Czołem drukarze!
W dzisiejszym artykule chciałbym się skupić na problemach związanych z ekstruderami w drukarkach 3D. Czasami jest tak, że drukarka przez rok działa bezproblemowo, aż nagle przestaje podawać filament. Przyczyn takiego problemu może być wiele. Diagnostykę problemu trzeba zacząć od dokładnego przyjrzenia się ekstruderowi w czasie pracy.
Przyglądając się pracy ekstrudera można stosunkowo łatwo zdiagnozować większość problemów, które mogą powodować zatrzymanie podawania filamentu.
Przygotowałem dla Was diagram, który powinien pomóc w analizie najczęstszych problemów:
Mam nadzieję, że powyższy graf pozwoli Wam zaoszczędzić masy nerwów podczas diagnozowania problemów z drukiem 3D. Oczywiście w tej grafice nie zostały uwzględnione wszystkie możliwe przypadki, na jakie możecie trafić w czasie swojej przygody z drukiem 3D, ale na pewno są to najpowszechniejsze problemy, jakie wciąż przewijają się na forach i grupach na fejsie związanych z drukiem 3D.
Podczas diagnozowania problemów związanych z ekstruderem drukarki bardzo pomocny może być taki mały wskaźnik, który opisywałem jakiś czas temu w Majsterkowie. Jest to pierdoła, której wydrukowanie trwa ~2 minuty, a naprawdę była przydatna, gdy pojawiają się problemy. Z resztą – w czasie normalnego druku taka wskazówka również bywa pomocna – ładnie na niej widać, w którym momencie drukarka robi retrakcję, czy jak szybko podaje filament.
Dzięki takiej małej, niepozornej wskazówce bardzo wyraźnie widać, czy ekstruder pracuje prawidłowo, czy też np. próbuje się kręcić, ale cały czas przeskakuje do tyłu. Gorąco zachęcam do uzbrojenia swojej drukarki 3D w taki wskaźnik, zanim zaczną się pojawiać jakieś problemy z drukiem (czego oczywiście Wam nie życzę!).
Pamiętajcie, że jeżeli macie jakieś problemy ze swoimi drukarkami, możecie śmiało szukać pomocy na naszym forum.
Pozdrawiam!
Łukasz
Świetny graf! Dobra robota!
Dzięki!
zapisuję sobie na zaś :D
Oby się nigdy nie przydało :P
Jak się robi takie grafy?
Robiąc ten graf testowałem kilka narzędzi. Ostatecznie zrobiłem go na https://creately.com/
Ciekawym narzędziem jest też https://app.textografo.com/, w którym grafy pisze się trochę jak programy (można dosłownie cały graf NAPISAĆ, bez używania myszy). Bardzo fajne i przyjemne narzędzie, tylko nie ma się w nim zbyt dużej kontroli nad wyglądem (grafy są rozmieszczane automatycznie).
Drukuję i wieszam na ścianie! :-)
Super graf, pozdrawiam
PETARDA! W DYCHĘ!
Pingback: Ile waży szpula po filamencie do druku 3D? Sprawdź wagę i rozmiary szpul