Domowej roboty “srebrny” ołówek

Domowej roboty “srebrny” ołówek

Jakiś czas temu, bawiąc się starym tranzystorem zauważyłem pewną bardzo ciekawą rzecz. Otóż odkryłem, że cyną pokrywającą jego nóżki można rysować jak ołówkiem. Natychmiast skojarzyłem, że działa to tak samo jak srebrny ołówek. Jako że takie urządzenie nie jest tanie, wymyśliłem jak zrobić coś podobnego za około 10 groszy (po odliczeniu tego co nawet szary Kowalski ma w domu).

Oto czego będziemy potrzebować:

IMAG0069Lutownica, patyk do szaszłyków, kawałek koszulki termokurczliwej, obudowa od długopisu, cyna, goldpin prosty, opcjonalnie “trzecia ręka” – bardzo ułatwia pracę.

No to zaczynamy :)

Najpierw przygotujemy końcówkę piszącą, czyli ocynujemy goldpinek. Najlepiej to zrobić trzymając pin końcem w dół, wtedy łatwiej zrobić naciek służący jako końcówka. Radzę zrobić to możliwie najdokładniej, żeby cyna była równo położona, bo inaczej może drapać kartkę.

IMAG0077Goldpinek przygotowany do cynowania. Trochę nieostre ale widać o co chodzi.

Następnie mocujemy pin do patyka za pomocą koszulki termokurczliwej. Radzę najpierw zacisnąć koszulkę wokół patyka, a dopiero potem włożyć do niej pin i zgrzać końcówkę.

IMAG0071

IMAG0072

IMAG0073

Zanim koszulka stwardnieje trzeba wyprostować końcówkę żeby pasowała do długopisu.

Potem należy dopasować nasz “wkład” do długopisu. W tym celu należy włożyć go do obudowy tyłem do przodu i przyłożyć nakrętkę tak jak na zdjęciu. Następnie tniemy mniej więcej w zaznaczonym miejscu. Trzeba tylko pamiętać aby włożyć “wkład” najdalej jak się da, żeby się potem nie okazało że końcówka jest głęboko w czeluściach obudowy :)

IMAG0074

Teraz wystarczy włożyć “wkład” w odpowiedniej pozycji.

IMAG0075

A następnie zakręcić obudowę. Jeśli nakrętka będzie protestować trzeba po prostu mocniej nacisnąć albo bardziej przyciąć “wkład”.

IMAG0076

A powyżej widać skończony ołówek. Można oczywiści pobawić się ze sprężynką i zrobić wersję mechaniczną, ale tak też elegancko działa.

Jako że takie urządzenie służy między innymi do projektowania, jako demonstrację działania narysowałem projekt takiego majsterkowego scalaka :)

IMAG0068

Ocena: 3.18/5 (głosów: 61)

Podobne posty

14 komentarzy do “Domowej roboty “srebrny” ołówek

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?