Wieszak na wkrętaki – czyli jak zrobić naścienny organizer warsztatowy?

Wieszak na wkrętaki – czyli jak zrobić naścienny organizer warsztatowy?

Przez ostatnie trzy tygodnie mieliśmy w domu mały remont, którego częścią było przeniesienie mojego warsztatu do większego pokoju. Taka “przeprowadzka” jest świetną okazją do lepszego i bardziej przemyślanego rozplanowania całego warsztatu. Pracując przez kilka lat przy swoim starym, malutkim warsztaciku doskonale poznałem wszystkie jego słabości i niewygody. Mając teraz trochę większe pole do popisu mogłem uniknąć błędów, które do tej pory odbierały mi przyjemność z majsterkowania.

I właśnie urządzaniem warsztatu zajmiemy się w kilku najbliższych postach :) Już ostatnio Kuba pokazał Wam, jak zrobić fajny organizer na elektroniczną drobnicę. Dzisiaj ja pokażę Wam, jak można w prosty sposób zrobić naścienny wieszak na wkrętaki, a w kolejnych postach liźniemy temat warsztatowej elektryki i wentylacji (która przydaje się szczególnie w czasie lutowania).

Wieszaki na wkrętaki wykonałem z dwóch wsporników do półek, które zostały nam po remoncie:

Wsporniki do półek

Na każdym ze wsporników zaznaczyłem miejsca nawiercenia 4 otworów:

Wsporniki do półek z zaznaczonymi otworami

Kasia kupiła mi ostatnio w prezencie ładny zestaw wkrętaków, w którym są cztery wkrętaki płaskie i cztery krzyżakowe (czy też gwiazdkowe), tak więc wszystko ładnie mi się zmieści na obu tych wsporniczkach.

Otwory wiercimy standardowo – najpierw jakimś malutkim wiertłem, później rozwiercamy trochę większym i na końcu jeszcze większym. Gotowe otwory powinny mieć średnicę odrobinę większą od najgrubszego wkrętaka.

Wsporniki do półek z wywierconymi otworami

Następnie wystarczy ładnie wygładzić krawędzie otworów papierem ściernym. Można też jakimś dużo większym wiertłem zrobić małe fazki, które ułatwią trafianie wkrętakami w otwory (ja większego wiertła już nie miałem, dlatego poprzestałem na szlifowaniu;)

Wsporniki do półek po szlifowaniu

Po pocięciu, nawierceniu i przeszlifowaniu, nie pozostaje już nic innego, jak przykręcić gotowe wieszaki do ściany :)

Naścienne wieszaki na wkrętaki

Naścienne wieszaki na wkrętaki - z wkrętakami

Naścienne wieszaki na wkrętaki - z wkrętakami

Jak widzicie, naprawdę niewiele trzeba, żeby dobrze zagospodarować wolne miejsce na ścianie :) Oczywiście można też kupić gotowe wieszaki na wkrętaki, ale ciężko jest dostać takie, w których byłyby one ułożone jeden za drugim. W większości dostępnych na rynku wieszaków wkrętaki znajdują się obok siebie, przez co zajmują na ścianie dużo więcej cennego miejsca. Z resztą – nic nie daje takiej satysfakcji, jak samodzielne urządzenie warsztatu :) I już nawet nie mówię o samym warsztacie, ale i o takich sprzętach, jak zasilaczu warsztatowym zrobionym z zasilacza ATX, prostym oscyloskopie do PC, cyfrowej stacji lutowniczej z regulatorem PID, czy szlifierce zrobionej ze starego dysku twardego ;) Naprawdę wszystko zależy tylko  i wyłącznie od naszej wyobraźni ;)

A Wy macie jakieś jakieś fajne i nietypowe rozwiązania w swoim warsztacie?

Ocena: 4.19/5 (głosów: 16)

Podobne posty

35 komentarzy do “Wieszak na wkrętaki – czyli jak zrobić naścienny organizer warsztatowy?

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?