Ekstruder w drukarce 3D nie podaje filamentu? Zobacz rozwiązania najczęstszych problemów z Drukiem 3D

Ekstruder w drukarce 3D nie podaje filamentu? Zobacz rozwiązania najczęstszych problemów z Drukiem 3D

Czołem drukarze!
W dzisiejszym artykule chciałbym się skupić na problemach związanych z ekstruderami w drukarkach 3D. Czasami jest tak, że drukarka przez rok działa bezproblemowo, aż nagle przestaje podawać filament. Przyczyn takiego problemu może być wiele. Diagnostykę problemu trzeba zacząć od dokładnego przyjrzenia się ekstruderowi w czasie pracy.

Przyglądając się pracy ekstrudera można stosunkowo łatwo zdiagnozować większość problemów, które mogą powodować zatrzymanie podawania filamentu.

Przygotowałem dla Was diagram, który powinien pomóc w analizie najczęstszych problemów:

Problem z ekstruderem w drukarce 3D (drukarka nie podaje filamentu)
kliknij, aby powiększyć

Mam nadzieję, że powyższy graf pozwoli Wam zaoszczędzić masy nerwów podczas diagnozowania problemów z drukiem 3D. Oczywiście w tej grafice nie zostały uwzględnione wszystkie możliwe przypadki, na jakie możecie trafić w czasie swojej przygody z drukiem 3D, ale na pewno są to najpowszechniejsze problemy, jakie wciąż przewijają się na forach i grupach na fejsie związanych z drukiem 3D.

Podczas diagnozowania problemów związanych z ekstruderem drukarki bardzo pomocny może być taki mały wskaźnik, który opisywałem jakiś czas temu w Majsterkowie. Jest to pierdoła, której wydrukowanie trwa ~2 minuty, a naprawdę była przydatna, gdy pojawiają się problemy. Z resztą – w czasie normalnego druku taka wskazówka również bywa pomocna – ładnie na niej widać, w którym momencie drukarka robi retrakcję, czy jak szybko podaje filament.

Prosty wskaźnik pracy ekstrudera w drukarce 3D

Dzięki takiej małej, niepozornej wskazówce bardzo wyraźnie widać, czy ekstruder pracuje prawidłowo, czy też np. próbuje się kręcić, ale cały czas przeskakuje do tyłu. Gorąco zachęcam do uzbrojenia swojej drukarki 3D w taki wskaźnik, zanim zaczną się pojawiać jakieś problemy z drukiem (czego oczywiście Wam nie życzę!).

Pamiętajcie, że jeżeli macie jakieś problemy ze swoimi drukarkami, możecie śmiało szukać pomocy na naszym forum.

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 8)

Podobne posty

10 komentarzy do “Ekstruder w drukarce 3D nie podaje filamentu? Zobacz rozwiązania najczęstszych problemów z Drukiem 3D

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?