Mocna lampka do smartphona na micro USB

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Witam,

Dzisiaj przedstawię Wam zewnętrzne oświetlenie do robienia zdjęć i filmów podłączane na micro USB. Dzięki zawiasowi można obrócić diodę o 180 stopni, więc możemy z niej korzystać zarówno przy korzystaniu z tylnego jak i przedniego aparatu. Gadżet ten zrobiłem ponieważ lampa błyskowa w moim telefonie jest za słaba oraz jak w większości smartphonów  brakuje lampy przy korzystaniu z przedniego aparatu.

Spis części:
-dioda LED (1W zimna 150lm 500mA 3,2-3,6V),

-rezystor (3,3 Ohm lub więcej),

-wtyczka micro USB,

-spinacz biurowy (jako oś zawiasu),

-metalowa podkładka M4(jako radiator)

-wydrukowane STLe,

-telefon 😉

 1. Wydrukować załączone pliki.
 2. Zmostkować pin 5 i 4 widoczne na zdjęciu. Do 1 pinu przylutowujemy rezystor, następnie przewód(należy doprać odpowiednią długość pamiętając, że jeśli zegniemy lampkę to będzie potrzebny dłuższy przewód) łączący rezystor z anodą diody. Z wykonanego mostka 5-4 prowadzimy też nieco dłuższy przewód do katody.
 3. Skoro mamy gotowy układ i wydrukowaną obudowę możemy przystąpić do złożenia tego wszystkiego w całość. Pierw ucinamy ze spinacza 13mm prosty odcinek. Pomimo że w modelu są przygotowane otwory, należy przy próbie włożenia osi w zawias wspomóc się rozgrzaną lutownicą. Grotem lutownicy dociskamy spinacz do modelu aby połączył ze sobą część 1 i 2.
 4. Teraz należy przymocować wtyczkę micro usb. Do jej przyklejenia zastosowałem klej błyskawiczny. W drugiej części też klejem błyskawicznym w centrum koła mocujemy podkładkę a na nią diodę(nie stosować kleju na całej powierzchni pomiędzy podkładką a diodą!). Rezystor i luźne przewody w pierwszej części mocujemy i zabezpieczamy za pomocą kleju na gorąco, w drugiej pozostawiamy luźne aby miały możliwość ruchu.
 5. Mocujemy pokrywki na klej błyskawiczny i lampka gotowa.

Lampka jest bardzo dużej mocy, sprawdzi się podczas robienia zdjęć nocą i nie tylko. Gadżet jest bardzo praktyczny dzięki ruchomej części z diodą, ponieważ może zarówno doświetlać obraz tylnej kamery jak i przedniej.

Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów
Quental

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 12)

Podobne posty

9 komentarzy do “Mocna lampka do smartphona na micro USB

 • 3,3 Ohm, 1.6V (5V-3.4V) -> ~0.5A

  1. 5A*1.6V -> 0.8W
  2. 5A*3.4V -> 1.7W

  Czyli będzie 0.8W ciepła na rezystorze o znamionowej mocy pewnie 0.25W (i to zamkniętego w plastikowym pudełku) oraz 1.7W na diodzie, która nie jest położona na radiatorze (choć powinna).
  Nie rozpływa Ci się plastik po paru[nastu] minutach? :)
  Nie przepaliła się jeszcze dioda?

  Odpowiedz
  • Dioda rzeczywiście mocno się nagrzewa. Oświetlenie stosuję do robienia pojedynczych zdjęć, dlatego pewnie PLA jeszcze się trzyma. W przypadku dłuższego użytkowania zapewne zaczęło by się topić.

   Odpowiedz
 • A gdyby zastosować mocne diody podczerwieni? Czy podświetliły by otoczenie na tyle żeby aparatem można było robić po ciemku zdjęcie lub nakręcić film?

  Odpowiedz
  • W planach mam zamiar zrobić taki właśnie noktowizorek. Na małe odległości pewnie się sprawdzi, ale dłuższe dystanse to wątpię. Trzeba to sprawdzić :)

   Odpowiedz
   • Z chęcią zobaczył bym taki projekt.
    Przy okazji… to jest taka aplikacja na telefon która dzieli obraz z podglądu kamery na dwie części i można oglądać obraz na żywo w Goglach VR. Testowałem jakiś czas temu działanie i minimalne jest opóźnienie w obrazie do tego nienaturalnie powiększony obraz. Ciekawe jak działało by to z podświetleniem z diód podczerwieni.
    Niestety doczytałem też że w aparatach są montowane filtry podczerwieni które blokują większość światła z takiej diody. Trzeba by to sprawdzić w praktyce jak bardzo.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?