Prosty wskaźnik pracy ekstrudera w drukarce 3D

Prosty wskaźnik pracy ekstrudera w drukarce 3D

Cześć,
ekstruder w Prusie i3 MK2S jest skonstruowany w taki sposób, że siedząc przed drukarką nie widać radełka – a co za tym idzie ciężko na pierwszy rzut oka dojrzeć, czy ekstruder w ogóle pracuje. Jest irytujące szczególnie wtedy, gdy mamy jakiś problem z drukiem i chcemy go szybko zdiagnozować (np. filament nagle przestaje lecieć, lub pojawiają się problemy z retrakcją).

Na rozwiązanie tego problemu znalazłem szybkie rozwiązanie. Dosłownie szybkie, bo wymodelowanie takiego wskaźnika, który przykleiłem do osi silnika ekstrudera zajęło mi niecałą minutę ;)

Wskaźnik pracy ekstrudera - projekt SOLIDWORKS

Wskaźnik wydrukowałem z ABS (silnik ekstrudera potrafi się mocno nagrzewać przy dłuższych wydrukach, dlatego odradzam drukowanie go z PLA) i przykleiłem do silnika ekstrudera za pomocą superglue:

Wskaźnik pracy ekstrudera w drukarce 3D

Zobaczcie, jak tak dzięki tak malutkiej modyfikacji można ładnie obserwować pracę ekstrudera:

Dzięki wskaźnikowi doskonale widać, jak dużo (jak szybko) filamentu jest podawane, oraz w których momentach jest robiona retrakcja (a także jak duża ona jest).

Mała rzecz, a cieszy :)

Model STL oraz plik Solidworksa możecie pobrać tutaj:

Mam nadzieję, że komuś się przyda te kilkadziesiąt sekund mojej pracy :D

PS – pamiętajcie o naszym konkursie, w którym co miesiąc rozdajemy nagrody o wartości 700 zł! Jest o co powalczyć, więc do dzieła!

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 13)

Podobne posty

7 komentarzy do “Prosty wskaźnik pracy ekstrudera w drukarce 3D

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?