Renowacja rogatej szafeczki

Renowacja rogatej szafeczki

Skoro “styczniowy lajcik” to postanowiłyśmy pokazać projekt, który może do końca takim bardzo lajcikiem nie był (cały dzień czyszczenia, szlifowania i jeszcze więcej szlifowania – by usunąć stare powłoki farb) ale jest utrzymany w klimacie mniej ciężkim niż elektronika a do tego w zimowym nastroju.

Kuchenną szafeczkę znalazłyśmy na zaprzyjaźnionym strychu. To bardzo popularny model, można go jeszcze spotkać w wielu kuchniach, zwłaszcza na wsiach.

Szafka Majsterki
Szafka Majsterki

 

Niestety przez lata właściciele próbowali odświeżać ją na własną rękę, poprzez nakładanie kolejnych warstw olejnej farby. Ile ich było? Trudno zliczyć. Farba zmatowiała i pożółkła, metalowe uchwyty w szufladach zardzewiały, całość sprawiała nie najlepsze wrażenie. Szafka wydawała się więc niezłym wyzwaniem dla Majsterek. Ale takie wyzwania lubimy najbardziej!

Do odnowienia szafki wykorzystywałyśmy:

  • chemiczny płyn do zmywania powłok
  • szpachelkę
  • elektro-szlifierkę
  • papier ścierny (250 i 400) oraz watę stalową
  • białą szpachlówkę do drewna
  • białą, szarą i czarną farbę akrylową
  • pędzle
  • rękawiczki ochronne

Pozbywanie się  farby olejnej okazało się być żmudnym procesem. Najpierw użyłyśmy żelu do usuwania farby olejnej  – poszła połowa puszki, który spulchnił farmę, którą można było zeskrobać cyklinami.  Następnie dodatkowo szafkę wyszlifowałyśmy szlifierką oscylacyjną a następnie jeszcze wykończyłyśmy czyszczenie ręcznie drobnoziarnistym (120) papierem ściernym.

Szafka w procesie renowacji -Majsterki
Szafka w procesie renowacji -Majsterki

Szafka miała jedną, dość dużą dziurę, którą zakleiłyśmy szpachlą do drewna. Szpachlówkę można kupić w dowolnym kolorze – my planowałyśmy szafkę pomalować na biało, więc wybrałyśmy jasną. Po wyschnięciu szpachlówki i usunięciu warstw farby olejnej całą powierzchnię ponownie dokładnie wyszlifowałyśmy ręcznie papierem ściernym, by wyrównać powierzchnię.

Szpachlowanie nierówności - Majsterki
Szpachlowanie nierówności – Majsterki

Po dokładnym oczyszczeniu nadszedł czas na malowanie. Szafkę pomalowałyśmy na dwa kolory – biały i szary. Wykorzystałyśmy do tego matową farbę akrylową.  To ważne, by w przypadku domowej renowacji, gdy nie mamy do dyspozycji rozpylacza do farby, który pozwala na jej równomierne rozprowadzenie,  unikać farb olejnych, z połyskiem. Warstwy matowej farby akrylowej można powiem bez obaw szlifować, dzięki temu niweluje się ślady po pędzlu.

Malowanie szafki
Malowanie szafki

 

Położyłyśmy 3 a miejscami nawet 4 warstwy farby, w taki sposób by każdą warstwę po wyschnięciu dokładnie przeszlifowywałyśmy drobnoziarnistym papierem ściernym i na koniec jeszcze watą stalową. Dzięki temu powierzchnia szafki jest naprawdę równa i  gładka.
Długo zastanawiałyśmy się nad ozdobą szafki, chciałyśmy jej nadać niepowtarzalny charakter. W końcu  – zainspirowane górną półeczka, która w gruncie rzeczy wygląda jak poroże – postanowiłyśmy na środku namalować głowę jelenia. Najpierw powstał szkic.

Malowanie szkicu - Majsterki
Malowanie szkicu – Majsterki

A potem gotowy obrazek. Jelenia oczywiście namalowałyśmy tymi samymi farbami akrylowymi, którymi pokryta jest cała szafka, bazowałyśmy na różnych odcieniach szarości. Szafeczce brakowało jednej szuflady, postanowiłyśmy więc odnowić tylko dwie, pozostałe dwa miejsca na szufladki pozostawiając puste. Stare uchwyty wymieniłyśmy na nowe, porcelanowe gałki z wąsami.

Gotowa szafka
Gotowa szafka

Gotowa szafka zmieniła swoje przeznaczenie. Zamiast w kuchni, wylądowała w sypialni i jest piękną ozdobą tego pomieszczenia.  A Majsterkiszykują już kolejne projekty! :)

Ocena: 4.1/5 (głosów: 83)

Podobne posty

5 komentarzy do “Renowacja rogatej szafeczki

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?