Renowacja starych sanek

Renowacja starych sanek

Witajcie.

Dzisiaj chciałbym Wam udowodnić, że czasami nie warto wyrzucać starych gratów. Prezentuję odnowione stare sanki mające około 35 lat. Znalazłem je u babci mojej żony – a żona “podróżowała” na nich gdy była dzieckiem. Pomyślałem, że nasze dzieciaki także mogłyby z nich korzystać, szczególnie, że zima w tym roku chwilowo zawitała do naszej krainy. Jednak jak widać na zdjęciu, nadgryzł je trochę ząb czasu.

2014-01-18 17.23.28

Od razu napiszę, że odnowienie takich sanek nie jest skomplikowane, aczkolwiec trochę pracochłonne. I właściwie opierało się na rozkręceniu sanek, odnowieniu ramy i oparcia oraz wymianie desek.

Podczas odnawiania użyte zostały:
– piłka ręczna,
– papier ścierny,
– kwasek cytrynowy,
– denaturat,
– farba antykorozyjna,
– pirograf/wypalarka,
– kilka śrub i nakrętek,
– wiertarka, wiertło i pióro do drewna.

Jak już wspomniałem, proces odnawiania sanek nie jest szczególnie trudny – wręcz intuicyjny i myślę, że szczegółowa dokumentacja fotograficzna niepotrzebnie wydłużyłaby artykuł.

Ale do rzeczy:

1. Pierwszą czynnością było rozkręcenie sanek na elementy pierwsze.

2. Następnie zająłem się odnowieniem ramy. Dodam, że rama też jest DIY, a powstała dawno temu. Najpierw oszlifowałem ją papierem ściernym. Potem przemyłem kwaskiem cytrynowym (gdzieś kiedyś czytałem, że to dobry odrdzewiacz … i chyba sie sprawdził). W dalszej kolejności odtłuściłem ramę denaturatem.

UWAGA!!! DENATURAT NIE SŁUŻY DO PICIA! JEST TO SUBSTANCJA SZKODLIWA DLA ZDROWIA I ŻYCIA.

Ostatnim etapem tej czynności było pomalowanie ramy farbą antykorozyjną.

Efekt:

2014-01-20 18.54.31

Zauważcie, że rama posiada otwory do mocowania siedziska i oparcia.

3. Przyszła kolej na zrobienie nowego siedziska. W tym celu wybrałem się do marketu budowlanego po nowe deski (dwie deski o długości 2m – szerokość i grubość według uznania). Zakupione deski przeciąłem na pół piłką ręczną i wyszlifowałem papierem ściernym. Po przymiarce okazało się, że taka ich długość i rozstawienie w zupełności mnie zadowalają:

2014-01-20 19.20.15

4. Powierciłem otwory w deskach (zgodnie z rozstawieniem otworów w ramie). Przykręciłem deski do ramy, a następnie ozdobiłem siedzisko przy pomocy pirografu:

2014-01-23 21.01.25

2014-01-23 21.01.44

Grafikę do wypalania znalazłem u wujka Google, wydrukowałem w formacie A4, przeniosłem obraz na drewno za pomocą kalki do papieru i dopiero wtedy wypaliłem wzór.

5. Pozostało mi jeszcze do odnowienia oparcie – etap przebiegał zgodnie z pkt.2.

Deski w miejscach mocowania oparcia do ramy znajdujące się “pod nimi przewierciłem wierłem, potem “podfrezowałem” piórem do drewna (na grubość “stopera” przyspawanego do oparcia). Zamocowałem oparcie.

Odnowione sanki prezentują się tak:

2014-01-26 17.22.07

Ocena: 4.77/5 (głosów: 56)

Podobne posty

UTO – MIEJSKI BIEGACZ

UTO – MIEJSKI BIEGACZ

WitamTym razem chciałbym wam przedstawić relację z remontu i modernizacji Rollpeta, można też spotkać nazwę…

13 komentarzy do “Renowacja starych sanek

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?