Papierowy model 3D ze zwykłej drukarki

Papierowy model 3D ze zwykłej drukarki

Chciałbym pokazać jak tworzyć modele 3D przy wykorzystaniu zwykłej drukarki atramentowej. Brzmi nieco nieprawdopodobnie ale jest to możliwe. Przykładem będzie prosta figurka zajączka.

Pierwszy etap to wykonanie wirtualnego modelu przedmiotu, który będziemy kopiować za pomocą oprogramowania 123 Cath oraz aparatu cyfrowego. Wykonujemy zdjęcia wokół naszego obiektu co 15 stopni, najpierw na równi z podłożem, a następnie lekko z góry co 20 stopni.

Wpisujemy w Google 123 Cath i ściągamy oprogramowanie lub korzystamy z wersji web. Wczytujemy do aplikacji zdjęcia i czekamy na utworzenie modelu.

1

 

Następnie usuwamy nadmiar siatki i eksportujemy plik z programu jako format obj.

2

 

Dokładniejsze instrukcje jak wykonać wirtualny model zawiera ten filmik:

Kolejny etap to poprawienie modelu w oprogramowaniu Meshmixer. Tak jak poprzednio wyszukujemy program i instalujemy. Odcinamy zbędne elementy modelu za pomocą płaszczyzny i wypełniamy go oraz skalujemy. To także jest pokazane dokładniej w filmiku powyżej.

3

Aby otrzymać przekroje modelu, odwzorowane na arkuszu papieru, wyszukujemy program 123D Make i instalujemy. Wczytujemy nasz model, dodajemy arkusz a4 lub inny i dzielimy model na części. Zapisujemy przekroje w formie pdf lub dwg i możemy wziąć się do wycinania. Polecam wycięcie przekroi na ploterze laserowym, dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu.

4

Szczegóły z dzielenia modelu na części zawiera filmik:

Kolejny etap to łączenie elementów. Są one ponumerowane wystarczy je skleić po kolei.

IMG_6711

 

Oto gotowy efekt. Zapraszam do zabawy w długie zimowe wieczory :) Przy okazji może się i trafi 6 z techniki :P

IMG_6967

Ocena: 4.7/5 (głosów: 73)

Podobne posty

19 komentarzy do “Papierowy model 3D ze zwykłej drukarki

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?