Projekt zajął II miejsce w konkursie w dziale Drewno O!….. Choinka!

O!….. Choinka!

Witam majsterkowiczów,

Jak przystało na grudzień, przystraja się domy, drzewka, wejścia. Ale ponieważ nie posiadam wystarczająco dużych drzewek do przystrojenia, postanowiłem wykonać swoje! Na początku zastanawiałem się nad formą. Po przejrzeniu czeluści internetu, nie znalazłem odpowiedniej dla siebie. Dlatego postanowiłem wykonać choinkę 3D z desek po paletach! Na początek należało pozyskać deski z palet, technika dowolna :) opisywał tego nie będę, bo chyba każdy wie co i jak! Po usunięciu gwoździ przeszlifowałem wszystkie deski wykorzystując swoją szlifierkę:  https://majsterkowo.pl/multi-funkcyjna-wiertarka-stolowa-szlifierka/

Konstrukcja

Konstrukcję choinki postanowiłem oprzeć na trzech kantówkach – pozostałych z budowy, które przyciąłem na długość 2.5m, a następnie przewierciłem otwór ∅10, w który włożyłem śrubę M8. Będzie to nasz przyszły czubek! Dodatkowo przyciąłem pod kątem 2 zewnętrze kantówki, aby lepiej ustawić w ‘rozkroku’, jednak zdjęcia nie zrobiłem, ale widać trochę na kolejnych fotkach.

 

Po skręceniu kantówek, ustawiłem ją w rozkroku oraz po przycięciu pierwszych 3 desek na długość 1m, skręciłem je razem. Następnie korzystając ze wzorca 5cm, kolejno przykręcałem deski. Każdą deskę docinałem już przykręconą do kantówek przy pomocy wyrzynarki.

Jak przystało na choinkę, to i moją powinna mieć ‘konar’ – mam tylko nadzieję, że nie zapłonie :) Konar :) postanowiłem wykonać z kantówki 7cm x 7cm. Całą chojnę podniosłem o wysokość bloczków betonowych i grubość jednej deski. Po ustawieniu konaru, wykonałem do niego gałęzie – wsporniki, na bieżąco dopasowując i docinając.

Mając gotowy konar :) montowałem kolejne deski, na bieżąco dopasowując i docinając. oczywiście zadbałem również o zabezpieczenie wnętrza choinki impregnatem. Zdjęcia z postępów budowy poniżej.

I to już! Konstrukcja gotowa! Teraz czas na….

Szlifowanie 

Każdy narożnik, kant deski, wystające włókna przeszlifowałem wiertarką z dyskiem na papier oraz ręcznie.

Po oszlifowaniu i oczyszczeniu choinki przyszedł czas na …

Malowanie

Drzewko będzie pomalowane naprzemiennie na dwa kolory – zielony i czerwony. Postępy malowania poniżej.

W zasadzie to choinka pomalowana, ale po wyschnięciu….

Zjedz coś bo gwiazdorzysz!

Gwiazdy zostały wycięte z papieru do wizytówek, a rozmiarowo dopasowane do wielkości desek na choince.

Gwiazdorzenia ciąg dalszy!

Jak przystało na choinkę, ta powinna mieć gwiazdę na czubku! W tym celu wykonałem wzór kilku rozmiarów gwiazdy pięcioramiennej i wydrukowałem go na zwykłej kartce. Następnie wyciąłem i odrysowałem na kartce do wizytówek i ponownie wyciąłem. Z tak przygotowanymi szablonami udałem się do garażu w celu wyrzeźbienia 2 gwiazd! Szablony dopasowałem do wielkości posiadanych desek, a następnie odrysowałem i przy pomocy wyrzynarki wykroiłem potrzebne fragmenty układanki.

Po wstępnym przeszlifowaniu i dopasowaniu gwiazd, posmarowałem klejem łączone powierzchnie oraz przy pomocy takera zszyłem je razem.

Puki jeszcze klej był mokry, nałożyłem klej na mniejszą gwiazdę, od strony zszywek i połączyłem z drugą gwiazdą, również od strony zszywek. Całość obciążyłem i zostawiłem na noc do wyschnięcia.

Kiedy gwiazda już wyschła, dorobiłem do niej – ze ścinek z kantówek, wspornik, dzięki któremu gwiazda będzie stała prosto na choince. Stwierdziłem również, że fajnie będzie wyglądało jedno światełko z oświetlenia w środku gwiazdy. Więc wkrętarka w rękę i do dzieła! Po tym zostało już tylko zmalowanie gwiazdy :)

W oczekiwaniu na wyschnięcie farby trzeba było wybrać miejsce na choinkę, a następnie wbiłem kotwę.

Mając gotowe drzewko, gwiazdę i miejsce zostało nam…

Sadzenie!

Co tu dużo mówić… wkładamy i JUŻ!

Gwiazda jest zamontowana od tyłu na wkręt. Teraz to już tylko …

Oświecenie! 

Po zużyciu 30 mb lampek choinkowych nastała jasność! Co będę pisał, sami zobaczcie!

Widok po zmroku!

I na koniec małą niespodzianka od Pani Zimy!

To by było na tyle jeśli chodzi o choinkę! Mam nadzieję, że projekt się spodobał! Przepraszam za panujący w garażu bałagan!

 

Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz

 

Ocena: 4.88/5 (głosów: 8)

Podobne posty

10 komentarzy do “O!….. Choinka!

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?