Światło spełnia we wnętrzu równocześnie kilka zadań. Przede wszystkim pełni rolę funkcjonalną, zapewniając swobodę przemieszczania się oraz wykonywania wszelkich czynności, a także stanowi subtelną i ciekawą formę dekoracji, która buduje atmosferę oraz przytulność danego pomieszczenia.
Dziś chcielibyśmy się zastanowić, jak tworzyć ciekawe systemy oświetleniowe – w poszczególnych wnętrzach oraz w całym domu tak, żeby połączyć obie role, gwarantując piękno i wygodę każdego domowego wnętrza.
Różne oblicza światła – jak budować warstwy oświetleniowe w praktycznej przestrzeni domowej?
W każdym pomieszczeniu powinniśmy zapewniać trzy rodzaje światła. Należą do nich oświetlenie:
- główne,
- zadaniowe (uzupełniające),
- dekoracyjne.
Do odpowiedniego zbudowania całego systemu we wnętrzu zazwyczaj potrzeba zatem kilku źródeł światła, które będą się wzajemnie uzupełniać i spełniać różne zadania.
Światło główne, zazwyczaj w formie lampy wiszącej lub plafonu, zapewnia bezpieczne przemieszczanie się oraz możliwość wykonywania podstawowych czynności.
Lampy zadaniowe to najczęściej produkty stojące (stołowe i podłogowe), które dają wystarczającą ilość światła, do wykonywania bardzo precyzyjnych czynności, jak czytanie, pisanie itp.
Oświetlenie dekoracyjne natomiast sprawia, że wnętrze nabiera całościowego wyrazu, staje się przytulne, przy równoczesnym podkreśleniu najciekawszych elementów przestrzeni – na przykład detali architektonicznych lub dekoracyjnych przedmiotów (np. ceramiki, dzieł sztuki na ścianach itp.). Służą do tego oczka wpustowe lub kinkiety montowane na ścianach.
Jeśli zatem zależy nam na stworzeniu kompleksowej aranżacji, powinniśmy pamiętać o użyciu wszystkich rodzajów lamp. Najlepiej stosować produkty pochodzące z jednej serii, od jednego producenta. Dzięki temu, nasze oświetlenie staje się kompleksowe i spójne. Szereg tego typu rozwiązań oferuje sklep Lampy.it, pełen nowoczesnych lamp najwyższej jakości, jak choćby intrygująca i nietypowa rodzina lamp Octopus.
Pomysł na oryginalne oświetlenie – tworzenie zespołów lamp
Światło potrafi tworzyć przestrzeń oraz budować nastrój miejsca. Często wykorzystuje się lampy jako główny akcent dekoracyjny w danym wnętrzu. Jeśli jednak nie chcemy kupować jednej, dużej oprawy wiszącej, można postawić na kilka mniejszych produktów, z pomocą których tworzymy ciekawe stylizacje. W tego typu aranżacjach możemy wykazać się kreatywnością w budowaniu oświetlenia.
Lampy wiszące o prostych, geometrycznych oprawach są obecnie niezmiernie popularne. Idealnie nadają się do tworzenia dużych, dekoracyjnych aranżacji oświetleniowych, dających sporo światła oraz stanowiących fenomenalną ozdobę salonu lub kuchni.
Poszczególne oprawy wiesza się często w jednej linii na tej samej wysokości – to rozwiązanie jest szczególnie popularne nad podłużnym stołem w jadalni. Można również z ich pomocą tworzyć rozbudowane kompozycje – wówczas umieszcza się je w zespole, wieszając każdą z nich na innej wysokości. Dzięki temu, całe wnętrze jest optymalnie oświetlone, a my zyskujemy niezmiernie ciekawy efekt dekoracyjny.
Tego typu rozwiązania są szczególnie popularne we wnętrzach w stylu skandynawskim, w których dodają nieco nietuzinkowej dekoracji oraz przestrzeniach w duchu industrialnym lub nowoczesnym. Bez trudu można jednak użyć ich w niemal każdej przestrzeni – wszystko zależy od rodzaju zastosowanych produktów oświetleniowych.
Inteligentne sceny świetlne – jak tworzyć nastrój pomieszczenia z pomocą aplikacji
Budowanie nastroju z pomocą światła może się także odbywać we współpracy z nowoczesnymi systemami do kompleksowego zarządzania domem. Smart House łączy różne instalacje i pozwala kontrolować ich pracę z pomocą jednego panelu dotykowego lub za pośrednictwem aplikacji, którą mamy zawsze przy sobie na telefonie.
Jedną z funkcji, którą zyskujemy w przypadku oświetlenia jest tworzenie i zapisywanie różnych scen świetlnych dla danej przestrzeni.
Czym jest scena świetlna? Jest to uruchomienie sekwencji określonych lamp, dających światło o konkretnym natężeniu, które odpowiada atmosferze danej chwili. Zupełnie inaczej oświetlamy przecież salon, gdy spędzamy w nim czas na relaksie z dziećmi, niż podczas oficjalnego przyjęcia, podczas którego odwiedza nas sporo gości.
Smart House pozwala na zapisanie nawet kilkunastu ustawień dla każdego pomieszczenia. W pamięci systemu pozostają informacje o tym, które lampy powinny być włączone oraz jakie ma być natężenie światła na przykład podczas romantycznej kolacji we dwoje. Każde ustawienia odtwarzamy z pomocą jednego kliknięcia – szybko, łatwo i wygodnie.
Czy warto korzystać ze Smart House? Zdecydowanie tak. W przypadku oświetlenia znacząco usprawnia codzienne funkcjonowanie. Uruchamia i wyłącza światła w pomieszczeniu, po otrzymaniu sygnału od czujników ruchu, tworzy odpowiedni nastrój w każdej przestrzeni. To przekłada się nie tylko na bardziej przyjazną atmosferę w domu, ale również na obniżenie domowych wydatków. Mniejsze zużycie energii oraz wykorzystanie zawsze tylko tych lamp, które są potrzebne to prawdziwa oszczędność dla całego gospodarstwa domowego.
Wnętrze światłem malowane – jak wykreować przestrzeń?
Nowoczesne produkty oświetleniowe są niezmiernie praktyczne, wygodne i energooszczędne. Obecny w sklepach szeroki wybór rozwiązań pozwala ciekawie i skutecznie oświetlić każdą domową przestrzeń. Wiele zależy od nas – naszych upodobań, potrzeb, a także pomysłu na zaplanowanie wnętrza z pomocą światła.
Dzięki niemu, każda aranżacja staje się bardziej funkcjonalna oraz zyskuje przytulność, której nie da się zbudować z pomocą innych elementów wyposażenia. Oświetlenie spaja całą przestrzeń i daje poczucie kompleksowości.
Podczas planowania aranżacji domowych wnętrz, nie zapominajmy zatem o wprowadzeniu do niej właściwych lamp, dzięki którym nasze domy będą nie tylko w pełni funkcjonalne, ale też zachwycą każdego odwiedzającego, a nam dadzą przyjemność i relaks.