O czym musisz pamiętać, ocieplając dom?

O czym musisz pamiętać, ocieplając dom?

Ogrzewanie i chłodzenie stanowią 2/3 całkowitego zużycia energii w przypadku budynków niemieszkalnych i ponad 70% w budynkach mieszkalnych. W dużej mierze wynika to ze strat ciepła, spowodowanych niewystarczającym ociepleniem.

Dobrze ocieplony budynek to obniżenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania w zimie i chłodzenia latem. Termoizolacja podnosi więc poziom efektywności energetycznej domu.

Właściwa kolejność

Jeżeli planujemy termomodernizację budynku, to należy pamiętać, że najpierw ocieplamy budynek, by maksymalnie zredukować straty ciepła, a dopiero potem, jeśli zachodzi taka potrzeba, dostosowujemy do nowych warunków termicznych system grzewczy. Dzięki temu ocieplenie rzeczywiście wpłynie na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie czy chłodzenie.

Czym ocieplać?

Wybierając materiał izolacyjny, warto sprawdzić, na ile kompleksowa jest oferta danego producenta. Najlepiej, jeśli proponuje rozwiązania dające możliwość termoizolacji i izolacji akustycznej całego budynku.

Między innymi firma ROCKWOOL oferuje takie systemowe rozwiązania, proponując produkty z wełny skalnej do izolacji dachów, ścian, podłóg i instalacji. Co przemawia za wełną skalną?

Zdrowie – wełna skalna reguluje mikroklimat pomieszczeń, więc latem panuje w nich przyjemny chłód, zimą powietrze nie jest za suche lub wilgotne.

Bezpieczeństwo – wełna skalna jest niepalna, ognioodporna i nie rozprzestrzenia ognia.

Trwałość na lata – to materiał, który nie kruszy się i nie odkształca, wytrzymuje nawet najbardziej niedogodne warunki atmosferyczne. Wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez ponad 50 lat.

Komfort akustyczny i termiczny – wełna skalna ma doskonałe właściwości izolujące i wyciszające, które wpływają na komfort mieszkańców, nawet w domu przy ruchliwej ulicy.

Ocieplaj zgodnie ze standardem

By ułatwić prace przy termoizolacji domu, producenci materiałów izolacyjnych tacy, jak ROCKWOOL, proponują swoim klientom gotowe rozwiązania. Przykładem jest Standard ROCKWOOL, czyli sprawdzone, poparte obliczeniami propozycje produktów i doboru grubości izolacji dla poszczególnych przegród budynku.

Korzystając z tych rozwiązań mamy pewność, że zastosowane materiały zagwarantują nam komfort termiczny, akustyczny i odpowiednie bezpieczeństwo pożarowe.

Dla każdej przegrody w budynku został określony standard, który warto poznać przed rozpoczęciem prac izolacyjnych budynku.

Ocieplanie ścian zewnętrznych dwuwarstwowych

Ocieplanie tych ścian należy przeprowadzać przy dodatniej temperaturze. Zalecana temperatura zewnętrzna powietrza, podłoża i materiału wbudowanego wynosi między +5°C a +25°C.

– Przed wykonaniem ocieplenia ściany trzeba oczyścić. Stare, silnie chłonące podłoża po oczyszczeniu należy pokryć środkiem gruntującym.

– Elementy elewacji (rolety zewnętrzne, parapety) montujemy przed rozpoczęciem robót ociepleniowych.

– Izolację wykonuje się płytami fasadowymi, takimi jak FRONTROCK PLUS lub FRONTROCK SUPER. Przykleja się je mijankowo metodą „punktowo-obwodową”. Do płyt zamocowanych na ścianach wystarczy zamontować siatkę zbrojącą z włókna szklanego w warstwie zaprawy klejącej i wykończyć je podkładem tynkarskim i tynkiem.

Płyty FRONTROCK PLUS ze skalnej wełny mineralnej są skuteczną izolacją termiczną, akustyczną i przeciwpożarową ścian zewnętrznych. Z kolei płyty FRONTROCK SUPER poprawiają odporność fasady na wszelkie uszkodzenia, uderzenia, ponieważ są wyjątkowo twarde, trwałe i odporne, co wynika z technologii dwugęstościowej. Płyty fasadowe FRONTROCK PLUS lub FRONTROCK SUPER o grubości 20 cm układa się pomiędzy ścianą a wykończeniem ściany zewnętrznej.

