Projekt zajął I miejsce w konkursie w dziale Druk 3D Pompa perystaltyczna DIY

Pompa perystaltyczna DIY

Skąd pomysł?

Pomysł zrodził się, gdy czytałem komentarze do projektu pt. „Robot polewający napoje wysokoprocentowe”, w których to autor pisał, iż nie chciał używać pompki, aby  uniknąć kontaktu alkoholu z jej elementami. W tym momencie zdałem sobie sprawę, że znam taki rodzaj pomp, w których tłoczone medium nie ma kontaktu z jej mechanizmem, jego ilość można łatwo kontrolować, a konstrukcja nie jest skomplikowana. Postanowiłem spróbować swoich sił w konstrukcji drukowanej pompki perystaltycznej.

Jak to działa?

W wielkim uproszczeniu zasadę działania takiej pompki można przyrównać do wyciskania pasty do zębów z tubki. Ściskamy kawałek tubki, (przewodu) w którym znajduje się płyn po czym przesuwamy (wytłaczamy) go w kierunku wylotu (króćca tłocznego) i gotowe. W pompce kawałek elastycznego przewodu działa jak tubka, zamiast w naszych palcach przewód ściskany jest między rolkami i  wnętrzem obudowy. Aby całość mogła zachodzić w sposób ciągły w powtarzających się cyklach, rolki poruszają się po okręgu. 

Pompa perystaltyczna DIY

 

Potrzebne materiały

 • elementy drukowane z załącznika
 • silnik krokowy w standardzie nema 17 (taki jak w drukarkach)
 • 5 szt. śrub m5x20mm
 • 5 szt. łożysk 625 (5x16mm) (też można znaleźć w silnikach krokowych)
 • 4 szt. śrub m3x6mm
 • 4 szt. śrub m3x30
 • 1 szt.  śruba bez łba (robaczek) m3 o długości ok 6mm (dla wersji trójramiennej może być zwykła śruba m3 ok 8-12mm)
 • 5 szt. nakrętek kwadratowych m3 (choć sześciokątne też dadzą rady)
 • wężyk elastyczny o średnicy zew. 8mm (lub mniejszy przy zastosowaniu adaptera)
 • elektronika do wysterowania silnika

Opcjonalnie pomocne będą 

Co miesiąc rozdajemy nagrody o wartości 700 zł!

 • taśma izolacyjna
 • strzykawka „insulinówka” lub inna rurka o śr zew. ok 7-8mm (taka aby zmieściła się na wcisk do węża)
 • zaworek zwrotny „akwarystyczny”

Potrzebne będą nam:

 • wkrętarka
 • wiertło 5mm
 • wiertło 3,2mm
 • gwintownik 5mm (choć od biedy wystarczy na siłę wkręcić śrubę w otwór)
 • nóż / nożyczki

Składamy całość

Gdy mamy już zgromadzone wszystkie elementy sugeruję zacząć od skalibrowania otworów w elementach drukowanych.  Otwory pod śruby m3 zazwyczaj rozwiercam wiertłem 3,2mm. Otwór pod wał silnika w rotorze radzę rozwiercać ostrożnie i co jakiś czas sprawdzać czy pasuje. Część otworów w rotorze należy nagwintować pod śruby m5, poniżej zdjęcie poglądowe.

Pompa perystaltyczna DIY

Gniazda od nakrętek w obudowie nie mają pełnego przelotu, nie jest to błąd. Bardzo cienka ścianka służy jako support do budowy dalszej części otworu, a jednocześnie jej usunięcie nie stanowi problemu.

Pompa perystaltyczna DIY

Gdy mamy już przygotowane wszystkie otwory zaczynamy składanie.

Przykręcamy silnik do obudowy czterema śrubami m3x6, a następnie zabieramy się za rotor.

Pompa perystaltyczna DIY

Przy składaniu rotora w pierwszej kolejności należy umieścić łożyska wewnątrz rolek. Otwory są na styk, dlatego warto nieco zmiękczyć (ogrzać) plastik przed ich montażem albo przeskalować model tak aby weszły na wcisk. Ja wciskałem je parami skręcając śrubą m5 jak na zdjęciu poniżej.Pompa perystaltyczna DIY

Do prostokątnego otworu w rotorze należy włożyć nakrętkę, w którą wkręcać będziemy śrubę ustalającą. Nakrętkę dopychałem drugą nakrętką.

Pompa perystaltyczna DIY

Wszystkie elementy rotora prezentują się tak, nie należy go jeszcze skręcać.Pompa perystaltyczna DIY

Przed skręceniem całość osadzamy na wale zostawiając ok 1mm przestrzeni między obudową a dołem rotora. a następnie zabezpieczamy wkręcając śrubę poprzez  środkowy otwór w boku korpusu.

