Czołem!
W poprzednim moim poście wrzuciłem pierwszy z dwóch projektów w listopadowej edycji zabawy #zróbtolepiejchallenge. Drugi z projektów będzie wymagał od Was nieco więcej główkowania nad rozwiązaniem pewnego problemu ;)
Ale najpierw przypomnę krótkie info wrzucone w poprzednim poście:
Mała uwaga – jak już wspominałem na blogu, postanowiliśmy nieco zmienić harmonogram naszej zabawy. W początkowych założeniach miałem wrzucać w każdym miesiącu dwa projekty – jeden na początku i jeden w połowie miesiąca. W praktyce jednak te dwutygodniowe cykle okazały się nieco za krótkie, więc teraz wrzucę oba projekty na początku miesiąca, a Wy będziecie mieli czas na wykonanie swoich aż do końca miesiąca.
Nie wykluczamy, że w kolejnych miesiącach będziemy coś jeszcze mieszać w zasadach zabawy :) Życie czasami brutalnie weryfikuje niektóre plany, dlatego ta nasza nowa formuła konkursu musi trochę dojrzeć, zanim osiągnie ostateczny format.
No to lecimy z tematem!
Multistojak na filamenty z “zaworem zwrotnym”
Zadaniem konkursowym jest zrobienie stojaka na filamenty, który jest wyposażony w “zawór zwrotny”, czyli zabezpieczenie przed rozwijaniem i luzowaniem się filamentu na szpuli (gdy jest np. wycofywany z drukarki)
Ja swój stojak wykonałem w wersji MULTI, czyli można go używać do wielu szpul jednocześnie. Akurat jakiś czas temu dostałem zamówioną w kwietniu przystawkę MMU2.0 do Prusy, która umożliwia druk aż 5 kolorami, więc swój stojak wykonałem na taką właśnie ilość szpul.
Projekt stojaka zbudowałem na dwóch śrubach M10 i 20 łożyskach 6800 ZZ – to były elementy, które musiałem kupić. Całą resztę zaprojektowałem w SOLIDWORKS i sobie wydrukowałem.
Rozwiązanie samego “zaworu zwrotnego” zgapiłem ze stojaków na filamenty dorzucanych przez Prusę do zestawów MMU2.0, ale prawdę mówiąc średnio się ten patent sprawdza. Przy wyciąganiu filamentu stawia zauważalny opór, a z kolei przy cofaniu materiału ta blokada nie zawsze zadziała.
Zasada działania blokady w moim stojaku
Teoria jest dosyć prosta – gdy filament jest ciągnięty przez drukarkę przechodzi prostą drogą przez dwa elementy blokady:
Z kolei przy wycofywaniu filamentu blokada powinna się “złożyć”, a cofana część materiału powinna wychodzić w formie pętelki między dwiema częściami blokady:
I cały myk w tym, że nie zawsze ta blokada chce się złożyć i czasami filament wraca aż do szpuli tak samo prostą drogą, jaką był ciągnięty.
No generalnie jest to najsłabsza część mojego stojaka – i tutaj jest pole do popisu dla Was, aby zaprojektować taką blokadę, która działa niezawodnie, a jednocześnie nie stawia zbyt dużego oporu przy ciągnięciu filamentu :)
Więcej zdjęć mojego stojaka
Do wydruku użyłem filamentow:
Pliki STL potrzebne do wydruku mojej wersji stojaka: multistojak-majsterkowo.pl.zip
Pamiętajcie, że osoby które zgłosiły się do poprzedniej edycji, ale nie wykonały żadnego projektu, nie mogą zamówić kolejnej rolki filamentu! Jeżeli chcą wziąć udział w zabawie, muszą wykorzystać filament, który zamówili wcześniej i go nie wykorzystali.
Powodzenia!
To ja mam takie drobne pytanie organizacyjne:
czy jeśli zamówię rolkę plastiku od print-me, muszę użyć wyłącznie tego plastiku do projektu (w moim przypadku się nie da, potrzebuję porządnego tpu i czegoś sztywnego i taniego)?
czy mogę użyć swoich zapasów innych filamentów, a jedną (taką najważniejszą) część zrobić z ichniejszego produktu?
Myślę, że nie będzie problemu :) Byleś wrzucił w poście o tym użytym filamencie od print-ME (o innych producentach nie musisz wspominać;)
Co to za pomarańczowy filament? Wygląda genialnie! Masz może zdjęcia wydruków z tego filamentu?
To ten: https://print-me.pl/pla-ecoline/91-pla-ecoline-tuscan-orange.html
Fajnie rozwiązany stojak!
Tak przy okazji: linku do formularza nie ma ani w dziale “konkursy”, ani w linkach z hashtagu, ani nawet w Twoich ostatnich artykułach… Rozumiem że to taki test na inteligencję (najpierw znajdź formularz a potem się zgłoś) eliminujący osoby mniej inteligentne?
Dalej z ciekawości: ile się czeka na jakąkolwiek informację o tym, czy formularz został zaakceptowany, jeśli nie to dlaczego…
Hej, chciałbym wziąć udział w konkursie, ale od kilku dni nie dostaję żadnej informacji o tym czy moje zgłoszenie przez formularz zostało przyjęte. Wydrukowałbym stojak ze swojego filamentu gdyby to było zgodne z zasadami.
Jak zgłoszenie było wysłane, to jest przyjęte :) Print-me jest teraz na targach z Niemczech, więc pewnie będą wysyłać materiały dopiero po powrocie.
No to lekka lipa – w międzyczasie urodził mi się pomysł na organizer do kart, w obu przypadkach potrzebuję materiałów od print-me (różnych), czyli nie ma szans aby zdążyć z oboma :(
ethanak Wyślij drugie zgłoszenie – Ty jesteś solidny człowiek, więc za Ciebie poręczę i dostaniesz oba materiały :) (dopisz w uwagach do zgłoszenia, że pozwoliłem Ci wysłać od razu drugie).
OK dzięki, zaraz skorzystam – wysłałem Ci na priv fotkę którejś tam wersji zaworu, nie śmiej się ale to działa!
A ten materiał z którego zrobiłeś wydruk był od print-me? Jak tak, to nie ma żadnego problemu :)
Mam nadzieję że się nie narzucam… ale deadline się zbliża a tu zero kontaktu. Czy print-me dalej się targuje z Niemcami, czy zapomniał o konkursie? Bo biorąc pod uwagę ukazywanie się nowych projektów aż się boję, że zapomnieli o mnie albo mnie po prostu nie lubią :(
Już mam info – nadal odgrzebują się z zaległości po tych targach. Dzisiaj będą wysyłać paczki.
Mam dwa pytania. Jak długie muszą być śruby M10? Łożyska 6800 ZZ — na allegro są w różnych cenach, od kilku złotych za sztukę do 30zł/sztuka. Które brać lub których nie brać? Ktoś może pomóc?