Jak zrobić ramkę do obrazów cz.2 – Prosta ramka

Jak zrobić ramkę do obrazów cz.2 – Prosta ramka

Cześć !

Jest to kontynuacja artykuł, w którym pokazywałem jak zrobić przymiar do cięcia ramek. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście, zapraszam do jego lektury lub obejrzenia filmu.

Natomiast dzisiaj zaprezentuję wam jak przy użyciu wykonanego w poprzedniej części przymiaru możecie samodzielnie, w prosty sposób wykonać ramkę na obraz lub zdjęcie. Własnoręcznie wykonana oprawka to wspaniały pomysł na prezent także, zapraszam do oglądania lub czytania.

Krok 1 Pozyskanie materiału

Za materiał na ramkę posłużyły mi dostępne w marketach budowlanych dębowe progi podłogowe o grubości 2, szerokości 8 i długości 95 cm. Taki prefabrykat to bardzo przyjazny materiał wyjściowy, gdyż jest już wstępnie obrobiony. Jeżeli jak i ja nie posiadacie strugarki, poniekąd jesteście skazani na użycie takiego półproduktu.

Krok 2 Docinanie na długość

Materiał najpierw przyciąłem na długość. Do tego celu użyłem tak zwanych sanek do piły stołowej.

I tutaj dwie ważne notki:

  1. Przymiar potrzebuje ok 5mm (2×2,5mm) naddatku, więc o tyle dłuższe muszą być listwy.
  2. Passe-partout i antyramy posiadają pewne normatywne wielkości – najlepiej wymiary ramki dobrać tak aby pasowały do tych standardów. Zaoszczędzi wam to tonę roboty przy wycinaniu szkła i katronu.

 

Krok 3 Wykonanie rowka na obraz

Następnie wykonałem rowek o wymiarach 9x9mm, w którym to rowku spoczywać będzie obraz. Najszybszym sposobem na utworzenie takiego zagłębienia jest zrobienie  serii dwóch nacięć pod kątem 90st. Wykonanie tego drugiego cięcia jest potencjalnie niebezpieczne, jeżeli nie macie wprawy w używaniu piły stołowej, lepiej skłonić się ku frezarce.

Krok 4 Wykonanie cięć ukośnych

Dzięki przygotowanemu w poprzednim materiale przymiarowi cięcie ukosów to czysta przyjemność. 

Najpierw ustawiamy stop na grubość materiału (tutaj po lewej)

Następnie przykładamy co cięcia ze strony przeciwnej (tutaj z prawej).

Tniemy zawsze tak aby wewnętrzna część ramki była skierowana w naszą stronę. W sumie oznacza oto cztery cięcia z jednej strony przymiaru i cztery z drugiej. Efekt cięcia powinien wyglądać tak.

Krok 5 klejenie

Po wykonaniu wszystkich ukośnych cięć przyszedł czas na sklejenie całości. Podczas klejenia użyłem ścisków aby wyrównać powierzchnie klejonych desek, oraz gumową taśmę aby docisnąć wszystkie złącza. Zamiast gumy polecam wam jednak użycie ścisku pasowego, który jest dedykowany do takich właśnie połączeń.

W takim stanie zostawiamy wszystko do wyschnięcia, najlepiej na 24 godziny aby klej miał czas dobrze związać. Po zdjęciu ścisków, ramka jest już gotowa.

 

 

Ocena: 5/5 (głosów: 5)

Podobne posty

Jeden komentarz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?