INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam.
Jest to mój pierwszy artykuł, więc może się przedstawię . Mam na imię Adrian mam 16 lat i interesuję się elektroniką a także informatyką. Zbudowałem proste urządzenie które po zaniku zasilania przełącza się na zasilanie “awaryjne”.
Do czego to służy ?
Zbliża się lato co za tym idzie pojawia się więcej burz, więc także często nie ma prądu, przeważnie wieczorami gdy jest już ciemno. Układ jest wyposażony w 6 diod białych które służą za “latarkę” gdy zaczniemy szukać świeczek lub latarek po szafkach. Urządzenie także posiada wyłącznik dzięki któremu można go wyłączyć podczas dnia lub gdy idziemy spać aby diody po zaniku zasilania z sieci się nie świeciły.
Do budowy potrzebne będą:
Stabilizator 7805 BOTLAND
Kondensatory 100 nF BOTLAND
Rezystory 220R, 1K, 20R BOTLAND
Transoptor PC817 BOTLAND
Tranzystor BC547 BOTLAND
Dioda prostownicza 1N4148 BOTLAND
Koszyk na baterie 4X AA BOTLAND
6 diod białych BOTLAND
Przełącznik BOTLAND
Złącza śrubowe ARK BOTLAND
Gniazdo DC BOTLAND
Obudowa Z5B BOTLAND
Zasilacz sieciowy DC BOTLAND
Zasada działania:
Stabilizator 7805 stabilizuje napięcie wyjściowe na 5V ponieważ, cewka przekaźnika działa na 5V a, także aby układ można było zasilać z np. 12V. Transoptor tak naprawdę jest nie potrzebny w tym układzie ale miałem go pod ręką to pomyślałem, że go dodam. Tranzystor steruje przekaźnikiem natomiast dioda przy przekaźniku jest dodana, ponieważ gdy odłączamy zasilanie z przekaźnika następuje skok napięcia i aby nie uszkodzić układu zabezpiecza się go diodą.
Obliczanie rezystora dla diod:
Jak wiemy dioda aby się nie spaliła a także miała dłuższą żywotność, musimy dodać do niej rezystor. Jak obliczyć rezystor dla diody LED ?
Rezystor należy obliczyć za pomocą prawa Ohm’a R=U/I. Obliczymy w ten sposób rezystor dla jednej diody LED. Ale przecież nie będziemy dawać 6 rezystorów ? W tym przypadku diody należy połączyć równolegle tak jak na schemacie, wtedy potrzebujemy tylko jednego rezystora. Niestety nie możemy go obliczyć z tego wzoru ! Do połączeń równoległych służy inny wzór a wygląda on tak: R=(Uw – Ud)/(Id1+Id2…)
Gdzie:
Uw – napięcie wejściowe
Ud – spadek na diodzie (dla białej to 3.6V)
Id – pobór prądu przez diodę – 20mA = 0.02A
R= (6-3.6)/(0.02*6) = 2.4/0.12 = 20
Tak więc będziemy potrzebowali rezystora 20R, więc takiego użyje.
Tryb “dzienny”:
Gdy jest dzień lub gdy idziemy spać można wyłączyć dopływ napięcia z baterii, tj. diody się nie zaświecą gdy zaniknie dopływ prądu z sieci.
Budowa:
Wszystko zmontowałem na płytce drukowanej uniwersalnej.
Dla radiatora i przekaźnika należy wywiercić dodatkowe otwory.
Obudowa:
Obudowa jaką wykorzystałem to jedna z gotowych tego rodzaju obudów. Należy w niej wywiercić otwory na diody, gniazdo DC i przełącznik.
Kilka zdjęć i filmik z działania.
Jeszcze jedna uwaga w układzie zastosowałem inne rezystory przy diodach bo takie miałem pod ręką.
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Zawsze myślałem ,że moduł oświetlenia awaryjnego to nic innego jak akumulator doładowywany podczas normalnej pracy lampy + moduł sterowania, no cóż człowiek uczy się całe życie… Sama idea OK , niestety koncepcja wykonania trochę przekombinowana ( w takiej postaci do sterowania wystarczył by niemal sam przekaźnik) Jak dla mnie to nie moduł oświetlenia awaryjnego , tylko zwykła latarka która się zapala podczas zaniku napięcia. Ale masz ode mnie duży bonus za to że sam próbujesz coś zaprojektować, no i projekt został wykonany od A do Z.
Jeśli sam wymyśliłeś zasadę działania i ona działa tak jak to sobie zaplanowałeś to super!
Jednakże w przyszłości można ten układ trochę zoptymalizować. Głównym problemem według mnie jest pobór prądu w czasie czuwania – jak rozumiem, cewka przekaźnika jest zasilana. Ten układ można byłoby zrobić na dwóch tranzystorach, co zredukowałoby znacząco pobór prądu. Same baterie, wymieniłbym na aku. i je ładował – tak, jak działa to w oryginalnych rozwiązaniach awaryjnych. Wystarczy ustawić napięcie np. za pomocą LM317, lub dobrać odpowiednią ładowarkę – tak, by nie przeładować aku. ‘
Zauważyłem również błędy w schemacie. Styki przekaźnika są źle podłączone. VCC na schemacie również nie jest nigdzie podłączony.