie ujawnił.

Bombka choinkowa - druk 3D

No niestety – człowiek się uczy całe życie ;) Gdyby nie to, że mamy już 9 grudnia, a ta bombka ma się drukować około 42 godziny, to bym przerwał ten druk w diabły, poprawił co trzeba i puścił jeszcze raz.

W tej chwili mam za sobą 60% wydruku, a do końca zostało jeszcze 16 godzin i 35 minut. I na razie moja bombka wygląda tak:

Bombka choinkowa - druk 3D

Gdyby nie te wszystkie defekty w druku, to by wyglądało nawet ładnie, no nie? :D

No nic – mam nadzieję, że Wasze bombki wyjdą ładniej!

Wasze zadanie konkursowe

Podsumowując – Waszym zadaniem jest zrobienie jakiejś fajnej bombki choinkowej. I tyle!

Filamenty print-ME do wykonania projektów możecie zamawiać za pomocą tego formularza. Przypominam, że info o naszej zabawie zawsze znajdziecie tutaj.

Na koniec zostawiam pliki STL mojej bombki (gdyby ktoś chciał porwać się na jej druk;): Bombka-choinkowa.zip

Powodzenia!

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Podobne posty

5 komentarzy do “Bombka choinkowa – drugi grudniowy projekt na #zróbtolepiejchallenge

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?