Ściany zewnętrzne szkieletowe, czyli ocieplenie metodą lekką suchą

Przy takiej metodzie ocieplenia korzystamy z drewnianego rusztu. Montaż rusztu wykonuje się z rozstawem w świetle do 0,5 cm mniejszym niż wymiar płyty. Zalecany rozstaw słupków pionowych rusztu w świetle to 40-60 cm (w przypadku rusztu składającego się głównie ze słupków, dodatkowo montujemy łaty poziome w odstępie co 3 m).

– Płyty, np. z wełny skalnej VENTIROCK PLUS, powinny być zamocowane tak, aby szczelnie przylegały do podłoża, były ciasno dociśnięte do sąsiednich płyt. Montuje się je zaczynając od najniższego poziomu rusztu.

– Do mocowanie płyt należy użyć łączników z talerzykami o średnicy 60 mm. Minimalna głębokość zakołkowania w betonie to 5 cm, w cegle 6,5 cm, a w pustakach lub betonie komórkowym 7,5 cm.

– Konieczne jest pozostawienie około 1,5 cm pionowej szczeliny powietrznej, którą można uzyskać, np. przez przybicie do rusztu ustawionych pionowo desek.

– By zapewnić wentylację ściany, trzeba pozostawić otwory lub szczeliny wlotowe nad gruntem i wyloty pod okapem budynku.

Izolacja podłogi na gruncie na podkładzie cementowym

W przypadku podłóg na gruncie zawsze trzeba wykonać zagęszczoną podsypkę z piasku o grubości 10-15 cm. Na niej wylewa się chudy beton, kładzie izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną.

– Ocieplenie wykonuje się jedno- lub dwuwarstwowo, układając płyty STEPROCK HD lub STEPROCK HD4F mijankowo. Płyty STEPROCK HD są przeznaczone do izolacji akustycznej podłóg pływających, mają bowiem wysoką pochłanialność dźwięków uderzeniowych (np. tupania). Z kolei płyty STEPROCK HD4F izolują podłogi termicznie i akustycznie, spełniają wymagania izolacji podłóg w hotelach, biurowcach czy szpitalach.

– Na płytach z wełny skalnej należy ułożyć folię budowlaną z wywinięciem na ściany, sklejoną na zakładach oraz wykonać minimum 4-centymetrowy podkład cementowy.

– Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, pod ociepleniem należy wykonać wodoszczelną izolację, np. z papy lub folii.

Podłoga na stropie na podkładzie cementowym

Do wykonania izolacji takiej podłogi polecane są płyty STEPROCK HD lub STEPROCK HD4F. Izolację wykonuje się jedno- lub wielowarstwowo, układając płyty mijankowo.

– Na ociepleniu zawsze układamy folię budowlaną z wywinięciem na ściany i sklejoną na zakładach, by szybciej schnął podkład wykonany na mokro. Należy stosować podkłady cementowe o wytrzymałości na ściskanie minimum 12 MPa i zginanie minimum 3 MPa, zaś anhydrytowe o wytrzymałości na ściskanie minimum 25 MPa i zginanie minimum 5 MPa.

– W przypadku stropu nad pomieszczeniem mokrym, należy wykonać pod ociepleniem izolację wodoszczelną.

– Konieczne jest zastosowanie paska RST z wełny skalnej, przeznaczonego do stosowania przy izolacji podłóg pływających, montowany pionowo po obwodzie podłogi dla zapewnienia skutecznej dylatacji akustycznej między podkładem podłogi a ścianami.

Podłoga na gruncie na legarach

Jak w wypadku każdej podłogi na gruncie, zawsze należy wykonać zagęszczoną podsypkę z piasku o grubości 10-15 cm. Na niej powinna znaleźć się warstwa chudego betonu.

– Jeżeli występuje wysoki poziom wód gruntowych, to należy także wykonać izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną.

– Na izolacji, pomiędzy legarami układa się ocieplenie z płyt takich, jak SUPERROCK firmy ROCKWOOL.

– Nad płytami z wełny skalnej musi być pustka powietrzna, minimum 1-centymetrowa.

– Na koniec układa się deski na legarach.

Ocieplanie dachu nad poddaszem użytkowym

Izolacja nakrokwiowa

Ta metoda ocieplania umożliwia jego izolację od zewnątrz, bez konieczności wykonywania prac remontowych wewnątrz pomieszczeń. ROCKWOOL oferuje produkty przeznaczone specjalnie do takiego zastosowania – wełnę skalną TOPROCK SUPER (grubość 30 cm) oraz SUPERROCK (w dwóch warstwach 18 + 12 cm).

– Izolację nakrokwiową można układać tylko na pełnym deskowaniu.

– Pierwszym etapem izolacji jest położenie membrany, czyli folii wysokoparoprzepuszczalnej lub papy termozgrzewalnej. Do membrany są mocowane wsporniki stalowe.

