Rysik do iPhone za 0zł? Żaden problem ;)

Rysik do iPhone za 0zł? Żaden problem ;)

Pokazywałem Wam dwa miesiące temu, jak praktycznie zerowym kosztem zrobić sobie zimowe rękawiczki, w których można obsługiwać smartfony z ekranami pojemnościowymi. Dzisiaj z kolei pokażę Wam, jak można w bardzo prosty sposób i praktycznie zerowym kosztem zmajstrować sobie rysik, którym również bez problemu obsłużymy wszystkie nowoczesne smartfony.

Rysiki są co prawda dużo tańsze od zimowych rękawiczek do smartfonów, ale to wcale nie oznacza, że nie można sobie takiego gadżetu zmajstrować samemu :) Z resztą od momentu publikacji postu o rękawiczkach, dostałem naprawdę sporo maili z prośbami o opublikowanie podobnego przepisu na rysik, który każdy majsterkowicz mógłby sobie zrobić w domowym zaciszu.

Własnej roboty rysik do ekranów pojemnościowych

Co będzie potrzebne?

Będzie nam potrzebna jakaś metalowa rurka. Może to być kawałek miedzianej rurki, metalowa obudowa od długopisu, lub chociażby klucz Gerdy czy metalowa obudowa od wtyczki Jack:

Wtyk Jack i klucz Gerda

Grunt, żeby rurka była wykonana z czegoś, co przewodzi prąd. Eksperymentowałem przed chwilą z plastikowymi rurkami i niestety rysik nie chciał działać w ogóle, lub działał bardzo kiepsko :)

Oprócz rurki będzie nam też potrzebny kawałeczek gąbki antyelektrostatycznej. Gąbkę taką bez problemu dostaniecie w każdym szanującym się sklepie elektronicznym, czy serwisie naprawiającym różne elektroniczne sprzęty:

Gąbka antyelektrostatyczna

Taką gąbkę można też czasami znaleźć w pudełkach ze sprzętem komputerowym (płyty główne, karty graficzne, itp).

Jak zrobić rysik do ekranu pojemnościowego?

Cała operacja jest tak prosta, że poradziłby sobie z nią nawet średnio rozgarnięty przedszkolak ;) Wystarczy uciąć mały pasek gąbki i wepchnąć go do rurki.:

Rysik zrobiony z klucza Gerda

Rysik zrobiony z wtyku Jack

Najlepiej, jak by ten ucięty pasek był tak mniej więcej 2x szerszy od rurki. Wtedy po ściśnięciu będzie dobrze i pewnie siedzieć w środku, a wystająca końcówka ładnie się rozejdzie :)

I to wsio! To już jest gotowy, zmajstrowany w niecałą minutę rysik :D

A Wy macie jakieś swoje sposoby na zrobienie takiego rysika?

Ocena: 3.27/5 (głosów: 11)

Podobne posty

50 komentarzy do “Rysik do iPhone za 0zł? Żaden problem ;)

 • Genialne w swojej prostocie :) Na pewno rysiki takie, czy to prosto ze sklepu są przydatne, szczególnie w te mrozy. Problemem w moim przypadku może być jednak fakt, że:

  1. Ten “rysik” trzeba gdzieś trzymać, nie da się go schować w obudowie telefonu (chyba że pokażesz jak nawiercić telefon, żeby schować w nim taki rysik z gerdy :))
  2. Na mrozie mam tak zmarznięte ręce, że ledwo trzymam w nich telefon. Do tego rękawiczki – moje akurat są śliskie. Za duże ryzyko :)
  Odpowiedz
   • Myślę że tak czy inaczej moze się przydać taki rysik, tylko że nie za ciekawie to wygląda, choć to już kwestia gustu, pytanie tylko jak bardzo się to sprawdza i czy jest to dokładne, żeby nie było że klika się coś innego niż ja chce kliknąć bo ta gąbka wygląda na jakąś taką duża i może być mala precycja we wskazywaniu na ekranie … choć to też zależy jaki byłby ten rysik, ale te pokazane na zdjęciach są ciekawe

    Odpowiedz
 • Myślę ,że pomysł jest genialny lecz akurat iphony mają tą ceche ,że ich dotyk jest niesamowicie sprawny i nie potrzeba jako tako rysików chociaż spróbuje zrobić i spróbować :)

  Odpowiedz
 • Ja na tablecie korzystałem kiedyś z baterii mały paluszek typu AAA, ale nie zawsze działa szczerze, mówiąc nie wiem dla czego, bo teoretycznie z tego co piszecie to powinno hulać aż miło, czy jest to możliwe że ipad nie zawsze reaguje bo mam naklejoną na niego folię. Folia jest dość gruba bo to ten cały zagg?
  A tak swoją drogą to ile zarabiają te wszystkie firmy produkujące te rysiki. ostatnio widziałem w sklepie nie dla idiotów ryski który kosztował 124 pln :)

  Odpowiedz
 • można też ołówek z gumką owinąć folią aluminiową, później spłaszczyć końcówkę pocierając o coś i gotowe. też działa. sprawdzone

  Odpowiedz
 • A ja mam pytanie, które pewnie zadaje sobie wiele osób, które z różnych powodów nie mogą używać rąk i chciałyby obsługiwać iphona rysikiem. To mogą być ludzie np. sparaliżowani po wypadku, czy po amputacji. Wiadomo każdy woli radzić sobie sam. Właściwie pozostaje jedno wyjście posługiwanie się patyczkiem(rysikiem) trzymanym w ustach, Trudno, żeby taka osoba trzymała metalowy klucz w buzi. Idealne podobno są chińskie pałeczki do pisania na zwykłej klawiaturze. A co z ekranem dotykowym? Jakieś pomysły?

  Odpowiedz
 • Świetnie jestem pasjonatem gadżetów, które w większości posiadają ekrany pojemnościowe – dotykowe. Szczerze mówiąc, kupywałem w pewnych momentach paczki rysików, ponieważ są starsznie wadliwe, kruche oraz częstotliwość ich gubienia jest naprawdę imponująca. Na tą chwilę jestem zadowolony, że ktoś przedstawił mi tak prosty sposób na stworzenie, ładnego, praktycznego rysika ;- ) Czy są jeszcze jakieś alternatywne sposoby na stworzenie rysika? Gdzie mogę zdobyć tą gąbkę antyelektrostatyczną – muszę, pojechać do elektronicznego? Naprawdę? W domu nie znajdę?

  Odpowiedz
 • Mam dwa pytanie:
  -Czy musi dotykać określoną ilością powierzchni gąbka czy wystarczy że haczy rogiem?
  -Czy można jako “rurki’ użyć metalowego długopisu?

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?