Nożyk do grzybów. Niby z kości.. a jednak z drewna.

Nożyk do grzybów. Niby z kości.. a jednak z drewna.

Sezon grzybowy w  pełni, czas więc na projekt, który ułatwi nam zbieranie leśnych przysmaków – specjalny nóż do obcinania grzybów. Prezentowany przeze mnie nóż wykonany został z drewna bukowego, a ostrze, to stal nierdzewna. Mam nadzieję, że się spodoba i zainspiruje kogoś do wykonania własnego nożyka.

Nóż wykonałem ‘od deski do deski’, a pełen proces produkcji możecie obejrzeć w youtube. Pierwszym krokiem było wykonanie rękojeści. Do tego celu użyłem kawałka bukowego blatu kuchennego, który został mi po budowie kuchni. Drewno takie jest na tyle twarde, gęste, że da się w nim wykonać całkiem małe detale. Jest ono też na tyle miekkie, że można w nim rzeźbić bez użycia młotka, tylko za pomocą dłuta i rąk.

Rzeźbienie wcale nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Wystarczy nie pracować ‘pod włos’, a zgodnie z nim. Na początku może i jest to trudne, ale uważam, że po kilku chwilach każdy jest w stanie sie tego nauczyć.

Kolejnym krokiem było wykonanie ostrza. Wyciąłem je z jakiegoś starego, zniszczonego kuchennego hiermarketowego noża. Nie było ono ani zbyt ostre, ani twarde, ale to dodatkowa zaleta moim zdaniem. Nóż będzie uzywany w lesie. Powinien być bezpieczny w razie przewrócenia się na niego. Stąd też elastyczna stal i zakrzywiony kształt z tępym końcem.

Kształt noża ułatwia jest też taki, a nie inny z tego względu, gdyż ułatwia on podcinanie grzybów.

Po wykonaniu ostrza należy wkleić je w rękojeść. Wystarczy dobry klej i kit wykonany z pyłu drewnianego, by ukryć niedoskonałości na złączu.

Ostatnim etapem produkcji jest malowanie – moim zdaniem, najbardziej satysfakcjonująca część prac. Użyłem do tego celu bejc bazujących na oleju lnianym. Są najwygodniejsze w użyciu.

Malowanie zakończyłem pokryciem rączki lakierem w spreju. Nastepnie ostrzenie nożyka i.. gotowe!

Ocena: 5/5 (głosów: 4)

Podobne posty

8 komentarzy do “Nożyk do grzybów. Niby z kości.. a jednak z drewna.

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?