Mocna lampka do smartphona na micro USB

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Witam,

Dzisiaj przedstawię Wam zewnętrzne oświetlenie do robienia zdjęć i filmów podłączane na micro USB. Dzięki zawiasowi można obrócić diodę o 180 stopni, więc możemy z niej korzystać zarówno przy korzystaniu z tylnego jak i przedniego aparatu. Gadżet ten zrobiłem ponieważ lampa błyskowa w moim telefonie jest za słaba oraz jak w większości smartphonów  brakuje lampy przy korzystaniu z przedniego aparatu.
Mocna lampka do smartphona na micro USB

Spis części:
-dioda LED (1W zimna 150lm 500mA 3,2-3,6V),

-rezystor (3,3 Ohm lub więcej),

-wtyczka micro USB,

-spinacz biurowy (jako oś zawiasu),

-metalowa podkładka M4(jako radiator)

-wydrukowane STLe,

-telefon 😉

 1. Wydrukować załączone pliki.Mocna lampka do smartphona na micro USB
 2. Zmostkować pin 5 i 4 widoczne na zdjęciu. Do 1 pinu przylutowujemy rezystor, następnie przewód(należy doprać odpowiednią długość pamiętając, że jeśli zegniemy lampkę to będzie potrzebny dłuższy przewód) łączący rezystor z anodą diody. Z wykonanego mostka 5-4 prowadzimy też nieco dłuższy przewód do katody.Mocna lampka do smartphona na micro USB
  Mocna lampka do smartphona na micro USB
 3. Skoro mamy gotowy układ i wydrukowaną obudowę możemy przystąpić do złożenia tego wszystkiego w całość. Pierw ucinamy ze spinacza 13mm prosty odcinek. Pomimo że w modelu są przygotowane otwory, należy przy próbie włożenia osi w zawias wspomóc się rozgrzaną lutownicą. Grotem lutownicy dociskamy spinacz do modelu aby połączył ze sobą część 1 i 2.Mocna lampka do smartphona na micro USB
 4. Teraz należy przymocować wtyczkę micro usb. Do jej przyklejenia zastosowałem klej błyskawiczny. W drugiej części też klejem błyskawicznym w centrum koła mocujemy podkładkę a na nią diodę(nie stosować kleju na całej powierzchni pomiędzy podkładką a diodą!). Rezystor i luźne przewody w pierwszej części mocujemy i zabezpieczamy za pomocą kleju na gorąco, w drugiej pozostawiamy luźne aby miały możliwość ruchu.Mocna lampka do smartphona na micro USB
  Mocna lampka do smartphona na micro USB
 5. Mocujemy pokrywki na klej błyskawiczny i lampka gotowa.

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Lampka jest bardzo dużej mocy, sprawdzi się podczas robienia zdjęć nocą i nie tylko. Gadżet jest bardzo praktyczny dzięki ruchomej części z diodą, ponieważ może zarówno doświetlać obraz tylnej kamery jak i przedniej.

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów
Quental

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 12)

Podobne posty

9 komentarzy do “Mocna lampka do smartphona na micro USB

 • 3,3 Ohm, 1.6V (5V-3.4V) -> ~0.5A

  1. 5A*1.6V -> 0.8W
  2. 5A*3.4V -> 1.7W

  Czyli będzie 0.8W ciepła na rezystorze o znamionowej mocy pewnie 0.25W (i to zamkniętego w plastikowym pudełku) oraz 1.7W na diodzie, która nie jest położona na radiatorze (choć powinna).
  Nie rozpływa Ci się plastik po paru[nastu] minutach? :)
  Nie przepaliła się jeszcze dioda?

  Odpowiedz
  • Dioda rzeczywiście mocno się nagrzewa. Oświetlenie stosuję do robienia pojedynczych zdjęć, dlatego pewnie PLA jeszcze się trzyma. W przypadku dłuższego użytkowania zapewne zaczęło by się topić.

   Odpowiedz
 • A gdyby zastosować mocne diody podczerwieni? Czy podświetliły by otoczenie na tyle żeby aparatem można było robić po ciemku zdjęcie lub nakręcić film?

  Odpowiedz
  • W planach mam zamiar zrobić taki właśnie noktowizorek. Na małe odległości pewnie się sprawdzi, ale dłuższe dystanse to wątpię. Trzeba to sprawdzić :)

   Odpowiedz
   • Z chęcią zobaczył bym taki projekt.
    Przy okazji… to jest taka aplikacja na telefon która dzieli obraz z podglądu kamery na dwie części i można oglądać obraz na żywo w Goglach VR. Testowałem jakiś czas temu działanie i minimalne jest opóźnienie w obrazie do tego nienaturalnie powiększony obraz. Ciekawe jak działało by to z podświetleniem z diód podczerwieni.
    Niestety doczytałem też że w aparatach są montowane filtry podczerwieni które blokują większość światła z takiej diody. Trzeba by to sprawdzić w praktyce jak bardzo.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Mocna lampka do smartphona na micro USB

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?