Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?

Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Może i płytki ceramiczne to jeden z najtańszych i najbardziej wytrzymałych sposobów zagospodarowania przestrzeni łazienkowej, jednak jak wszyscy wiemy, wypadki chodzą po ludziach. Zamiast jednak przeznaczać pieniądze z domowego budżetu na usługi specjalisty, dowiedz się jak w kilku prostych krokach naprawić usterkę samodzielnie.

Wymieniałeś baterię łazienkową i nieopatrznie upuściłeś ją na (nie daj Boże, niedawno położoną) płytkę ceramiczną? A może nie wytrzymała ona spotkania ze stalowym garnkiem? Nie przejmuj się. Każdy, nawet niezbyt zaawansowany majsterkowicz, poradzi sobie z tak prostym zadaniem, jak jej wymiana. Wystarczy ostrożność i samozaparcie, a podłoga łazienkowa będzie jak nowa.

Garść podstawowych informacji

Weź pod uwagę, że choć wymiana płytki potrwa tylko około 60 minut, musisz odczekać 24 godziny zanim ta część podłogi będzie „gotowa do użytku”. Na szczęście do pracy nie będziesz potrzebował zbyt wielu materiałów. Podstawą jest, oczywiście, nowa płytka, a także zaprawa i taśma malarska. Oprócz tego przydadzą się takie narzędzia jak: narzędzie do nacinania, dłuta o różnych rozmiarach, młotek, gładzik, gumowy zbieracz do fug. Niektóre z nich możesz jednak zastąpić według uznania (na przykład zamiast dłuta użyć płaskiego śrubokręta).

Krok pierwszy: Usuń fugę

krok1
źródło: http://www.wikihow.com/Main-Page

Załóż okulary, aby ochronić oczy przed odłamkami i pyłem. Potem wygrzeb fugę dookoła pękniętej płytki, używając do tego celu narzędzia do nacinania. Uważaj na siłę nacisku: włóż w to taką siłę, by usunąć fugę, a nie taką, aby trzęsły się płytki sąsiada.

źródło: http://www.wikihow.com/Main-Page
źródło: http://www.wikihow.com/Main-Page

Krok drugi: Poluzuj płytkę

Następnie przyklej taśmę malarską na brzegi sąsiadujących płytek, aby je ochronić. Wywierć w równych odstępach dziury w pękniętych kawałkach płytki, używając wiertła do ceramiki. To pomaga uwolnić poszczególne fragmenty od podłoża i sprawia, że są łatwiejsze do usunięcia.

Krok trzeci: Wydłub kawałki

źródło: http://www.wikihow.com/Main-Page
źródło: http://www.wikihow.com/Main-Page

Zaczynając od centrum w stronę krawędzi, delikatnie wydłub kawałki młotkiem i dłutem. Ekspert ze sklepu MetalTech radzi, aby podejść do tego kroku ze szczególną ostrożnością – jedno zbyt mocne uderzenie sprawi, że sąsiadujące płytki również będą narażone na pęknięcia.

Jeśli nie masz dłuta, możesz użyć płaskiego śrubokręta. Zacznij przykładając go pod kątem 90 stopni w stosunku do podłogi, później zmniejsz kąt do 45 stopni. Kiedy stłuczona płytka zostanie usunięta, użyj szerszego dłuta, aby oczyścić podłoże, niezależnie od tego, czy chodzi o cement, listwę czy inny rodzaj.

Krok czwarty: Połóż nową płytkę

Przy pomocy gładzika połóż cienkie paski zaprawy przy pomocy gładzika. Dla lepszej przyczepności, posmaruj również tył nowej płytki. Ułóż ją na miejscu i dociśnij tak, aby była na tym samym poziomie, co pozostałe. Jeśli potrzebujesz, popraw położenie.

Krok piąty: Połóż fugi

Odczekaj przynajmniej dwie godziny, aby zaprawa wyschła, a następnie zajmij się nakładaniem fug. Nałóż je w miejscach połączenia między nową płytką a pozostałymi za pomocą gumowego zgarniacza do fug (trzymanego pod kątem 45 stopni). Odczekaj piętnaście minut aż stwardnieje. Upewnij się, że nie klei się do podłogi, a następnie usuń nadmiar lekko wilgotną gąbką.

Krok szósty: Pozwól fudze wyschnąć

 Nie chodź po płytce przez 24 godziny. To samo zaleć pozostałym domownikom (pilnuj zwłaszcza dzieci!).

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 2.67/5 (głosów: 3)

Podobne posty

4 komentarzy do “Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?

 • “Ekspert ze sklepu MetalTech radzi”
  no błagam… nie wiem kto zajmuje się u was marketingiem, ale niech lepiej zacznie sprzątać podłogę – może chociaż to zrobi z prawidłowo
  Mnie wręcz odrzucają takie prostackie zagrania i na pewno nic u was nie kupię – właśnie przez takie dziwaczne pseudo reklamy…

  Nie dość, że całość artykułu skopiowana z innej strony, to jeszcze wrzucona reklama na siłę…
  Gdzie tu sens, gdzie logika…?

  Odpowiedz
 • Po przeczytaniu odniosłem wrażenie, że jest to kiepski artykuł sponsorowany… “Ekspert ze sklepu MetalTech radzi […]”. Poza tym rysunki pobrane ze strony wikihow.com. Słabo.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?