KABURKA DO “HULTAJA”

KABURKA DO “HULTAJA”

Kilka lat temu wykonałem sobie nóż o intrygującej nazwie „hultaj”, dokładny tutorial jak wykonać taki nożyk był publikowany niegdyś na YT. Nóż od samego początku jeździł ze mną na wszelkie wypady w plener, i choć nie nadaje się on do krojenia, to sprawdza się w roli narzędzia do rąbania. Doskonale nadaje się zarówno do rozłupywania jak i ciosania, można nim nawet zastąpić mały toporek. Przez cały  czas użytkowania nigdy nie dorobił się własnej pochwy, z tego też powodu postanowiłem go w takową wyposażyć.

KABURKA DO "HULTAJA"

Z kawałka kartonu przygotowałem sobie szablon przy pomocy którego narysowałem wszystkie niezbędne elementy do wykonania kabury.

KABURKA DO "HULTAJA"

Poszczególne części  zostały wycięte z kawałka odpowiedniej wielkości juchtu bydlęcego, o grubości 3mm.

KABURKA DO "HULTAJA"

Następnie elementy zostały przygotowane do późniejszego zszycia – otworki pod szwy, przetłoczenia, fazowanie krawędzi / nie będę dokładnie opisywał wszystkich czynności ponieważ omawiałem je dokładniej przy okazji wykonania „OLDSCHOOL -owego PASKA DO ZEGARKA” https://majsterkowo.pl/oldschool-owy-pasek-do-zegarka/  

KABURKA DO "HULTAJA"

Jeżeli ktoś jednak chciałby poznać trochę lepiej techniki obróbki skóry, to polecam filmiki instruktażowe przygotowane przez ekipę JUCHCIK PL.  [NIE traktować tego jako reklamy, bo choć filmiki mają fajne , to ceny narzędzi biorą z kosmosu]

Kolejnym krokiem było spasowanie i sklejenie ze sobą elementów pochewki  przy pomocy butaprenu.

KABURKA DO "HULTAJA"

Gdy klej dobrze wysechł, w celu ostatecznego wyrównania bocznych krawędzi. boki kabury zostały przeszlifowane papierem ściernym,

KABURKA DO "HULTAJA"

Nadszedł czas na przygotowanie paska zabezpieczającego nóż, a raczej zamocowanie Knopika o średnicy 8mm

KABURKA DO "HULTAJA"KABURKA DO "HULTAJA"

Teraz można już zeszyć ze sobą wszystkie przygotowane elementy we wcześniej do tego przygotowanych miejscach.

KABURKA DO "HULTAJA"KABURKA DO "HULTAJA"

Po zeszyciu konieczne było jeszcze tzw. “przypalenie krawędzi” Czynność ta polega na lekkim zwilżeniu krawędzi wodą i energiczne pocieranie np: drewnianym kołkiem do momentu całkowitego wygładzenia skóry, ja osobiście zamiast wody używam wosku pszczelego – efekt jest znacznie trwalszy i bardziej wyraźny.

KABURKA DO "HULTAJA"

 Postanowiłem nie przyciemniać skóry, tylko zachować jej naturalny kolor i pozwolić ciemnieć pod wpływem czasu. Jedynym zabiegiem jakiemu poddałem skórę, było pokrycie jej warstwą oliwki dla niemowląt.

KABURKA DO "HULTAJA"KABURKA DO "HULTAJA"KABURKA DO "HULTAJA"

Ocena: 4.9/5 (głosów: 10)

Podobne posty

8 komentarzy do “KABURKA DO “HULTAJA”

Odpowiedz

anuluj

KABURKA DO "HULTAJA"

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?