Ogrodowe tekstylia – kupić czy zrobić samodzielnie?

Ogrodowe tekstylia – kupić czy zrobić samodzielnie?

Meble do ogrodu lub na taras to niezmiernie istotny element wyposażenia przestrzeni rekreacyjnej na świeżym powietrzu. Z chęcią spędzamy czas na zewnątrz, wylegując się na wygodnych fotelach, relaksując się lub organizując spotkania z rodziną lub przyjaciółmi.

Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić sobie chwile w przydomowej przestrzeni, warto wyposażyć meble ogrodowe w dodatkowe poduszki – na siedziska i ozdobne poduszeczki, a także w koce, dzięki którym będziemy mogli odpoczywać na zewnątrz, nawet gdy zrobi się już nieco chłodniej. Dodatkowo, poza sezonem warto zabezpieczyć meble odpowiednimi pokrowcami, które pozwalają utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas.

Większość z ogrodowych tekstyliów można oczywiście kupić w wyspecjalizowanych sklepach, oferujących meble ogrodowe, jak Bazkar.pl, pełen pomysłów i modnych inspiracji. Czy można jednak wykonać je również samodzielnie? Poniżej pokazujemy, na co trzeba zwracać uwagę, kupując lub szyjąc samodzielnie poduszki i pokrowce na meble do ogrodów.

Z czego są wykonane poduszki na meble ogrodowe?

Dobra poduszka na meble ogrodowe musi być odporna na różne warunki pogodowe. Dlatego, przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których ma być wykonana.

Poszewka stanowi podstawową ochronę przed zalaniem, wilgocią i wszelkimi zabrudzeniami. Z tego względu, najlepiej, żeby była wykonana z tkanin syntetycznych – na przykład poliestru lub akrylu.

Oba rodzaje włókna szybko wysychają, są niezmiernie trwałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Na rynku można znaleźć tkaniny w rozmaitych wzorach i kolorach, dopasowanych do aktualnych trendów lub prywatnych preferencji.

Wypełnienie poduszki również powinno być wykonane z materiałów syntetycznych. Szczególnie praktyczna jest pianka PUR. Materiał nie nasiąka wodą, szybko wysycha nawet po całkowitym przemoczeniu. Dodatkowo jest niezmiernie wytrzymały i sprężysty, gwarantując wygodę użytkowania przez naprawdę długi czas.

Warto także wspomnieć, że pianka PUR jest zalecana alergikom, cierpiącym na wszelkie uczulenia wziewne.

Pokrowce – skuteczne zabezpieczenie mebli na czas zimowych mrozów

Niestety, nasz klimat pozwala na cieszenie się słońcem i przydomową przyrodą raptem przez kilka miesięcy w roku. W okresie jesienno-zimowym trzeba zabezpieczyć meble przed działaniem niskich temperatur oraz wilgoci, aby bez zniszczeń przetrwały do przyjścia wiosny.

Do tego celu wykorzystuje się praktyczne pokrowce na meble. W sklepach bez trudu znajdziemy produkty szyte na miarę poszczególnych zestawów mebli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować je samodzielnie.

Czym musi wyróżniać się dobry pokrowiec na meble ogrodowe? Przede wszystkim musi być w pełni wodoodporny. Trzeba zatem zwracać szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany oraz na szczelność wszystkich przeszyć. Woda nie może dostawać się do środka, gdyż grozi to zabrudzeniem, odkształceniem lub nawet całkowitym zniszczeniem ogrodowego wyposażenia.

Pokrowce można wykorzystywać także podczas sezonu wiosenno-letniego, gdy akurat nie używamy mebli, na przykład podczas nieobecności spowodowanej wyjazdem. Służą wówczas do zabezpieczenia zestawów wypoczynkowych przed zabrudzeniem oraz odbarwieniami spowodowanymi przez promieniowanie UV.

Okrycia na meble ogrodowe przybierają rozmaite formy. Mogą być wykonane z tkaniny syntetycznej (poliester), grubej folii lub z trwałych, impregnowanych materiałów naturalnych. Zdarza się także, że w roli pokrowca wykorzystuje się grubą i wytrzymałą plandekę.

Szczególnie przydatne są modele z wszytymi w dolnej części sznurkiem, który pozwala lepiej dopasować pokrowiec do mebla, a co za tym idzie skuteczniej zabezpieczyć go przed dostaniem się do środka wilgoci.

Pokrowce powinny być dostosowane do wielkości poszczególnych elementów wyposażenia. Można postawić na całościowy pokrowiec, pod którym zmieszczą się wszystkie ogrodowe sprzęty lub zakryć każdy fotel i kanapę indywidualnie.

Dobre zabezpieczenie mebli ogrodowych to podstawa, aby służyły nam w optymalnym stanie przez długi czas.

Ogrodowe tekstylia – sposób na udekorowanie i ochronę ogrodowego wyposażenia

Poduszki układane na meblach ogrodowych znacząco podnoszą komfort użytkowania oraz sprawiają, że przestrzeń wypoczynkowa nabiera konkretnego wyrazu. Mogą być też przyjemną dekoracją oraz sposobem na szybkie i tanie zmiany w aranżacji, dopasowane do aktualnych potrzeb.

Z kolei praktyczne, wodoodporne pokrowce stanowią skuteczną całoroczną ochronę na zestawy mebli ogrodowych – w lecie zabezpieczając przed palącym słońcem, w zimie przed działaniem wilgoci i mrozu.

Wykorzystanie tekstyliów w ogrodzie pozwala połączyć praktyczność z dekoracyjnością oraz właściwym zabezpieczeniem wyposażenia. Warto zatem je stosować – dla własnej przyjemności i wygody.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?