Ekspozytor wzorników

Ekspozytor wzorników

CZEŚĆ!

Oto moja próba zrobienia tego lepiej w ramach #zróbtolepiejchallenge

Mimo, iż mojemu sercu bliższy był wieszak na kabanosy, postanowiłem jednak wykonać  urządzenie eksponujące wzorniki lakierów do paznokci. Z pomocą Żony i Koleżanki z pracy, udało mi się uzbierać ponad 70 sztuk wzorników. Za co z tego miejsca chciałbym podziękować.

Jak to działa

Urządzenie można podzielić na dwie zasadnicze części:

 

 

 

Podstawa

W niej skryte jest serce mechanizmu czyli silnik krokowy z płytką sterującą i przekładnią zębatą 1:4 napędzającą wałek. Całość zasilana jest z zasilacza 12v.  Cała elektronika zmontowana jest na płytce uniwersalnej 38X49mm z 234 otworami. Schemat elektroniki poniżej. Potencjometr R2 służy do regulacji prędkości obrotowej w granicach 6-50 obrotów na minutę (około).

kolumna 

kolumna w kształcie cylindra, w którym spiralnie umieszczone są rowki na wzorniki. Rowki rozmieszczone co 10 stopni w rzucie poziomym oraz co 3,9mm na wysokość .Ten dziwny wymiar to pokłosie dostosowania do druku z warstwą 0,3mm. Wewnątrz kolumny przebiega wałek napędowy 8mm, dzięki któremu ta może się obracać. Konstrukcja jest modularna co znaczy, że można wydrukować sobie tyle spiralnych elementów ile potrzebujemy. Do projektu załączam cylindry przystosowane do trzymania 18 sztuk patyczków 1,2mm (otwór 1,5mm) oraz 1,5mm (otwór 1,8mm)

Wydruki

wydruki a w szczególności cylindry z kolumny przystosowane są do druku z warstwą 0,3/0,15/0,1mm ze względu na niewielkie tolerancje wysokości kieszonek na wzorniki. Wydruki dla grubszych patyczków potrzebują warstwy 0,15/0,1mm

Materiał: Violet Glass Swift PET-G

Temperatura: 230/65

Prędkość: 60mm/s

Warstwa: 0,3mm

Czas wydruku: ~14h

Żeby zmieścić się w 250 g większość elementów drukowałem z wypełnieniem 5% i dwoma obrysami. Co w efekcie dało ciekawy efekt prześwitywania. 

Montaż

Cały proces montażu, potrzebne elementy oraz prezentację działania tytułowego ekspozytora znajdziecie w filmie. 

Zapraszam do oglądania

 

 

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Podobne posty

Jeden komentarz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?