Praktyczny segregator do przechowywania elektronicznej drobnicy

Praktyczny segregator do przechowywania elektronicznej drobnicy

Elektronika hobbystyczna – świetne zajęcie. Wiąże się z nim mnóstwo scalaków, kondensatorów, rezystorów. Można by wymieniać cały dzień. W pewnym momencie chyba każdy zastanawia się jak przechowywać te drobiazgi. Patentów jest wiele. Jedni trzymają wszystko w torebkach strunowych i kartonowych pudełkach, inni kupują moduły szufladek.

Ja postanowiłem zmajstrować sobie segregator z kieszonkami na rezystory, którego wykonanie dziś przedstawię.

Co będzie nam potrzebne?

Potrzebne przyrządy

Musimy przygotować:

  • Segregator formatu A5 lub A4
  • Koszulki foliowe takiego samego formatu jak segregator
  • Torebki strunowe
  • Lutownicę, najlepiej z regulacją temperatury
  • Linijkę (nieplastikową)
  • Opcjonalnie : marker, zmywacz do paznokci, kilka wacików

Przygotowanie kieszonek na torebki strunowe

Cały pomysł polega na przechowywaniu rezystorów w torebkach strunowych, które z kolei będą siedzieć w osobnych kieszonkach w koszulce foliowej.

Pierwszym krokiem jest zdecydowanie jak rozmieścić kieszonki. Sposobów jest kilka, najbardziej polecam ten z rozmieszczeniem kieszonek pionowo. Następnie możemy wyznaczyć markerem miejsca zgrzewów, które będziemy wykonywać lutownicą. Da się to jednak zrobić “na oko”, oczywiście przy linijce. Jeszcze przed zgrzewaniem warto z jednej strony naciąć nożem szczelinę nieco szerszą od szerokości torebki strunowej. Po zgrzaniu łatwo przeciąć koszulkę na wylot.

Linie na koszulce

Obracamy koszulkę na drugą stronę i kładziemy ją na jakiejś podkładce (np. starym zeszycie), coby nie pobrudzić biurka markerem. Następnie przygotowujemy lutownicę. Teraz, bardzo ważna jest temperatura. Dla posiadaczy stacji lutowniczych, jest to około 275°C. Z lutownicą sieciową, trzeba to robić na wyczucie. Na pewno nie w pełni rozgrzaną lutownicą. Warto kupić kilka koszulek więcej, żeby poćwiczyć. Jeśli zgrzewy puszczają, znaczy to, że temperatura była za mała. Jeśli cała koszulka rozrywa się wzdłuż zgrzewu, to temperatura była za wysoka. Lutownicą wystarczy szybko przejechać po koszulce, dociskając grot do linijki. Koszulka na pewno nie powinna dymić.

Tak wygląda gotowy zgrzew:

Gotowy zgrzew

Możemy delikatnie zmyć ślady po markerze.

Zmywanie linii

Możemy poprzyklejać etykietki (lub napisać wartości markerem) i powkładać torebki z rezystorami. Warto przejechać markerem wzdłuż naciętej linii, żeby łatwo było trafić torebką do kieszonki.

Gotowa koszulka

Tak wygląda mój segregator:

Segregator

Jak widać przygotowałem sobie ładną etykietę z tabelą kodu paskowego :)

Kieszonki pionowe

Jak w każdym projekcie można wykazać się dozą własnej inicjatywy :).

A wy jak przechowujecie elementy elektroniczne?

Ocena: 4.65/5 (głosów: 20)

Podobne posty

21 komentarzy do “Praktyczny segregator do przechowywania elektronicznej drobnicy

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?