Wieszak na biżuterię – obracana karuzela łańcuchowa #zróbtolepiejchallenge

Wieszak na biżuterię – obracana karuzela łańcuchowa #zróbtolepiejchallenge

Cześć!

Chciałbym zaprezentować mój projekt wieszaka na biżuterię. Inspiracją był karuzele łańcuchowe znane z wielu parków rozrywki.

Projekt powstał w ramach konkursu #zróbtolepiejchallenge i jest to mój pierwszy artykuł na majsterkowie, mimo że śledzę tą stronę już od bardzo długiego czasu.

Nigdy w życiu nie miałem w ręku wzorników do paznokci, więc ograniczyłem się tylko do projektu wieszaka na biżuterię, jednak bez problemu na opisywanym stojaku zawiesimy owe wzorniki (przynajmniej takie, które widziałem na zdjęciu z artykułu Łukasza).

Założenie

Moim celem było zaprojektowanie czegoś bardziej oryginalnego, czegoś co po bliższym spojrzeniu będzie różniło się od innych tego typu akcesoriów. Postawiłem na coś ruchomego, jako że od początku myślałem o łańcuszkach, wybór padł na miniaturową karuzelę łańcuchową na biżuterię. Oczywiście projekt taki musiał być ruchomy, w końcu co to za karuzela, która się nie kręci… Dlatego stojak nie jest wykonany w całości z plastiku. 

 

Projekt

Model 3D samego stojaka, podstawki, oraz charakterystycznych ‘obrączek’ został zaprojektowany w Inventorze Autodesk’a. Wcześniej próbowałem swoich sił w Autocadzie, m. in. dlatego chciałem nauczyć się obsługi innego programu tej samej firmy. Po wydrukowaniu górnej, ruchomej części karuzeli wydawała mi się ona zbyt pusta. Przerobiłem więc obrazek monochromatyczny charakterystycznego łabędzia na model 3D za pomocą strony Selva3D . Mógłbym to zrobić prawdopodobnie za pomocą Inventora, jednak jestem raczej bardzo początkującym użytkownikiem tego programu, poza tym dość mocno gonił mnie czas.

W projekcie zastosowalem łatwo dostępne łożysko 608, które umożliwiło obrót całej karuzeli.

Aby poprawić nieco wygląd stojaka zaprojektowałem także obrączki na nogę karuzeli. 

Materiały

Do wydruku zastosowałem oczywiście filament firmy Print ME. Co ciekawe z filamentów tej firmy korzystam od początku mojej przygody z drukiem 3D i nigdy nie sprawiły mi one problemów.

Łożysko to najtańsze dostępne 608, które znalazłem gdzieś głęboko w szafie :)

Wydruk 

Do wykonania wydruku wykorzystałem mojego samodzielnie złożonego RepRapa wzorowanego na Prusie i3

Wypełnienie to 15 % w trybie ZigZag (Cura). Na model nie działają właściwie żadne siły więc takie wypełnienie w zupełności wystarczy i służy praktycznie tylko do podtrzymania ścianek wydruku. Dla ciekawskich – drukuję z PLA na zimnym stole posmarowanym klejem do drewna rozrobionym z wodą. Model drukowany na tak przygotowanym stole bardzo dobrze trzyma się podłoża, a rogi nie podwijają się, a powierzchnia jest gładka (trochę jak na czystym szkle, jednak delikatnie zmatowiona). Trzeba jednak uważać, by nie dotykać powierzchni stołu z klejem, ponieważ nawet niewielka ilość tłuszczu z opuszków palców powoduje, że wydruk przestaje się trzymać stołu.

Wykończenie

Złożenie wszystkiego jest bardzo proste. Wystarczy wcisnąć łożysko w podstawkę (osobiście nie dociskałem go do końca, ponieważ stwierdziłem, że metalowy pierścień u podstawy dodaje konstrukcji uroku). Następnie wkładamy górną część w środek łożyska i karuzela jest gotowa. Można także dokleić jakiś symbol na górę modelu. 

Na koniec dorzucam jeszcze film :)

Pozdrawiam i zachęcam do wykonania wydruku.

Ps. Wydrukowałem dodatkowo 2-warstwową nakładkę na górną część karuzeli, by zasłonić resztki filamentu innego koloru, które przykleiły się do modelu. W plikach dorzucam także tą część.

Modele do pobrania w formacie .STL

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Podobne posty

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?