Jak skutecznie ogrzewać domowe wnętrza? Praktyczne porady

Jak skutecznie ogrzewać domowe wnętrza? Praktyczne porady

Powoli zbliża się zima. Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, kolejne noce przynoszą już pierwsze przymrozki. Z tego względu, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie i wydajne ogrzewanie, które zapewni komfort codziennego funkcjonowania. Właściwie zbudowany system grzewczy składa się z kilku różnych elementów, pozwalających na zapewnienie przyjemnego ciepła w każdym domowym pomieszczeniu.

Co zrobić, żeby zawsze cieszyć się ciepłem przez cały sezon grzewczy? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań.

Systemy grzewcze do każdej przestrzeni

Podstawą do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych w domowym zaciszu jest oczywiście wydajne i dobrze dopasowane ogrzewanie, które sprosta specyfice przestrzeni.

Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się ogrzewanie:

  • konwekcyjne,
  • radiacyjne (na podczerwień),
  • podłogowe,
  • kanałowe,

Ogrzewanie konwekcyjne opiera się na systemie grzejników, połączonych rurami, podpiętych do centralnego pieca lub pompy grzewczej. Ciepła woda jest rozprowadzana w całej instalacji, ogrzewając kaloryfery, które następnie przekazują zakumulowane ciepło do powietrza. Ono z kolei wraz ze wzrostem temperatury unosi się pod sufit. Gdy powoli zaczyna się ochładzać, opada z powrotem ku podłodze. W ten sposób dochodzi do nieustannej cyrkulacji powietrza we wnętrzach.

Instalacja konwekcyjna zalicza się wciąż do najpopularniejszych, ze względu na niski koszt montażu i eksploatacji. Wymaga jednak regularnych przeglądów technicznych oraz zapewniania paliwa do pieca, aby w domu zawsze było ciepło i przytulnie.

Ogrzewanie radiacyjne, oparte na podczerwieni to natomiast instalacja elektryczna w formie mat lub folii montowanych w podłodze lub ścianach. Emitowane fale ogrzewają wyłącznie przegrody, przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu, znacząco zmniejszając zużycie energii potrzebnej do ogrzania każdej przestrzeni. Z tego względu, chętnie stosuje się je w dużych, przeszklonych wnętrzach, w których konwekcja byłaby mało efektywna.

Natomiast ogrzewanie podłogowe składa się z systemu elastycznych rurek, które rozprowadzają ciepłą wodę. Układa się je w zależności od potrzeb. W niektórych częściach pomieszczenia może być ich więcej, w innym mniej. Dzięki rurkom, podłoga nagrzewa się i oddaje ciepło do wnętrza.

W tym przypadku, ogrzewanie jest niezmiernie przyjazne dla użytkowników, jednak należy do najbardziej skomplikowanych i trudnych w montażu. Wymaga bowiem położenia systemu rurek zalanych betonem, pod poziomem właściwej podłogi, która musi być wyłożona materiałem łatwo przekazującym ciepło do wnętrza (np. płytkami ceramicznymi lub kamieniem).

W przypadku ogrzewania kanałowego ciepłe powietrze jest dystrybuowane systemem szerokich przewodów, znajdujących się pod poziomem podłogi. Kratki wentylacyjne znajdujące się w poszczególnych pomieszczeniach skutecznie dostarczają nagrzane powietrze do każdej części domu.

Zarówno maty, folie na podczerwień, jak i ogrzewanie podłogowe czy kanałowe należą do dyskretnych systemów grzewczych, które nie zajmują miejsca w pomieszczeniu oraz pozwalają na skuteczne ogrzanie całego domu.

W domowych wnętrzach można stosować jednorodne instalacje lub łączyć rozwiązania grzewcze (np. stworzyć ogrzewanie konwekcyjno-podłogowe). Można także uzupełnić je o praktyczne promienniki podczerwieni. Tego typu wydajne i najtańsze ogrzewanie z Econovli.pl, pomaga zapewnić ciepło i optymalne warunki w każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni.

Docieplenie domu – skuteczne wsparcie w utrzymywaniu ciepła we wnętrzach

Warto pamiętać, że samo ogrzewanie często nie wystarcza, żeby w domu panowała optymalna temperatura. Aby system działał skutecznie, powinien być połączony z odpowiednim dociepleniem budynku.

Jak podają badania, ciepło z budynku ucieka przez niemal każdą powierzchnię – od dachu, przez ściany, aż do okien i drzwi. Z tego względu koniecznie trzeba zadbać o termoizolację:

  • ścian,
  • poddasza.

Do ocieplania ścian najczęściej stosuje się obecnie system ETICS, zapewniający termoizolację oraz estetyczne wykończenie elewacji. Konstrukcja jest kilkuwarstwowa, a poszczególne elementy łączy się z pomocą zaprawy klejowej. Jako materiał izolacyjny, najczęściej wykorzystuje się płyty styropianowe lub wełnę mineralną. Na nich zakłada się siatkę, a na wierzch kładzie się warstwę tynku, który może być barwiony na różne kolory.

Oprócz ocieplenia ścian, powinno się także zadbać o termoizolację poddasza, bez względu na to, czy jest użytkowe, czy nie. W przypadku strychu, który na co dzień wykorzystujemy, ocieplenie w postaci płyt styropianowych lub wełny mineralnej (kamiennej lub szklanej) kładzie się na skośnych połaciach dachu. Jeśli przestrzeń jest nieużywana, wówczas materiał izolacyjny układa się warstwowo na podłodze.

Właściwie przygotowane ocieplenie budynku pozwala zmniejszyć straty cieplne nawet o 70%. Dzięki temu, ogrzewanie jest zdecydowanie bardziej wydajne, a dom staje się przyjemny i naprawdę ciepły.

Warto też zauważyć, że termoizolacja przydaje się również w okresie letnim, sprawiając, że wnętrza zdecydowanie wolniej się nagrzewają, gwarantując komfortowe warunki do życia nawet przy wysokich temperaturach na zewnątrz.

Dbałość o ciepło i komfort w domu

Właściwie dobrane systemy grzewcze oraz docieplenie ścian i poddaszy zapewniają ciepło w całej domowej przestrzeni. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań ogranicza zużycie energii, pozwala też obniżyć wysokość domowych rachunków za ogrzewanie. To z kolei wpływa na poprawę komfortu życia oraz dbanie o przyrodę.

Zastosowanie właściwych materiałów termoizolacyjnych oraz skutecznych instalacji grzewczych to zatem sposób na ciepło, wygodę i czyste środowisko naturalne.

Ocena: 4/5 (głosów: 1)

Podobne posty

Masz uwagi?