Jak zrobić teleskopowy chwytak magnetyczny?

Jak zrobić teleskopowy chwytak magnetyczny?

Normalna rzeczą jest, że od czasu do czasu wpadnie nam coś za jakąś komodę, za szafę, czy w jakiś inny trudno dostępny zakamarek. Czasami do wyciągnięcia zguby wystarczy jakiś kawałek linijki, jednak w części przypadków nie pozostaje nam nic innego, jak odsunąć szafę i spróbować dosięgnąć upuszczony przedmiot ręką. No chyba, że zrobimy sobie magnetyczny chwytak teleskopowy :D

Mając taki chwytak bez problemu wyciągniemy zza komody (czy z innego zakamarka) wszelkie metalowe przedmioty – zarówno te drobne (śrubki, zapalniczki, klucze od domu), jak i te nieco większe (wkrętaki, kombinerki, baterie, …).

Z czego zrobić chwytak magnetyczny?

Do zrobienia chwytaka będziemy potrzebować starej antenki teleskopowej (np. z jakiegoś starego radia), rączki od niepotrzebnego wkrętaka i jednego małego magnesika neodymowego:

Antena teleskopowa, rączka od wkrętaka i magnesy neodymowe

Jak zrobić magnetyczny chwytak teleskopowy?

Na początek odpaliłem moją szlifierkę zrobioną z dysku twardego i zeszlifowałem na płasko plastikową końcówkę antenki, żeby łatwiej było do niej przykleić magnesik:

Szlifowanie końcówki antenki teleskopowej

Końcówkę zeszlifowałem też na brzegach, żeby wyrównać jej średnicę do średnicy magnesika:

Zeszlifowana końcówka anteny teleskopowej

Gdy końcówkę mamy już przyszlifowaną na wymiar, możemy przykleić do niej magnesik. Do klejenia można użyć jakiegoś najzwyklejszego kleju typu “super glue”.

Magnes neodymowy przyklejony do anteny teleskopowej

Na koniec możemy założyć kawałek koszulki termokurczliwej na całą końcowkę antenki (razem z magnesem), żeby poprawić nieco zarówno estetykę, jak i wytrzymałość całości :)

Koszulka termokurczliwa nałożona na antenkę teleskopową

Teraz pozostało już tylko zamocować antenkę w rączce od wkrętaka. Jeżeli otwór w rączce jest za mały, musimy go sobie rozwiercić wiertlem o takiej średnicy, jak nasza antenka.

Rączka od wkrętaka

U mnie akurat otwór był idealnej średnicy, więc po prostu kapnąłem do środka trochę kleju i wcisnąłem weń antenkę ;)

Antenka zamocowana w rączce od wkrętaka

Jeżeli otwór w rączce macie dużo szerszy od antenki, wystarczy przed włożeniem antenki zalać go jakimś gęstym klejem (np. na gorąco), lub silikonem.

I to już wszystko – nasz chwytak do zadań specjalnych jest już gotowy:

Chwytak magnetyczny z anteny teleskopowej

Klucze złapane chwytakiem magnetycznym

Chwytak można oczywiście zrobić bez rączki – będzie po prostu mniej estetyczny, ale dalej tak samo praktyczny. Równie dobrze zamiast antenki teleskopowej można wziąć jakiś kawałek pręta – chwytak dalej będzie działał, ale w szufladzie już go raczej nie schowamy ;)

Kombinować można na wiele sposobów. Ważne, żeby na końcu dać jakiś mocny magnes, który będzie w stanie złapać także te nieco cięższe przedmioty. Ten mój magnesik (5x3mm) spokojnie może podnieść średniej wielkości młotek :)

Mam nadzieję, że taki magnetyczny chwytak pozwoli Wam zaoszczędzić zabawy z odsuwaniem mebli, gdy wpadnie za nie jakiś drobiazg.

A Wy macie jakieś swoje sposoby na wyciąganie metalowych drobiazgów z różnych zakamarków?

Ocena: 4.69/5 (głosów: 13)

Podobne posty

38 komentarzy do “Jak zrobić teleskopowy chwytak magnetyczny?

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?