Projekt zajął III miejsce w konkursie w dziale Szybkie projekty Ostrzałka do noży

Ostrzałka do noży

               Od dawna zastanawiałem się nad zakupem ostrzałki do noży. Po przejrzeniu czeluści internetu stwierdziłem że taką ostrzałkę mogę wykonać własnoręcznie i wcale nie musi to być drogi i skomplikowany przyrząd. Zabrałem się do pracy.

               Z deski dębowej wyciąłem podstawę ostrzałki o wym 10x25cm. Do tego przyciąłem listwę sosnową w którą będzie wchodziła prowadnica elementu ostrzącego. Następnie uciąłem kawałek kantówki o dł. 14,5cm. Z jednej strony nawierciłem kantówkę i wkleiłem tam szprychę. Szprycha będzie służyła jako prowadnica. Kantówkę przeszlifowałem i za pomocą taśmy dwustronnej nakleiłem na każdą jej stronę papiery ścierne o gradacjach 240, 400, 800, 1500. Potem przyszedł czas na złożenie uchwytu w którym montowany  byłby nóż. Zrobiłem go ze śruby, dwóch kawałków szlifowanej blachy, podkładek i nakrętek. Kawałki blachy podkleiłem starą dętką za pomocą kleju Super Glue, po to by nie niszczyć powierzchni ostrza. W podstawie wywierciłem otwór, włożyłem tam śrubę a na nią kolejne elementy uchwytu. Ucięta wcześniej listewkę sosnową przykręciłem do podstawy za pomocą kątownika.  Od poziomu uchwytu wyznaczyłem kąty i zaznaczyłem je na sosnowej listewce, kolejno 20 stopni, 25 stopni, 30 stopni i 35 stopni w zależności jaki rodzaj noża będziemy ostrzyć. W tych miejscach wywierciłem otwory na prowadnicę. Elementy drewniane zabezpieczyłem olejem. 

              Ostrzenie noża będzie odbywać pod włos,  z wymuszonym kątem, papierami ściernymi od niskich do wysokich gradacji. Po naostrzeniu pierwszego noża z efektów byłem bardzo zadowolony – spokojnie można było zgolić włosy na ręku bez większego wysiłku. Jak widać nie potrzeba dużego nakładu finansowego i czasowego by stworzyć w skuteczne narzędzie. 

              Po dłuższym użytkowaniu – pojawił się problem z tym że papiery ścierne się zużyły. Aby nie robić od nowa bloczka do ostrzenia z kantówki i uniknięcia naklejania kolejnej warstwy papierów – nabiłem tam małego gwoździka i uciąłem łepek. Do tego będę docinał pasek papieru ściernego i zaczepiał go o wystający kawałek gwoździka. Na razie ten sposób się sprawdza. 

Początek prac – wycięcie podstawy i kantówki 

Ostrzałka do noży

Papiery naklejone na kantówkę 

Ostrzałka do noży

Wszystkie elementy przygotowane do montażu, 

Ostrzałka do noży

Uchwyt na ostrze 

Ostrzałka do noży

Ostrzałka do noży

Ostrzałka do noży

Ostrzałka do noży

Małe udoskonalenie projektu, po to by nie naklejać kolejnych nowych warstw papieru ściernego

Ostrzałka do noży

Ocena: 5/5 (głosów: 7)

Podobne posty

Jeden komentarz

  • Czy kąty podane są na stronę czy całość? Pamiętaj o tym, że kąty zawsze będą różne, ponieważ odległość noża od podstawy będzie różna, nie ustawisz tego dwukrotnie tak samo

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Ostrzałka do noży

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?