Ławka z oparciem jak zrobić

Ławka z oparciem jak zrobić

Witam ponownie

Zgodnie z obietnicą pokażę dzisiaj jak zrobiłem ławkę do poniższego stolika

koniec

Jak zrobić stolik opisuję TUTAJ

 

Co potrzebujemy

 • Wkrętarka
 • Wyrzynarka
 • Szlifierka kątowa z dyskiem na ściernice
 • Papier ścierny na rzep do szlifierki kątowej, ja używałem bardzo grubego
 • Wkręty do drewna o długości 8cm, 6cm i 4cm
 • Deski o grubość 4cm, wymiary 90cm x 15cm – 2szt
 • Deski o grubość 4cm, wymiary 44cm x 10cm – 2szt
 • Deski o grubość 4cm, wymiary 46cm x 6cm – 2szt
 • Deski o grubość 4cm, wymiary 60cm x 6cm – 2szt
 • Deski o grubość 2cm, wymiary 170cm x 15cm – 5szt
 • Deski o grubość 2cm, wymiary 152cm x 12cm – 3szt

Oczywiście ja używam desek z palet jestem ekologiczny ;),jedna z palet z których odzyskuję deski poniżej

paleta

Boki ławki

Wymiary

Z desek o grubość 4cm, wymiarach 90cm x 15cm, na podstawie rysunku pierwszego wycinamy dwa elementy

Z desek o grubość 4cm, wymiary 44cm x 10cm, na podstawie rysunku drugiego wycinamy dwa elementy

Układamy po jednym z wyciętych elementów, w taki sposób aby dół i plecy ławki tworzyły kąt prosty.

W moim przypadku w ustawieniu kąta prostego pomogła podłoga z desek na werandzie.

bok

Szerokość ławki wyznacza nam deska o grubość 4cm, wymiarach 46cm x 6cm(górna na zdjęciu), poniżej kładziemy deskę o grubość 4cm, wymiarach 60cm x 6cm na której rysujemy kształt nóg.

Następnie obcinamy i przykręcamy dolną poprzeczkę.

bok 1

bok2

Oczywiście w ten sam sposób robimy drugą stronę ławki.

Odwracamy skręcone elementy i przystawiamy deski o grubość 2cm, wymiarach 152cm x 12cm w celu wyznaczenia jak ma być przykręcona

lawka4

lawka5

Wkręcamy wkręty po środku zaznaczonych miejsc przykręcenia desek od wewnętrznej strony boków ławki, tak żeby przeszły na drugą stronę wierconej deski w celu wyznaczenia miejsca wkręcania wkrętów.

lawka6

Wykręcamy wkręcone wkręty i przykręcamy deski o grubość 2cm, wymiarach 152cm x 12cm za pomocą wyznaczonych otworów …. nie jestem pewny dwóch ostatnich opisów czy jasno to opisuję …… jak coś to dopytujcie :)

Przydatna w tym momencie jest druga osoba, ja sobie poradziłem sam bo moja ULUBIONA żona ;) stwierdziła, że nie lubi deszczu i musiałem się męczyć sam ponieważ obiecałem Łukaszowi Więcek, że dzisiaj wstawię artykuł :)

lawka7

Tak samo przykręcamy drugą stronę ławki

lawka8

Przykręcamy górne poprzeczki z elementów o grubość 4cm, wymiarach 46cm x 6cm

lawka9

Oczywiście z obu stron, później z ostatniej deski o grubość 2cm, wymiarach 152cm x 12cm wymierzamy, wycinamy i przykręcamy dwa elementy w celu usztywnienia całości

lawka10

Konstrukcja gotowa więc 3 deski o grubość 2cm, wymiarach 170cm x 15cm przykręcamy do siedziska, ostatnią która wchodzi pomiędzy tylne nogi musimy dociąć na wymiar

lawka11

Dwie pozostałe deski o grubość 2cm, wymiarach 170cm x 15cm przykręcamy do oparcia.

lawka12

Ławka gotowa, zostało dopieszczenie papierem ściernym ewentualnych niedoróbek oraz wymalowanie.

lawka13

Pozdrawiam

Wojtek

Ocena: 4.51/5 (głosów: 53)

Podobne posty

Domek dla kota

Domek dla kota

Witam,Dzisiaj chciałem pokazać prostej konstrukcji domek dla kota wykonany z sklejki pochodzącej z demontażu z palet.Użyty materiał:sklejka grubości…

15 komentarzy do “Ławka z oparciem jak zrobić

 • Zazdroszczę, że masz dostęp do palet z tak grubych desek- taki materiał to majątek, Szczerze gratuluję tak fajnego pomysłu i realiazcji -zdaję sobie sprawę, że zajęło to sporo czasu.
  Żartobliwie zapytam, czy Twoja ULUBIONA małżonka to z cukru i bała się, że się rozpuści?. Powiedz małżonce, że jak wymienisz ją na nierozpuszcalny (może młodszy) model to tak zdolnego i praciwtego fachowca już nie znajdzie-oczywiście żartobliwie acz uszczypliwie pozwolę sobie to napisać.
  Tak trzymaj.
  Ps:W ogrodzie często gęsto potrzebny jest stołe/taboret (dla gościa grila obsługującego), albo stołek w poznańskiem ryczką zwany- taki stołeczek dla dziecka. Masz dostęp do materiałów więc podpowiadam następne projekty

  Odpowiedz
  • Nie dziwię się, że zazdrościsz tych palet/desek, szczerze to się dziwię, że ta firma(szwagier w niej pracuje i dla mnie kupuje) tak tanio je sprzedaje.
   Zrobiłem z tych palet domek na działce 8m x 3m w przybliżeniu, może zamieszczę kolejny artykuł jak robiłem :) ale najpierw muszę go dopieścić żeby było co pokazać.
   Co do ULUBIONEJ żony z cukru nie jest ale i tak jest słodka :), ale postraszyć nie zaszkodzi może spojrzy na mnie jeszcze bardziej przychylnie ;)
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • Palety na których przywożą blachę z których potem robią puszki, mam takie szczęście, że szwagier pracuje w firmie gdzie blacha przychodzi na takich paletach a ta firma sprzedaje je za fajne dla mnie pieniądze.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Ławka wyszła naprawdę świetnie, widać, że autor ma doświadczenie w tych tematach. Generalnie mając zacięcie majsterkowicza można sporo zdziałać, ale potrzeba do tego dobrych materiałów. Jakich wkrętów użył Pan przy pracy? Ja korzystam z tych, które oferuje sklep eArmet z Poznania i uważam, że są jednymi z lepszych na rynku. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Konstrukcja ekstra, wzoruję się na Twojej pracy i robię krzesła podobne do tej ławeczki. Analizując rysunek 1 wkradł Ci się mały błąd w opisie „Co potrzebujemy” ponieważ długość deseczki wg rysunku wynosi 92 cm (50+6+36) a w liście piszesz o deseczkach o długości 90 cm. Niby tylko 2 cm, ale komuś może robić różnicę. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?