Głowa dinozaura z drewna – gadżet dla fana dinozaurów DIY. Instrukcja wykonania krok po kroku.

Głowa dinozaura z drewna – gadżet dla fana dinozaurów DIY. Instrukcja wykonania krok po kroku.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

czaszka z przodu z napisemKtóż z nas nie lubi dinozaurów? Ciekawi nas jak wyglądały, jak się poruszały czy jaki miały kolor. Te prehistoryczne zwierzęta cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród dzieci.
Nic więc dziwnego, że projektanci i producenci zabawek, gadżetów i elementów wyposażenia wnętrz często umieszczają ich podobizny na swoich produktach. Ja postanowiłem pójść dalej.
Dzisiaj pokażę jak samodzielnie wykonać model czaszki dinozaura.         
Czaszka dinozaura będzie wspaniałą dekoracją. Doskonale sprawdzi się w pokoju twojego dziecka czy też jako oryginalny gadżet na biurko.
O takim gadżecie marzy chyba każdy fan tych prehistorycznych zwierząt. Czaszka dinozaura to wreszcie doskonałe rozwiązanie dla odważnych chłopców, którzy nie boją się przygód i chcą przenieść się w prehistoryczne czasy. Czaszka po złożeniu jest niezwykle realistyczna. Jest to przykład wyposażenia pokoju dziecięcego który pokazuje, że warto czasem wyjść poza schematy w zakresie wyposażenia.  To kreatywne rozwiązanie z pewnością pobudzi nie jedną dziecięcą wyobraźnię.  Każdy może zostać paleontologiem i złożyć z oddzielnych części model czaszki tyranozaura który żył na Ziemi przed milionami lat.
Teraz możesz zrobić ją samemu.

Potrzebne będą:

– wydruk głowy dinozaura w odpowiednim formacie (wydruk można pobrać z   internetu) ,

–  wyrzynarka do drewna lub piła włosowa,

–  papier ścierny,

–  sklejka lub płyta mdf (wymiary odpowiednie do formatu wydruku),

–  sklejka w kształcie trójkąta (długość odpowiadająca długości czaszki),

–  dwie listwy w kształcie ćwierćwałków (opcjonalnie),

–  nożyk i nożyczki,

–  wiertarka z dwoma wiertłami śr. 3 mm i 6 mm,

   –  kołki z drewna – mniejszy dł. 50 mm średnica 22 mm,  dłuższy dł. 210 mm średnica    22 mm (doskonale nadaje się do tego kij do miotły który można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego),

–  wkręty – 2 krótsze dł. 30 mm i 2 dłuższe  65 mm,

–  śrubokręt,

–  2 śruby do drewna śr. 5 mm i dł. 55 mm,

–  pędzel lub wałek do malowania,

–  zaślepki samoprzylepne do zamaskowania główek wkrętów w kolorze czaszki (do   nabycia w marketach budowlanych i sklepach dla majsterkowiczów).

KROK I – Przygotowywanie szablonu

Wydrukuj zdjęcie czaszki wybranego dinozaura w odpowiednim formacie. Jeżeli dysponujesz drukarką A4 a chcesz wydrukować czaszkę w innym formacie (np. A2) to podziel wydruk na 4 strony. Aby to zrobić musisz zmienić ustawienia wydruku (podzielić stronę na 4 arkusze papieru). W ten sposób otrzymasz wydruk na 4 oddzielnych kartkach A4.   Następnie za pomocą kleju do papieru dokładnie sklej kartki ze sobą.
Możesz również wydrukować szablon w najbliższym punkcie druku w Twojej miejscowości. Z tak powstałego zdjęcia wytnij obrys czaszki nożyczkami lub nożykiem.

100_3424

KROK II – Odrysowywanie szablonu na płycie sklejki

Tak powstały szablon odrysuj na płycie sklejki lub mdf. Polecam sklejkę, chociaż ja wykonałem swój model z płyty mdf (pozostała mi po poprzednim projekcie).

100_3437

KROK III – Wycinanie czaszki ze sklejki lub mdf

Dokładnie wytnij czaszkę z płyty przy pomocy wyrzynarki. Odetnij też dolną szczękę od górnej. W tym miejscu wstawisz przegub na którym będzie się nieznacznie poruszała szczęka górna. Analogicznie wykonaj drugi bok czaszki.

100_3021

KROK IV – Szlifowanie papierem ściernym

Wszystkie kanty starannie wyszlifuj papierem ściernym.100_2851

KROK V – Wykonanie górnej części czaszki

Wytnij górną część czaszki ze sklejki. Ma ona kształt trójkąta (długość trójkąta musi odpowiadać długości czaszki począwszy od nosa, a skończywszy na tylnej krawędzi).Możesz dodać jeszcze gustowny grzebień, który możesz wykonać ze sklejenia dwóch listew w kształcie ćwierćwałków.

100_2972

KROK VI – Wykonanie przegubów

Przeguby wykonaj z płyty sklejki lub mdf.100_3010 przeguby

KROK VII – Wiercenie otworów w czaszce dinozaura

Powierć precyzyjnie otwory używając wiertła 3 mm. W miejscu przykręcenia przegubów użyj wiertła 6 mm. Pamiętaj o zachowaniu równych odległości po obu stronach czaszki oraz na przegubach (jak na zdjęciu).

100_3010 otwory

KROK VIII – Malowanie elementów

Pomaluj elementy czaszki farbą do drewna lub lakierem. Kolor dobierz według własnego uznania.100_3015

KROK IX – Skręcanie dolnej szczęki

Do skręcenia dolnej szczęki użyj dwóch kołków z drewna.

100_3013popr

Krótkim kołkiem (dł. 50 mm i średnica 22 mm) skręć przednią część dolnej szczęki wkrętami dł. 30 mm, a dłuższym (dł. 210 mm i średnica 22 mm) tylną część wkrętami dł. 65 mm. Tymi wkrętami przykręć również przeguby.

100_3020

18

KROK X – Skręcanie górnej części czaszki

Górną część skręć z dwóch boków górnej szczęki z elementem w kształcie trójkąta.

19

Element w kształcie trójkąta przykręć z boku wkrętami dł. 3 cm w miejscu wskazanym na zdjęciu (pamiętaj o rozwierceniu grubszym wiertłem otworów na główki wkrętów bo w przeciwnym wypadku główki wkrętów nie schowają się w płycie i przyklejone zaślepki będą nieestetycznie odstawać od płyty)

20

oraz w tylnej części czaszki za pośrednictwem kątowników przykręconych do boków czaszki od strony wewnętrznej (jak na zdjęciu).

21

22

Górną część czaszki skręć z dolną za pośrednictwem przegubów śrubami śr. 5 mm i dł. 55 mm. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł nieznacznie poruszać paszczą dinozaura. Czapki wkrętów zamaskuj zaślepkami samoprzylepnymi w kolorze czaszki.

czaszka bok z napisem

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 3.47/5 (głosów: 17)

Podobne posty

3 komentarzy do “Głowa dinozaura z drewna – gadżet dla fana dinozaurów DIY. Instrukcja wykonania krok po kroku.

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?