Pompa perystaltyczna DIY

Teraz możemy zamontować rolki i przeciągnąć przewód elastyczny przez otwory w obudowie. Końce przewodu wychodzące z pompki dobrze jest zabezpieczyć przed przesuwaniem. Ja zrobiłem to przez zatknięcie w nich kawałka rurki o średnicy ok 8mm. Za dawcę rurki posłużyła mi strzykawka insulinówka:

Pompa perystaltyczna DIY

  I jesteśmy gotowi do pierwszych testów.  Jeżeli pompka kręci się, ale nie pompuje, trzeba nieco skalibrować wnętrze obudowy. Do tego celu użyłem taśmy izolacyjnej, ok 6 pasków jeden na drugim wkleiłem do wnętrza obudowy na „bieżnie”. Gdy grubość była wystarczając dociąłem taśmę na równo z obudową. Wyglądało to tak:

Pompa perystaltyczna DIY

Pozostaje nam tylko przykręcić pokrywę korpusu i możemy cieszyć się własnoręcznie skonstruowaną pompą. Pompa perystaltyczna DIY

 

Działanie pompki.

Pompa była dla mnie projektem samym w sobie, a nie częścią czegoś większego. Dlatego też nie ma dedykowanej elektroniki. Do testów podpiąłem ją pod sterownik drukarki 3D wyposażony w stepstick na układzie DRV8825. Udało mi się skonfigurować oprogramowanie tak, aby w przybliżeniu 1mm ruchu osi przekładał się na 1ml pompowanego płynu.  W załączniku znajdują się dwa różne wirniki. Wirnik z trzema rolkami jest bardziej sprawny, może działać szybciej ale jest głośniejszy i powoduje większe wibracje a struga cieczy jest nierówna. Wirnik z pięcioma rolkami pracuje znacznie równiej ale potrzebuje większej mocy silnika i jest mniej sprawny. 

Poniżej krótka prezentacja działania.

 

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 17)
print-ME.pl - patron działu Druk 3D

Podobne posty

9 komentarzy do “Pompa perystaltyczna DIY

 • Odpowiedź jest prosta. Wysokość podnoszenia zależy od momentu obrotowego napędu i wytrzymałości mechanicznej elementów. Do wytwarzania wyższego ciśnienia na wylocie, na przykład do zastosowań w przemyśle konstruuje się pompy perystaltyczne z korpusem metalowym a wężyk ma zbrojenie zwiększające dopuszczalne ciśnienie pracy. Materiał wężyka to odrębne zagadnienie. Musi być sprężysty, odporny na zmęczzenie i zużycie a także dostosowany do tłoczonego medium (woda, kwasy, oleje i rozpuszczalniki, spożywcze, stosowane w medycynie itp)

  Odpowiedz
   • Tak zgadza się z tym, że to ograniczenie tyczy się tylko części ssawnej. Wysokość podnoszenia pompy to różnica ciśnienia na rurociągu ssawnym i tłocznym. Po stronie tłocznej można osiągać znacznie większe wysokości. Dla porównania ciśnienie w sieciach wodociągowych sięga 60m słupa wody, w sieciach ciepłowniczych wysokoparametrowych do 160m sł wody (przy temperaturze do 130 st.C !), w myjkach ciśnieniowy 1’500m, a w waterjet’ach 60’000m. A co do samej pompki, szacunkowo maksymalnie powinna wyciągnąć 30m, realistycznie byłbym zadowolony gdyby uzyskała 25-30% tego wyniku. Jak znajdę chwilę to postaram się sprawdzić ile można z niej wycisnąć.

    Odpowiedz
    • Nie poruszam się swobodnie po użytej terminologii, ale rozumiem to tak:
     Jeśli pompka jest 10metrów nad źródłem, to cieczy (o gestości zbliżonej do wody) nie zassa (bo ujemne ciśnienia nie występują w przyrodzie).
     Ale jeśli jest na wysokości źródła cieczy, to oczywiście może ją wypchnąć na dowolną wysokość (tu ograniczeniem jest moc, sprawność urządzenia itp).

     … KamilK pytał o „wysokość podnoszenia”, więc pewnie chodzi raczej o drugi przypadek.

     Odpowiedz
 • Super projekt, pompy tego typu są szeroko stosowane w medycynie, właśnie dzięki temu że ciecz nie ma kontaktu z elementami mechanicznymi pompki i zamiast sterylizować całe urządzenie wystarczy wymienić rurkę.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Pompa perystaltyczna DIY

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?