– Jeżeli izolacja ma mieć grubość 30 cm, najlepiej wybrać wełnę TOPROCK SUPER i położyć ją w dwóch warstwach (18 + 12 cm). Gdy stosujemy układy o mniejszych grubościach, można zastosować płyty SUPERROCK, np. 18 cm i 6 cm.

– Na izolacji z wełny musi być położona membrana wysokoparoprzepuszczalna. Dopiero nad nią montuje się łaty i kontrłaty.

Izolacja wełną i membranami

Ocieplając w sposób tradycyjny dach, pomiędzy krokwiami układamy maty z wełny skalnej. Produktem ROCKWOOL przeznaczonym do układania pierwszej warstwy pomiędzy krokwiami są maty TOPROCK SUPER, natomiast do wykonania drugiej warstwy pod krokwiami – płyty SUPERROCK. Zamiennie możemy stosować maty MEGAROCK PLUS i płyty ROCKMIN PLUS oraz UNIROCK.

– Bardzo istotnym etapem w tym sposobie izolacji dachu na poddaszem użytkowym jest stosowanie membran dachowych od strony pokrycia, a od strony pomieszczeń folii paroizolacyjnej, jakiej jak ROCKTECT Intello Climat Plus (reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu, zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej).

– Co ważne, membrany można kłaść bezpośrednio na ociepleniu, bez szczeliny wentylacyjnej. Ich podstawową zaletą jest wysoka paroprzepuszczalność – odprowadzają na zewnątrz wilgoć.

– Membrany dachowe mogą pełnić funkcję pokrycia dachowego w czasie, gdy jest układana dachówka czy blacha.

– By zamocować membranę konieczne jest wykonanie kontrłat, które posłużą do zamocowania jej na krokwiach. Dzięki temu będzie zapewniona wentylacja połaci między membraną a właściwym pokryciem dachu.

Ocieplanie poddasza nieużytkowego

Jeśli poddasze będzie pełniło tylko funkcję typowego strychu i nie ma planów zaadaptowania go na mieszkalne, to najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest ocieplenie stropodachu. Można zbudować ażurowy pomost na ocieplonym stropie, co umożliwi chodzenie po nim, więc będzie mógł pełnić rolę schowka czy suszarni.

Do izolacji stropodachu wentylowanego lub betonowego masywnego polecane są produkty z wełny skalnej: GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu, maty TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS lub płyty SUPERROCK, ROCKMIN PLUS. Standard ROCKWOOL przewiduje dwuwarstwową izolację o grubości 35 cm, układanej mijankowo w wypadku mat i płyt.

Ciekawym produktem do izolacji właśnie poddasza nieużytkowego jest wełna skalna ROCKWOOL stosowana w technologii nadmuchu. To GRANROCK SUPER, z którym pracuje się równie szybko i łatwo, przy tym jest całkowicie niepalny (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), paroprzepuszczalny oraz ekologiczny (skład wełny skalnej to około 97% minerałów, takich jak skały wulkaniczne oraz materiały pochodzące z recyklingu – wełnę skalną można w całości poddać recyklingowi, bez utraty jakości).

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

7 komentarzy do “O czym musisz pamiętać, ocieplając dom?

  • “Montaż rusztu wykonuje się z rozstawem w świetle do 0,5 cm mniejszym niż wymiar płyty. Zalecany rozstaw słupków pionowych rusztu w świetle to 40-60 cm (w przypadku rusztu składającego się głównie ze słupków, dodatkowo montujemy łaty poziome w odstępie co 3 m).” Co to kurcze znaczy? Piszcie artykuły dla majsterkowiczów a nie dla fachmanów. Jak ktoś wie co te pojęcia znaczą to nie musi czytać tego artykułu bo już wie jak się to wszystko robi.

    Odpowiedz
  • Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwestia odpowiedniego ocieplenia przekłada się też na poziom wilgotności w pomieszczeniach. Zagrzybione ściany najczęściej są wynikiem takich czynników jak zła izolacja budynku, podwyższona wilgotności powietrza czy niska temperatura otoczenia.

    Odpowiedz
  • Takie kwestie warto uzgodnić już na wstępnym etapie planowania, wyboru projektu. Są to istotne sprawy, które mają kluczowy wpływ na jakość użytkowania domu, tego, jak się w nim czujemy.

    Odpowiedz
  • Ocieplenie domu jest ważnym etapem całej budowy. Później do wykończenia również potrzebna nam jest odpowiednia chemia budowlana. Bardzo fajnie został stworzony mini poradnik w wpisie. Wydaje mi się, że dużo osób z niego skorzysta, ja na pewno.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?