Czołem!
Jak zapewne wiecie, jestem wielkim fanem drukarek Prusa. Swoją przygodę z tymi drukarkami zaczynałem od modelu MK2s, którego test możecie zobaczyć tutaj, a teraz bardzo intensywnie eksploatuję model MK3.
Mimo mojej wielkiej sympatii do tego producenta, nie są to drukarki bez wad. Jedną z nich jest odkształcająca się po jakimś czasie rama stołu. Do pewnego stopnia drukarka jest w stanie to kompensować, ale prędzej czy później zaczyna to stanowić pewien problem (szczególnie, gdy chcemy drukować jakieś modele wielkopowierzchniowe).
W moim przypadku, po jakimś roku użytkowania MK3 między najniższym a najwyższym punktem na stole wynosiła 0,4 mm:
Bardzo proste rozwiązanie tego problemu podsunął mi kolega Dawid (pozdro!), który na śruby mocujące płytę grzewczą dorzucił… małe podkładki sprężyste (czy też sprężyny talerzowe) tego typu:
Zaopatrzyłem się w taki zestaw podkładek, ale w praktyce wydawały mi się one stanowczo zbyt twarde, jak na tak delikatne zastosowanie. Zacząłem więc myśleć nad czymś, co by było bardziej elastyczne i podatne na spłaszczanie. I wykminiłem!
W swojej Prusie w roli miękkich podkładek sprężystych wykorzystałem… małe gumowe oringi 2×1,5 FPM:
Są one dostatecznie miękkie i zachowują swoje właściwości do +205°C, więc idealnie nadają się do takiego zastosowania.
Oringi dorzuciłem pod wszystkich dziewięć tulejek, za pośrednictwem których płyta grzewcza jest przykręcana do ramy stołu:
Następnie metodą prób i błędów korygowałem dociski poszczególnych śrub. Po każdej korekcie robiłem pomiar i kolejną korektę.
I tak aż do uzyskania wyniku, który wydał mi się zadowalający:
Z różnicy poziomów 0,4 mm udało mi się zejść do 0,04 mm, czyli równo 10x lepiej!
Pamiętajcie tylko, żeby takie poziomowanie robić na rozgrzanym stole! Jeżeli wypoziomujecie go na zimno, a później nagrzejecie, to najprawdopodobniej jego krzywizna się pozmienia.
Mam nadzieję, że ten patent się komuś przyda. A może Wy macie jeszcze jakieś lepsze sposoby na “prostowanie” stołu w drukarkach?
PS – pamiętajcie, że cały czas trwa nasza nowa zabawa #zróbtolepiejchallenge, w której co miesiąc możecie udowodnić, że potraficie coś zrobić lepiej ode mnie :D Więcej informacji o zabawie znajdziecie tutaj.
Pozdrawiam!
Łukasz
Definitywnie do zrobienia i sprawdzenia ;-)
Może głupie pytanie, ale … Jak zrobiłeś te pomiary ? To po prostu kalibracja z menu Prusy?
Do prusy mam pdpięte Raspberry Pi z OctoPrint. A do OctoPrinta jest wtyczka Bed Visualizer, która robi pomiary i przedstawia je w takiej graficznej postaci.
Raspberry Pi Zero W wystarczy jak piszą w instrukcji prusy o tym OctoPrint? Bo nie ogarniam jeszcze tego tematu więc wolę zapytać :D
Jak najbardziej wystarczy :)
Witam. Czy zupełny laik poradzi sobie drukiem 3d na drukarce PRUSA Mk3?
Czy taka drukarka “trzymana w salonie” nie będzie bardzo przeszkadzała w życiu codziennym mieszkańcom podczas pracy?
Czy są proste (i to bardzo) programy do wykonywania projektów?
A może w cenie mk3 są lepsze (łatwiejsze w obsłudze) i mniejsze drukarki?
A. Prusa ma olbrzymią społeczność użytkowników, więc dasz radę.
B. W trybie cichym nie będzie przeszkadzała. Znam kilka osób, które trzymają drukarki przy łóżkach ;)
C. Wybór jest spory. Ale tych najprostszych programów (jak SketchUp) bym odradzał, bo przez swoją prostotę mają bardzo ograniczone możliwości i zrobienie jakiegokolwiek ambitniejszego projektu jest męczarnią.
D. Nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz.
kurcze wlasnie walcze ze swoim krzywym stolem gdzie roznice sa wlasnie w okolicach 0.04 i jest dla mnie koszmarnie za duzo, poniewaz pierwsza warstwe jaka drukuje w moim projekcie to strona zewnetrzna produktu ktory idzie do sprzedazy… zastanawiam sie czy ktos oferuje usluge prostowania stołów
@weczi ja długo walczyłem i najwięcej ugrałem za pomocą rewelacyjnego NYLOCK MOD – znajdziesz na pewno. Ale szybko też okazało się, że nawet płyty z PEI wprowadzają swoje krzywizny (a ja mam ich 3)! Płyty to często blachy z naklejkami (oprócz tych teksturowanych napylanych proszkowo), a po nagrzaniu te naklejki mogą wykrzywiać blachę w nieprzewidywalny sposób…